Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Yeşilçam'ın usta sanatçısı Sevda Ferdağ'dan üzücü haber geldi. Sevda Ferdağ'ın aniden fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı ve ameliyata alındığı duyuruldu. Sevda Ferdağ'ın hayatı hakkında merak edilen bilgileri...
Rotterdam'da yeni görevine başlayan TC. Başkonsolosu Aytaç Yılmaz kurum ziyaretlerini kabul etmeye başladı.
Meningokok olarak ta bilinen Neisseria Meningitidis adlı bakterinin neden olduğu hastalıklara Meningokok Hastalığı denir. Bu hastalık beyin zarını, omuriliğini (menenjit) ve kan dolaşımını etkiler. 2015'e...

HDP Sözcüsü Bilgen:

-“Referandum sürecinde partilerin ya da parti liderlerinin milletvekilleri üzerinde kurduğu dayatmanın halk nezdinde bir karşılığı olmayacağı düşüncesindeyiz”

HDP Sözcüsü Bilgen:

ANKARA (AA) – HDP Sözcüsü , “ sürecinde partilerin ya da parti liderlerinin milletvekilleri üzerinde kurduğu dayatmanın halk nezdinde bir karşılığı olmayacağı düşüncesindeyiz.” dedi.

Bilgen, Partisinin Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder’in bu sabah saatlerinde gözaltına alındığını ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldığını belirterek, bu durumun rutin bir uygulamaya dönüştüğünü öne sürdü.

Bilgen, bugün yayımlanan kanun hükmünde kararnameleri de “ölüye makyaj yapmak” olarak yorumladıklarına işaret ederek, öldürülen özgürlüklerin makyajlanarak, uluslararası arenada Türkiye’nin iyi bir yola evrileceği imajı, algısı oluşturmaya yönelik operasyon olarak gördüklerini bildirdi.

– Mecliste kabul edilen Anayasa değişiklik teklifi

Parti Meclisinde ve milletvekilleriyle de referandum süreciyle ilgili değerlendirmeler yaptıklarını vurgulayan Bilgen, şöyle konuştu:

“Bu sürecin Parlamentoda durdurulması, Parlamentoda bitirilmesi ve bu konunun halkın önüne bir alternatif gibi götürülmemesi kanaatindeydik. Parlamentonun kendi itibarına sahip çıkması, kendi pozisyonunu koruması ve temsil ettiği iradeye bu anlamda sahip çıkan bir kararlılık sergilemesi gerektiği düşüncesindeydik ama ne yazık ki Parlamento böyle bir karar vermedi, veremedi.”

“Referandum, tek başına Anayasa değişiklik sürecini meşrulaştırmaya, demokratikleştirmeye asla yetmez. Toplumun yeni paketi Parlemento öncesinde, Parlamento süreciyle birlikte de tartışmasının imkanları oluşturulması gerekiyordu.” diyen Bilgen, milletvekillerinin önüne çok az kişinin içeriğini bildiği bir paket konulduğunu öne sürdü.

Bilgen, “Referandum sürecinde partilerin ya da parti liderlerinin milletvekilleri üzerinde kurduğu dayatmanın halk nezdinde bir karşılığı olmayacağı düşüncesindeyiz.” ifadesini kullandı.

Seçim sürecinin özgür bir ortamda geçmeyeceğine dair kaygılarının olduğuna değinen Bilgen, Erdoğan’ın bu süreçte kampanyayı yürütme konusundaki ısrarının da dikkat çekici olduğunu bildirdi.

Bilgen, “Cumhurbaşkanı hangi bütçeyle bu kampanyayı yürütecek? AKP mi mitingleri organize edecek? Cumhurbaşkanı partiliymiş gibi AKP mitinginde mi konuşacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan örtülü ödenekten mi bu mitingleri finanse edecek? Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle mi, tarafsız olması gereken pozisyonu ile mi bu mitingleri yürütecek?” sorularını yönelterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda şeffaf bir açıklama yapmasını istedi.

Bilgen, “hayır” tavrını bütün platformlarda dillendireceklerini belirterek, “İnsanların on yıllarca verdiği emeğe el konulmasına, işine son verilmesine karşı ‘hayır’ diyor olacağız.” dedi.

HDP Sözcüsü Bilgen, anayasa değişiklik paketiyle ilgili, biri Diyarbakır, biri İstanbul olmak üzere iki deklarasyonla demokratik mücadele çağrısı yapacaklarını kaydetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın