Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...
İnternetin kullanımı yayıldıkça yeni mecra ve uzmanlık alanları çıktı. İnternette paylaşımlarından para kazanan yada meşhur olanlar fenomen haline gelince özel hayatları da gün yüzüne çıktı.
Burcu Biricik kimdir kaç yaşında nereli Burcu Biricik dizileri nelerdir merak ediliyor. Burcu Biricik Penti reklam yüzü oldu. Magazin dünyasının sık konuşulan ismi Burcu Biricik...

Hicran Kazancı: Siyaset üstü büyük Türkmen Meclisi ilan Edilsin

Irak Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, çarpıcı açıklamalarda bulundu…

Hicran Kazancı: Siyaset üstü büyük Türkmen Meclisi ilan Edilsin

Türkmen Cephesi Ankara Temsilcisi Dr. , Yeni Şafak’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kazancı verdiği açıklamada, “Büyük Irak oluşumuna gitmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Kazancı, “ merkezli bir Meclisi ilan etmek zorundayız. Partiler ve siyaset üstü bu meclis Bağdat merkezi hükümetine bağlı ancak Türkmen beldelerinin güvenliği, istikrarı ve ekonomik gelişimi açısından inisiyatif almalıdır. , Irak yönetimiyle anlaşarak Kerkük’ü öncelikle özerk bölge ilan etmek istiyor. Sonrasında sandık ve diplomasi hileleriyle Kerkük’ün Kuzey Irak yönetimine bağlanmak istendiğini biliyoruz. KYB’nin adayı Berham Salih’in cumhurbaşkanlığına getirilmesi konusunda taraflar anlaştı. Buna karşılık Kerkük de KDP’ye verilecek. İşte bu taksime ve kirli paylaşıma engel olmak açısından tüm kesimleri kapsayan ve partiler üstü nitelik taşıyan bir Büyük Irak Türkmen Meclisi oluşumuna gitmeliyiz. Türkmenler artık kendi bölgeleri konusunda yerel kararlar almalı ve yönetim mekanizmalarında daha aktif olmalıdır” açıklamasında bulundu.

ADB’NIN KiRLi KERKÜK OYUNU

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı ise, ABD’nin Kerkük’e dönük yeni bir özerklik planı olduğunu belirterek, Washington’un Kerkük’ü önce merkezi yönetimden koparacağını sonra da ’ye teslim edeceğini ileri sürdü. Kazancı, ABD’nin Irak-Suriye arasındaki sınırı ortadan kaldırarak Rakka, Haseke, Deyrizor, Kerkük, Telafer, Erbil ve Süleymaniye’yi tek bir bölge kılmayı hedeflediğini de vurguladı. Kazancı bu girişimin siyasi olduğu kadar Irak ve Suriye’nin yerlatı zenginliklerini sömürge mahiyeti taşıdığını ifade etti.

KAZANCI: HEPİMİZE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR 

Kazancı, Türkmeneli bölgesinin 2014 sürecinde maruz kaldığı mağduriyetlerin unutulmaması gerektiğini hatırlatarak şu uyarılarda bulundu: “Kerkük, Türkmeneli coğrafyasının kadim merkezidir. ABD, Barzani, Talabani ve Irak merkezi hükümeti ile İran belirli müştereklerde menfaat eksenli işbirliklerine gidiyor. Türkmenler büyük acılar çekti ve şu an yine tehdit altındalar. Türkmeneli’nin yeni ve kirli bir kumpasa daha kurban edilmemesi konusunda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor.”

Hicran Kazancı kimdir?

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın