Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

Hollanda Türkleri Konseyi: Zeytin Dalı Harekatını destekliyoruz!

Hollanda Türkleri Konseyi: Zeytin Dalı Harekatını destekliyoruz!

Hollanda Türkleri Konseyi, geçtiğimiz hafta “Zeytin Dalı Harekatı” adı ile temizlik operasyonuna başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek verdiklerini birkez daha dile getirdi. HTK Genel Başkanı Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısı Sefa Yürükel, yaptığı açıklamada Zeytin Dalı Harekatı destek verdiklerini bildirdi.

İşte Hollanda Türkleri Konseyi’nin basın açıklamasının tam metni:

’nin terörizme karşı mücadelesi ve Zeytin Dalı Harekatı ile dayanışma ve Hollanda’nın, Hollanda’daki terör örgütünün faliyetlerini bertraf etmesi talebi.

Hollanda ve Avrupa Kamuoyuna,

Amerika tarafından, Uluslararası Terörizme karşı, tüm sözleşmeler, teammüller ve prensipler bir tarafa atılarak, ABD’nin Kuzey Irak ve Suriye’de; desteklediği, eğittiği, donattığı, ordulaştırılmaya çalıştığı ve beraber omuz omuza Türkiye’ye karşı savaştığı, ama aynı zamanda, BM, NATO, AB, ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen, PKK ve onun versiyonları olan;YPG, PYD, KCK, ve İŞİD’e karşı, Suriye’nin Kuzeyinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin, BM 51. Maddesi uyarınca “meşru müdafaa hakkını” kullanması ve BM’in terörle mücadele ile ilgili aldığı karar tasarıları; 1624, 1470, 1478 sayılı terörizmle mücadeleye ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararları gereğince, her türlü terörizme ve insanlık suçuna karşı çıkan bizler, , Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Suriye’deki Zeytin Dalı Harekatını destekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı meşru askeri ve diplomatik harekatı, çeşitli manevralarla engellemek isteyen, iki değil, binbir yüzlü; kişi, kurum, ve devletleride kınıyoruz.

Terörizme karşı meşru hakkını kullanan Türkiye Cumhuriyeti’ni, Hollanda’nın ve Dünya Kamuoyunun, yerel ve Uluslararası Kurumların, Kuruluşların ve Devletlerin desteklemesini talep ediyoruz.

Uluslararası Terörizmle ilgili mücadele çerçevesinde, uluslararası terör örgütü ve her türlü suç örgütü olan PKK nın sanal alemde, yürüyüş ve gösterilerde yapacağı algı operasyonlarının, meşru güçlerce ve terörizme karşı yerel ve uluslararası kanunlar da aktif olarak kullanılarak engellenmesi, yasaklanması, bertaraaf edilmesi ve ilişkili kurum, kuruluş ve kişilerin cezalandırılması çağrısını yapıyoruz.

Son günlerde, TSK’nın Afrin de terörizme karşı mücadele harekatı ile birlikte, PKK’nın Avrupa ve diğer ülkelerde, seri şekilde, Türkiye’ye karşı, terör örgütü PKK filamaları ve Terör Örgütünün Lideri resimleri ile yürüyüş, gösteri yaptıklarını, Türk camilerine ve derneklerine ve kişilerine karşı saldırılara giriştiğini yaşıyoruz. Bunlara karşı ise Batılı devletlerin terörizme karşı mücadelede tam bir uyum içinde çalışmadığını ve PKK’nın faliyetlerine müsamaha gösterildiğini (örneğin: Amsterdam Belediye Başkanının assağıda/ekteki mektubu gibi) gözlemliyoruz.

HTK olarak, barış içinde yaşadığımız ve ayrılmaz bir parçası olduğumuz Hollanda Devletinden ve Milletinden, Hollanda’nın da üye olduğu tüm uluslararası kuruluşların terör listesinde olan bir terör örgütü olan, PKK ve onun versiyonlarının faliyetlerinin Hollanda’da acilen durdurulmasını ve Hollanda’da son günlerde, Rotterdam, Den Haag ve Amsterdam’da kamu düzenini bozucu terörist kışkırtma, faliyet ve saldırılarına bir an önce son verdirilerek, Hollanda’dan terörizmle mücadele çerçevesinde, hem kendi kamuoyuna hemde dünya kamuoyuna karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin terörizme karşı mücadelesinin yanında yer almasını an itibarı ile talep ediyoruz.

Hollanda, PKK terör örgütüne karşı, Hollanda’da bulunan; Türk Dernek, Vakıf, Camii, kişi ve kuruluşlarının yanında yer almasını, PKK terörizminin Hollanda’daki tüm faliyetlerini bertaraaf etmesini ve uzantılarınında hemen tutuklanıp yargılanması ve cezalandırılmasını, Hollanda’daki demokrasinin, adaletin ve barışın bir gereği olarak istiyoruz. Terörizm bir insanlık suçudur. Terörist örgütler, versiyonları ve faliyetleri demokrasinin bir parçası olarak görülemez. Görülüyorsa o zaman suç işlenmiş sayılır. Biz Hollandanın bu tür bir suçu işlemesini istemiyoruz.

Çünkü biz, PKK’nın sadece Türkiyenin güvenliğini değil, yıllardır Hollandadaki faliyetleri ile Hollandanında güvenliğini ve demokrasisini tehdit ettiğine inanıyoruz.

Biz Hollanda’da yaşayan Türk kökenli Hollandalılar, Hollanda’nın güvenliğini bizim güvenliğimiz, bizim güvenlimizide Hollanda’nın güvenliği olarak görüyoruz. Terörizme karşı aynı gemide bulunuyoruz. Kendi terörist faaliyetlerini finansa etmek için, Avrupa’da olduğu gibi Hollanda’yıda uyuşturucu pazarı olarak gören ve bu anlamda Hollanda vatandaşlarını da zehirleyen ve bundan milyarlar kazanan, haraç alan, tehdit, şantaj, kara para aklama gibi faliyetleri olan PKK’yı, aynı zamanda Hollanda’nın kendi öz sorunu olarak görmesini istiyoruz. Bu anlamda Hollanda’dan isteklerimizin yerine getirmesini ve bu çağrımıza fiilen destek verilmesini, Sadece Türk halkının değil, Hollanda halkının ve dünya halklarınında düşmanı uluslararası bir terör örgütü PKK’ya kesinlikle müsamaha ( örneğin bkz. Ekte ve aslağıda, Amsterdam Belediye Başkanının PKK’ya müsamaha gösteren mektubuna) ve hoşgörü gösterilmemesini önemle talep ediyoruz.

Hollanda makamlarını ve halkını, terörizme karşı Zeytin Dalı Harekatı’nı desteklemeye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Hollanda Türklerinin terörizme karşı mücadelesi ile fiili dayanışmaya girmesi çağırısını yapıyoruz. Uluslararası kamuoyu, kurum, kuruluş ve meşru devletlerdende PKK’ya karşı aynı dayanışma ve mücadeleyi bekliyoruz.

Hollandayı bir kere daha uyarıyor, PKK ve versiyonların faliyetlerine izin vermemesi ve yılanla yatağa girmemesi davetini yapıyoruz.

HTK olarak Hollanda’dan meşru bir devlet gibi davranmasını ve PKK terörizmi ile mücadelede inandırıcı olmasını bekliyoruz.

Ayrıca HTK olarak özellikle Hollanda Türklerindende; dernek, kişi ve kurumlar bazında, PKK terörizmine karşı; etnik köken veya inanç farklılığı düşünmeyerek, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde tek yumruk olmasını, hollandalı yetkililerle, siyasi partilerle, kanaat önderleri, medyası ve vatandaşları ile konuyu bilgiler eşliğinde ele almasını, bu kesimleri mücadeleye kazandırmasını ve Hollandada yaşayan herkesimden insan ile iletişime geçerek, PKK terörizmi ile mücadeleye daha fazla, aktif, kişisel ve örgütlü katkı sağlamasını bekliyoruz.

Saygılarımızla
Hollanda Türkleri Konseyi adına

Sefa Yürükel, Başkan
Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısı
Sosyal Antropolog ve Etnograf
sefamyurukel65@gmail.com.

Önemli Not:Assağıda, Amsterdam Belediye Başkanının, PKK nın Yürüyüş iznine karşı yapılan müracaata verdiği cevabı (Türkçe tercüme ve Orjinal Hollandacasını) bilginize, değerlendirmenize gönderiyorum,

Amsterdam Belediyesi

Tarih: 26. Ocak 2018
Konu: `Türkiye’nin Afrinde, Suriyede Yaşıyan Kürtlere Saldırı Yürüyüşü/Gösterisi
Sayın Bay/Bayan,

Bana müracaat ederek, `Türkiye’nin Afrin’de, Suriyede yaşıyan Kürtlere yaldırısı` ile ilgili yürüyüşü/gösteriyi yasaklamamı talep ettiniz. Bu yürüyüş/gösteri sırasında PKK ve Abdullah Öcalan desteklenerek, bu konuda yasağın ihlali söz konusu olabiliceğinin beklentisi içerisindesiniz. Üstelik müracaatınızda, iddanıza göre bu konuda sinyaller aldığınızı ve bu yüzden de gençler arasında çatışmalar olabilmesi olasılığından dolayı, toplumu huzursuz edebilicek / kamu düzenini bozabilicek sonuçlar oluşabiliceğinden kaygı içerisinde olduğunuzu belirtmişisniz. Bunun için teşekkür ederim.

Bu konuda siz ve ben her ne kadar bu gösteri/yürüyüşün mesajları ve şekli hakkında düşünüyorsakda olsak, Hollanda’da, ifade özgürlüğünün/gösteri özgürlüğünün anayasal koruması herkes için geçerlidir. Üstelik bu bütün Avrupa devleterlinin imzaladığı İnsan Hakları anlaşmaları/sözleşmeleri çerçevesinde imzalanan bir konudur. Bir Belediye Başkanı olarak, öncelikle benim görevim bu anayasal hakkı korumaktır. Bunun yanında güvelik ve kamu düzenini sağlamaktır. Hollanda da, suçu araştırma ve suçu cezalandırma konusu Başsavcılığın görevidir.
Bir göstericinin hukuk üstünlüğü yoktur. Bu yüzden sizin kaygılarınızı Başsavcı ilede görüştüm. Savcılık bana gösteri öncesi bunun gösteri çerçevesinde bir PKK bayrağının şiddet uyandırmayacağını için, suç teşkil etmiyeceğini açıkladı. Sadece bir Abdullah Öcalan portreside gösteri çerçevesi içerisinde savcılık tarafından bir suç olarak değerlendirilmediğini belirtti.

Bu yüzden ben, bir kanun çerçevesi içerisinde sürdürülen gösteriyi yasaklamak yerine korurum. Barış/uyum içerisinde gösteri/yürüyüş önemli bir unsur olarak, özgür ve çok görüşlü bir toplum için ve demokratik bir hukuk devleti için önemli bir koşuldur. Kavga veya kamu düzenini bozmak amaçlı bu anayasal hak ne engellenmeli nede yanlış kullanılmalıdır. Bu tür davranışlara karşı harekete geçilicektir/karşı koyulucaktır.

Saygılarımla,
J.J. Aartsen.
Amsterdam Belediye Başkanı
Orjinal mektup ektedir.
Bijlagen

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın