Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen Cumhuriyet’in 101’inci yıl dönümü dolayısıyla kutladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Aliyev’e gönderdiği...

Hollanda Türkleri tartışıyor: Ahmet Suat Arı ‘namus’ konusunda sınıfta kaldı

Hollanda Türkleri tartışıyor: Ahmet Suat Arı ‘namus’ konusunda sınıfta kaldı

Hollanda Türk toplumunda hiç bir karşılığı olmayan ve bir iki defa sözde ‘toplantı’ düzenliyerek kendi kendine ‘moderatör’ diyen Ahmet Suat Arı’nın son yazısına Hollanda’daki Türk entelektüellerden yanıt gecikmedi. Hollanda’daki gazetelerde yer alan haberlere göre, kendi karısına sahip çıkamıyacak kadar “namus” kavramından uzak olan Ahmet Suat Arı; namus üzerinden Hollanda Türklerine gönderme yapınca, Hollanda’daki Türk yazarların tepkisi ile karşılaştı.

Gündeme gelmek için sağa sola küfür içeren yazılar gönderen Arı, aynı yöntemle karşılaşınca paniğe kapıldı. Arı, küfür ve hakaret içeren yazısını, Platform Dergisi yazarı ’ya gönderdiği öğrenildi. Salih Kaya, Arı’nın düşük profilli üslubu karşısında,‘cesur korkaklar’, utanmadan, arlanmadan namustan, ardan, erdemden bahsederler” dedi.

Ahmet Suat Arı.

İşte Platform Dergisi yazarı Mehmet Salih Kaya’nın, Ahmet Suat Arı’ya gönderdiği o yanıt:

CESUR OLANLARIN NAMUSLU OLMALARI
Kendini cesur zanneden zat ve zevat, kendinlerini toplumun üstünde görürlermiş. Bir kaç tane yabancı yazar, düşünür ve terim kullandıysalar hele, olaya “stranger” kalırsın, yani yabancı kalırsın.
Başka özellikleri, eleştirdiği kesimin yaptığının aynısını yaparlar, ama “suçtan” sıyrılır, kendilerini pâk-i muhteremler olarak göstermeye çalışırlar.

‘VAKIF YÖNETİRKEN ANCAK KENDİ “EGO”LARINI TATMIN VE REKLAM EDERLER’
Üçüncü özellikleri, başkalarını  eleştirip, eleştirilmeğe gelemezler. Eleştirenlere karşı gelirler, zira kendileri cesurdurlar. Kurum, dernek veya vakıf yönetirken ancak kendi EGO’larını tatmin ve reklam ederler. Kurumun varlığı, önemi ve ehemmiyeti en son sırada gelir bunlar için.

‘AYRILDIKLARI VE YÖNETİCİLİĞİNİ YAPTIKLARI KURUMUN FAALİYETLERİNİ SABOTE EDER’
Son olarak bu zatı muhteremlerin, pardon muhteşemlerin vasıfları, kurumdan ayrıldıktan sonra, muhalefet olurlar, dost olamadan, düşmanlık ederler, adınada “hizmette yarış”, derler, yetmedi ayrıldıkları ve yöneticiliğini yaptıkları kurumun faaliyetlerini sabote eder ve karşısına dikilirler, yetmedi sanal dünyaya hükümdar olmaya çalışırlar.

‘CESARETLERİ VE KORKMAZLIĞI VARSA İSİM VERMELİLER’
Son olarak, bu “cesur korkaklar”, utanmadan, arlanmadan namustan, ardan, erdemden bahsederler.
Kısacası bunlar bizans figüranlarıdır ve iyi kıvırıp sahnede rol kapmaya çalışırlar.
Aslında namustan konuşacak en son kişidir bunlar zaten. Cesaretleri ve korkmazlığı varsa isim vermeliler. Vermelilerdi gereken kişilerden cevaplarını alsınlar.

‘CESUR OLANLAR BİRDE NAMUSLU OLSALAR’
Yazımın başında belirttim,  cesur olanlar birde namuslu olsalar.
Kimlerdenmi  bahsediyorum? Onlar kendilerini iyi tanırlar.
Hangisi size uyar?
Not: asıl mesele namuslu olmaktır, gerisi boştur, nafiledir.”

Yaptığı faydasız ve verimsiz çalışmalarından dolayı, Hollanda Türk toplumu tarafından işe yaramaz manasına gelen ‘bal vermez arı’ olarak adlandırılan Ahmet Suat Arı’nın küfürlü yazısına bir tepkide aktivist-yazar ’dan geldi. Sayılgan, Ahmet Suat Arı’ya hitaben, “kendi hatalarını/namussuzluklarını görmemek bakımından da köstebeklere benzer bazı insanlar” dedi.

Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı sosyalmedya sayfasından, Ahmet Suat Arı’nın yazısına tepki gösterdi.

Kerküklü paylaştığı yazısında, “Bu konu ile ilgili aslında Ahmet Suat Arı’ya yanıt vermeyi uygun görmiyordum. Çünkü şeref ve namustan uzak birisine yanıt verilmez. Ancak ’ün azılı köpekliğini yaptığı için bu kapsamda yanıt verilmesi gerektiğine inandığım için şu satırları sarf etmeyi uygun göriyorum.

Veyis Güngör ve Ahmet Suat Arı, Hollanda’daki UETD’den kovuldukları dönem de, yapmaları gereken en iyi eylem UETD’deki yeni yönetime sahip çıkmaları idi. Hatta kendilerinden sonra gelen yeni yönetime şu ifadelerde de bulunması iyi olurdu. ‘arkadaşlar biz UETD’den kovulduk. Siz, bizim yerimize yönetime geldiniz. Madem ki bu gemide hep birlikteyiz o zaman tecrübelerimizi sizinle paylaşacağız ve Hollanda’da güçlü bir UETD ortaya koyacağız,’ demelerini beklerdim. Ama bunu yapmadılar. Mehmet Salih Kaya’nın başkanlığında oluşan yeni yönetimi yıpratmak ve UETD’yi işlevsiz hale getirmek için Veyis Güngör ve Ahmet Suat Arı olanca güçleri ile çalıştılar ve ’nın yeni yönetimini 7 ay için de yıpratılar ve yıllarca Hollanda’daki UETD faaliyet yapmaz hale getirdiler. Hollanda Türklerinin büyük bir kesmi UETD’ye bağlı idi. UETD’nin felç olmasına yol açarak, Hollanda Türklerine sahip çıkmadılar. Türk toplumu bu tür tiplerden uzak durması lazım,” açıklamasında bulundu

 

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın