Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
31 Mart seçimleri sonrası Ekrem İmamoğlu’nun makamına astırdığı ve mazbatasının elinden alınmasıyla birlikte indirilen Atatürk tablosu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Beylikdüzü Belediye Başkanı...
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 12 üniversitede yeni enstitü, fakülte ve yüksekokullar kuruldu. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve...
AK Parti seçim sonrasında kulis bilgilerine göre görevden almalar, birkaç kişi ile son bulmayacak.

Hollanda Türkleri: Partiler Türk Geçliğini İyi Değerlendiremedi

Hollanda Türkleri: Partiler Türk Geçliğini İyi Değerlendiremedi

Hollanda’daki Türk Sivil Toplum Kuruluş Yöneticileri, Aktivistler, Araştırmacı Yazarlar ve İşadamlarından ortak isyan: “Hollanda’daki siyasi partiler Türk gençlerinden faydalanmadı, seçim sürecini iyi yönetemedi” denildi.

Hollanda’daki eyalet seçimlerinde ırıkçı parti (Forum voor Democratie FvD) galip gelmesi ve Türklerin yoğun destek verdiği parti beklediği oy oranını elde edememesi sosyalmedya sayfalarında isyanlara yol açtı. Sosyalmedya sayfalarından isyan eden Hollanda Türk ileri gelenleri, Türk gençliğinin iyi değerlendirilmediğini ileri sürdü.

 

‘TÜRKLERDEN KATILIM FAZLA OLMADI’

Hollanda’da farklı STK’larda görev alan yazar aktivist Hüseyin Sayılgan yaptığı paylaşımda, ’daki AK Parti seçmeni gençlikten faydalana bilirdi” diye yazdı.

Sayılgan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Eyalet seçim sonuçlarına bakılacak olursa Türkler’den  katılımın fazla olmadığını görmekteyiz.

 Bu seçimde  Türk kökenli katılımın bir önceki  eyalet seçimlerinden daha fazla olduğunu görsekte hala istenilen seviye ulaşılmış değiliz.

Peki neden insanlarımıza tabana ulaşıp sandığa götüremedik.? Burada küçük bir özeleştiri yapmak istiyorum arkadaşlar.

Hollanda’da Türk seçmenlerini yakından tanıyan ve Hollanda’da Türkiye seçimlerinde görev almış her partiden SKM (seçim koordinasyon merkezi) başkanları vardı. Daha önce neredeyse %60 katılım sağlayan ve bunların içinden Ak parti’ye %75 oy sağlayan organizeli gönüllü çalışanlar vardı.

Denk partisinin bu organize olmus deneyimli kişi ve teşkilatlarla görüşüp bir şekilde tabanı harekete geçirebilirdi, lakin bunu yapmadı.

Hatta bazı teşkilatlardan bilerek uzak kaldı. Denk’in Hollanda’da “Ankara’nın uzun kolu” yakıştırması ile anılmasına vesile olacak hareketlerden  uzak durmak istediğini biliyoruz ama Denk ne yaparsa yapsın bu yakıştırmayı siyaseten herdaim yapacaklardır.

Kumarda amaç ütmektir, seçimde ise çok oy almaktır, millet ne derse desin kuralına göre gereğini yaptığın sürece kimsede birşey diyemez. Madem seçime giriyoruz ve kazanmak istiyoruz her Türk teşkilatı ve kuruluşu ile iç içe olup beraber hareket etmek gerekir.

 

‘RADİKAL PARTİYE BAŞARI SAĞLADI OY KULLANMAYAN MÜSLÜMAN-TÜRKLER’

Göreme Ayran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demirel yaptığı paylaşımda ise, “Sakın benim yanımda bu ülke de (Hollanda’da) yabancı düşmanlığı var demeyin” diyerek seçim sonuçlarına olumsuz baktığını ve partilerin Türk milleti üzerinde bu seçimlerde pek etki yapmadığını bildirdi.

Demirel, paylaşımın devamında şunları dedi: 

“Oy hakkını kullanmayarak, radikal sağ partinin (FvD) büyük başarı elde etmesinde payı olan yüzsüz ve cahiller İslâmi kurumlardan kayıtlarını sildirip, camilerde ön saflarda durmasınlar bundan böyle.

Helal kasaptan et almasınlar, nasılsa yakın zamanda kapanmasında payları olacak.

Çocuklarını yatılı kursa göndermesinler, onlar da olmayacak. Dilini, dinini savunmak sizlerin harcı değildi bilirdik, ama savunanlara ihanet etmeniz küfrün ta kendisi.

Başörtüsü yasağı çıktığında hanımlarınızı eve kapatırsınız artık.

İbadethanelerimiz kapatıldığında sandığa gitmeyenlerden ağlayan olursa, vurun ağızlarına.

Kahvelerden çıkmayıp Cami Kantinlerinde çene Yapacağım Diye Gidip Oy Hakkını Kullanmayan Arkadaşlar Sakın Benim Yanımda Bu Ülkede Yabancı düşmanlığı Var Demeyin.!!!

Yazıklar Olsun Cahiller sürüsüne…”

 

‘KIZGINIM’

 

, yaptığı paylaşımda, “Kızgınım!” diyerek isyanını şöyle dile getirdi:

Bazı durumlarda birkaç duyguyu bir anda hissedersiniz ama bir duygu daha baskın olur. Hollanda seçimlerinde sonuçlar açıklanmaya başlandığı andan itibaren üzüntü, hayal kırıklığı gibi duyguları hissettim ama en çok kızgınlıktı hissettiğim.

Evet kızgınım!

 İki adım ötesindeki seçim bürosuna gitmeye üşenenlere kızgınım. Oturduğu yerden işi sadece eleştirmek olanlara kızgınım. Geleceğimiz için kaygılanmayalara kızgınım. Yaşadığı ülkenin yönetim politikası ile ilgilenmeyenlere kızgınım.

Irkçılık her geçen gün artarken ülkede yaşayan sadece türk sayısı  400 bin iken üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisinin 3 sandalye, NIDA Partisinin ise meclise girememesine kızgınım. Hayvanlar partisi 3 sandalye kazanırken (bilmeyenler için açıklayım, böyle bir parti var) , bu kadar yoğun yabancı nüfusuna rağmen çıkan sonuca kızgınım!…

 

‘KAYITLI TÜRK SEÇMENNİN KATILIMI YÜZDE 40’

 

Yazar Sosyal Danışman Nejat Sucu, platformdergisi’den ’un sorularını yanıtladı.

“Neden seçime katılım az oldu sorusuna” Nejdat Sucu, “Türk seçmeninin büyük bir çoğunluğu bilakis gençler, Hollanda’da yaşamaktan mutlular ve yaşamlarında politize olmayı istemiyorlar.” dedi.

Gazeteci Ebubekir Turgut’un sorularını yanıtlıyan Nejdat Sucu’nun o söyleşisi:

“Evet, 20 Mart 2019 ‘da, geçen Çarşamba günü, Hollanda’da 12 Eyalet Meclislerinin ve 23 Devlet Su İdareleri’nin ( Waterschappen ) yönetim kurulu üyelerini seçtik. 12 Eyalet’in Meclis üyeleri ( de Statenleden ) önümüzdeki Haziran ayında 75 sandelyeli Hollanda Senatosu’nu (De Eerste Kamer) seçecekler.

Kayıtlı Türk seçmenin katılımı yüzde 40’da gerçekleşti. Seçmek ve gelecekte alınan kararlarda söz sahibi olmak tabiki vatandaşlık görevimiz.

Hollanda’da Hayvanlar Partisinden tutun göçmenleri temsilini önemli bulan parti’ye ve partilere kadar çok çeşitli seçim imkanımız da var.

Neden göçmenlerde seçimlere katılım düşük oldu?

-300.000 bine yakın seçmeni olan Hollanda Türk toplumu, Hollanda’da çok renkli Politik Arenada kendine uygun yer bulabiliyor.

-Türk seçmeninin büyük bir çoğunluğu bilakis gençler, Hollanda’da yaşamaktan mutlular ve yaşamlarında politize olmayı istemiyorlar.

-Devlet Su İdareleri seçimleri tamamen unutuldu. Aslında aynı anda yapılan bu iki seçim birbirlerini tamamlaması mümkündü ve çifte seçim katılımda artış sağlar.

-Eyalet Meclislerinin ve Devlet Su İdarelerinin görevleri ve politik kararları halka iyi anlatılamadı. Eyaletlerin var olan imkanlarından göçmenler yeterli derecede faydalanamıyorlar.

-Seçmeni kavgacı değil de, sorun çözen ve toplumsal sorunlarla meşgül olan bir siyasetçi istiyor. Örnek, birinci nesil Türk vatandaşların Türkiye’de, Hollanda sağlık sigortalarının uygulamaları gibi.

-Seçimden iki gün önce, Türkiye doğumlu ve hasta ruhlu bir vatandaşın Utrecht Şehrinde işlemiş bulunduğu keyfimizi kaçıran anlamsız cinayeti de Türk – Hollanda seçmenini olumsuz etki yaparak seçim sandığına gitmemesini sağladı. Buna yılgınlık ve vurdumduymazlık diyebiliriz.

Her gelişmeye rağmen, yeni denemelere kapısı açık bir ülke Hollanda.

Hollanda benim 38 yıldır yaşadığım benim ve senin ülken oldu. Tabiki Anavatan içinde güzel dileklerimiz var. Gönlümün, sevgimin ve kalbimin yarısı orada, Anadolu’da kaldı.

Evet, Hollandaca söylendiği gibi “Ik ben ongeneeslijk optimistisch” Ben tedavi olamayacak kadar iyimserim “ gelecek yaşantımız için.”

 

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın