Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

Hollanda ateşle oynuyor

Irkçılık ve İslam düşmanlığında büyük artış yaşanan Hollanda’da hükümet yeni bir skandala imza attı.

Hollanda ateşle oynuyor

, ana muhalefetteki ırkçı Özgürlük Partisi lideri tarafından ’e hakaret amacıyla düzenlenecek karikatür yarışmasına müdahale etmeyeceklerini açıkladı. Güneş gazetesine göre, hükümet, toplumu kışkırtma amacı taşıyan ve İslam dünyasının büyük tepkisini çeken rezil yarışmanın ‘düşünce özgürlüğü’ olduğunu savundu.

BİZ KARIŞMAYIZ  

Mark Rutte hükümeti cuma günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında, İslam ülkelerinin tepkilerini ele aldı. toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Hollanda düşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır. Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız” diye konuştu.

KÜÇÜK BİR DARBEYMİŞ 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de yaptığı açıklamada adeta Müslümanlarla alay etti. Wilders’i, “İfade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi” diye tanımlayan Rutte ayrıca, ‘İnançlı insanların çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemesi gerektiğini’ söyledi. Kendisini dindar biri olarak tanımlayan Rutte, “Ben Hıristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli” dedi.

PROTESTO EDİLMİŞTİ

Danimarka’da yayımlanan Jyllands-Posten gazetesinin 2005 yılında Hz. Muhammed karikatürleri yayımlaması, dünya çapında protestolara yol açmıştı. 2011’de ise İslam peygamberine hakaret eden karikatürleri yayımlayan Fransız Charlie Hebdo dergisinin binasına 2015’te yapılan saldırıda, aralarında karikatüristlerin de bulunduğu 12 kişi öldürülmüştü.

Camileri kapatmak istiyor 

İslam ve Türkiye düşmanı olarak bilinen Geert Wilders’in başında olduğu ırkçı Özgürlükler Partisi, geçen yıl mart ayında yapılan seçimlerde mecliste 20 sandalye elde ederek ülkenin ikinci büyük siyasi partisi oldu. Wilders, parti programında ülkedeki camileri kapatmayı, Kur’an-ı Kerim’i yasaklamayı ve sığınmacılara verilen oturma izinlerini iptal etmeyi vadetmişti. Wilders sık sık, ülkedeki göçmenler ve azınlıklarla ilgili hakaret dolu mesajlar paylaşıyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın