Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ünlü ayakkabı firması Hotiç'ten sonra şimdi de Yeşil Kundura konkordato ilan etti. Tekrar gündeme gelen konkordatonun ne olduğuna ilişkin bilgiler gündemde sıkça araştırılmaya başlandı. İşte...
Çukur'un Cumali'si Necip Memili'nin kim olduğu merak ediliyor ve gündemde sıkça araştırılıyor. Dün yeni sezonuna başlayan Çukur dizisinde Cumali olarak yer almaya başlayan Necip Memili,...
Fransa’da park kavgası sonrası 3 çocuk babası Türk vatandaşını çocuklarının gözleri önünde darp ederek öldüren 2 saldırgan yakalandı. Bu arada saldırganların talihsiz adamın çocuklarına da...

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay:

– “(TBMM’de oylanacak Irak ve Suriye tezkeresi) Savaş tezkeresi ne Türkiye halklarına ne de bölge halklarına iyilik değildir. Tam tersine kan, gözyaşı, sömürü, cinsel taciz, kadınların savaşta kötü koşullara maruz kalması anlamına gelmektedir”

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay:

DİYARBAKIR (AA) – , yarın TBMM’de oylanacak Irak ve Suriye tezkeresine ilişkin, “Savaş tezkeresi ne Türkiye halklarına ne de bölge halklarına iyilik değildir. Tam tersine kan, gözyaşı, sömürü, cinsel taciz, kadınların savaşta kötü koşullara maruz kalması anlamına gelmektedir.” dedi.

Kemalbay, partisinin Kadın Meclisi tarafından Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkında düzenlenen “Kadın Kürsüsü” programına katıldı.

Burada konuşan Kemalbay, Türkiye’nin en önemli problemlerinden birinin kadın özgürlüklerinin her geçen gün gasbedilmesi olduğunu savundu.

Yarın TBMM’de Irak ve Suriye tezkeresinin görüşüleceğini hatırlatan Kemalbay, şöyle konuştu:

“Türkiye nereye doğru gidiyor? Türkiye halklarını nasıl bir gelecek bekliyor diye baktığımız zaman adım adım dış politikada savaşa doğru ilerlediğimizi, hemen komşumuzun içindeki büyük bir iç savaş, çatışma, vesayet savaşının Türkiye coğrafyasına doğru taşınması yönünde adımların atıldığını gözlemliyoruz. Savaş tezkeresi daha önce verildiğinde, savaşın sivilleri katleden, halkların arasındaki mesafeleri uzaklaştıran, zorunlu savaştan uzaklaşan, Aylan bebekleri, Emanileri ve beş yaşındaki çocukların savaştan uzaklaşarak geldikleri başka bir coğrafyada çalışırken bıçaklanarak ölmesi gibi tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Savaş bize bunları getiriyor.”

Savaşa ve tezkereye itiraz etmek durumunda olduklarını ifade eden Kemalbay, tezkereye “evet” denilerek büyük bir hata yapıldığını öne sürdü.

Kemalbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Savaş tezkeresi ne Türkiye halklarına ne de bölge halklarına iyilik değildir. Tam tersine kan, gözyaşı, sömürü, cinsel taciz, kadınların savaşta kötü koşullara maruz kalması anlamına gelmektedir. Nasıl ki dokunulmazlıklar kaldırıldığında büyük bir hata yapılmışsa bugün savaş tezkeresine evet denilerek çok büyük bir hata yapılmış olacaktır. Bu yüzden biz bu savaş tezkeresinin karşısında olmalıyız.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın