Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Teröre destek verdikleri gerekçesiyle görevlerinden alınan Diyarbakır, Mardin ve Büyükşehir Belediye Başkanlarına sahip çıkan terör sevdalısı Avrupa Birliği Türkiye Raportörü Kati Piri’den sakandal açıklama geldi....
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun terör bağlantılı belediye başkanlarının görevden alınması sonrası yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Ünal, Gül...
Doğu Perinçek, HDP’li üç belediyeye kayyum atanmasının ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Perinçek, HDP’li belediyelere operasyonla ilgili yaptığı açıklamada “HDP’ye belediye, Mehmetçiğe kurşundur. HDP...

Hasan Tekten liderliğinde ‘çorba parası’ sıkıntısı masaya yatırıldı; Raporlaştırıldı

Hollanda Kayserililer Federasyonu Genel Başkanı Hasan Tekten öncülüğünde, Hollanda Türklerin, Bulgar sınır yolsuzluğu masaya yatırıldı. Karayolları ile Anayurda gitmeye çalışan Hollanda Türklerini ‘haraca bağlıyan Bulgar sınır mafyalığı’ için çözüm arandı. Yılmaz kalem gazeteci İlhan Karaçay konuyu köşesine ta…

Kayserililer Federasyonu Genel Başkanı öncülüğünde, Türklerin, Bulgar sınır yolsuzluğu masaya yatırıldı. Karayolları ile Anayurda gitmeye çalışan Türklerini ‘haraca bağlıyan Bulgar sınır mafyalığı’ için çözüm arandı.

 

Yılmaz kalem gazeteci İlhan Karaçay konuyu köşesine taşıdı. İşte Karaçay’ın kaleme aldığı o görüşme:

’nin , Hollanda’dan giden Türk delegasyonunu, Bulgar temsilcilerle yüzleştirdi.

Türkiye hakkında yazdığı raporlarla, Türkler’in büyük bir çoğunluğunun hoşnut olmadığı Hollandalı Kati Piri, Bulgaristan’dan otomobilleri ile transit geçen Türkler’den alınan, ‘Çorba parası’nı sıkı takibe aldı.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raportörü olan Kati Piri, geçen yıl Burgaristan’a yaptığı bir araştırma ve soruşturma ziyaretinde, Bulgaristan sınır güvenlik görevlilerinin, kara yoluyla ülkelerine tatile giden Avrupalı Türkleri, baskı ve sindirme yoluyla rüşvet vermeye zorladığını belirterek, Bulgar yetkililerden buna karşı önlem alınmasını istemişti. , ’in Bulgar polisi ile yaşadığı sorunların anlatıldığı “Kara kitabı” 1 Ocak 2018’de AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Sofya hükümetine iletmişti.

Karayoluyla ülkesine giden Avrupalı Türkler’in, Bulgar sınır güvenlik birimlerinin karıştığı yolsuzlukların kurbanı olduğunu ileri süren Kati Piri, Türkiye kökenli yolcuların 14 saate yakın güneş altında bekletildiklerini de söylemişti. AP Türkiye Raportörü’ne göre, Bulgar polisi Avrupalı Türkleri rüşvet vermeye zorladı, kaynağı belli olmayan nakit cezalar yazdı, zorunlu dezenfeksiyon gerekçesiyle araçları zorla yıkattı. Ödemeyi reddedenler uzun süre kuyrukta bekletildi.

Geçen yıl, 3 Bulgar gümrük görevlisinin işlerine son verilmesine rağmen, Türk yolculara karşı yapılan yolsuzlukların devam ettiği izlenimini alan Kati Piri, Bulgaristan’ın 11 yıldır AB üyesi olmasına ve Birliğin milyonlarca euro sübvansiyon vermesine rağmen, sınırdaki yolsuzlukların önlenemediği doğrultusunda şikayetlerin devam ettiğini belirtti.
Bu nedenle, Hollanda’dan 4 kişilik bir heyeti, Avrupa parlamentosu’ndaki Bulgar temsilcilerle yüzleştirmeyi planlayan Kati Piri, bu girişimi dün gerçekleştirdi.

Hollanda’dan , , Hasan Tekten ve , Bulgar temsilcilere, Türkler’den topladıkları şikayetleri anlattılar.
Kati Piri’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki asistanı Steven Schotte’den şahsıma gelen basın bildirisinde, Bulgaristan’daki yolsuzlukların, bir yıl önceye kıyasla daha çok arttığını dile getiren Türk temslcilerin, Bulgar paralamenterlere pek çok olayı belgeleriyle anlattıkları belirtiliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın