Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

Hüseyin Baybaşin’in müebbet Hapis Cezası Kesinleşti

Hüseyin Baybaşin’in müebbet Hapis Cezası Kesinleşti

, ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından 16 yıldır cezaevinde bulunan Hüseyin Baybaşin’in yeniden yargılanmasına gerek olmadığını açıkladı.

Hollanda’da cinayet, rehin alma ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından 16 yıldır cezaevinde bulunan Hüseyin Baybaşin hakkındaki ömür boyu hapis cezası kesinleşti. Hollanda Yüksek Mahkemesi, Baybaşin’in yeniden yargılanmasına gerek olmadığını açıkladı.

Mahkeme, 5 yıl boyunca yapılan araştırma sonunda, davanın yeniden gözden geçirilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Salı günü yapılan temyiz duruşmasına 61 yaşındaki Baybaşin, iki oğluyla birlikte katıldı.

Salona girdiği sırada bir grup izleyici tarafından alkışlanan Baybaşin hakimlere hitaben, “Kendinizden utanmalısınız. Tarih beni haklı bulacak” dedi.

’ operasyonuyla yakalandı

Hüseyin Baybaşin, 1998 yılında “Siyah Lale” adı verilen uluslararası bir operasyonla Hollanda’da yakalanmıştı.

Baybaşinn Türkiye’de işlediği cinayet, cinayete azmettirme, rehin alma ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kararı temyiz eden Baybaşin, gerçek dışı suçlamalar nedeniyle cezaevinde bulunduğunu öne sürmüş, Hollanda ve Türkiye makamlarını “kendisine komplo kurmakla” suçlamıştı.

Baybaşin ayrıca “terör örgütü PKK’ya verdiği destek nedeniyle” Türkiye’nin isteği üzerine demir parmaklıklar ardında tutulduğunu iddia etmişti.

Hüseyin Baybaşin, 1956 yılında Diyarbakır Lice’de dünyaya geldi. Günümüzde yaşayan en büyük uyuşturucu kaçakçılarındandır. ‘Avrupalı Escobar‘ olarak tanınmaktadır.

PKK başta olmak üzere birçok terör örgütüyle bağlantısı olan Kürt kökenli Baybaşin Aşireti’nin reisidir. Ailesinin göç etmesi nedeniyle genç yaşlarda İstanbul’da yaşamaya başladı.

Henüz 15 yaşındayken kaçak sigara satışı işine girdi. 1976 yılında üzerinde 11 kilogram uyuşturucuyla beraber yakalandı. Daha sonra medyaya yaptığı açıklamada uyuşturucu işine nasıl girdiğini şöyle dile getirdi: ”Ortaokulu bitirdikten sonra İstanbul’a geldim, 1972 yılında. ‘Okuyup ne yapacaksın, ticaret yap; bu işte çok para var’ dediler. Kaçak sigara satmaya başladık. Sonra zaten arkası geldi…”

1984’te İngiltere’de 6 kilogram uyuşturucuyla yakalandı ve 12 yıl hapse mahkum edildi. Burada 3 yıl tutulduktan sonra serbest bırakıldı ve akabinde Türkiye’ye iadesi gerçekleştirildi. 1989’da tahliye edildi. Tahliyeden hemen sonra suç örgütünün üye sayısını yükseltip bölgedeki uyuşturucu pazarının kontrolünü iyice eline aldı. 1980’li yılların sonuna doğru Avrupa’nın en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri haline geldi.

1993 yılında Akdeniz’de batırılan Kısmetim 1 adlı uyuşturucu taşıyan geminin batırılmasından sonra Behçet Cantürkile ortak iş yaptığı iddia edildi ama o dönemde yeterli kanıt toplanamadı.

1995’te katıldığı bir televizyon programında uyuşturucu kaçakçılığını Türk hükumetinin organize ettiğini iddia ederek devlet yetkililerine ağır hakaretlerde ve suçlamalarda bulundu.

1998 yılının Mart ayında ‘Siyah Lale’ adıyla İngiltere, İtalya, Belçika, Almanya ve Hollanda istihbaratı tarafından yürütülen uluslararası bir operasyonda yeğeni Giyasettin Baybaşin ile Hollanda’da yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Söz konusu yıllarda Türkiye’de idam cezası hala yürürlükte olduğu için Hollanda tarafından Türkiye’ye iadesi gerçekleştirilmedi. Bu olaylardan sonra işlerin başına öz kardeşi Abdullah Baybaşin geçti.

2014 yılında Türkiye’de Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dosyası açılan ve MİT tarafından yürütülen uyuşturucu operasyonları sürerken, Hollanda’da yaşamını sürdürdüğü cezaevinden açıklama yapan Baybaşin, Türkiye’deki en tehlikeli uyuşturucu kaçakçılarından birinin Mehmet Ağar olduğunu söyledi ve birçok itirafta bulundu. (2014 yılında sürdürülen bu operasyonlarda Eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, emekli Yarbay Korkut Eken ve birçok emekli özel harekat polisi gözaltına alınmıştı. Mehmet Ağar ayrıca 18 ayrı faili meçhul cinayet dosyasıyla ilgili şüpheli konumundaydı.) Baybaşin ayrıca Türkiye’de yaptığı yasa dışı faaliyetlerde kendisine en çok yardımı dokunan kişinin Mehmet Ağar olduğunu iddia etti.

Dünyanın en ünlü televizyon kanallarından biri olan BBC’nin yaptığı araştırmada servetinin 16 milyar $ civarında olduğu tespit edildi. Baybaşin, uyuşturucudan kazandığı kara paralarla İngiltere’de birçok gayrimenkul satın aldı. Türkiye’nin tatil merkezi olarak bilinen şehirlerinde de lüks otelleri bulunuyor. Ayrıca inşaat, yatırım danışmanlığı, tekstil, oto galericilik, mobilyacılık, restoran işletmeciliği ve bakım ürünleri gibi sektörlerde de ticari faaliyetleri olduğu biliniyor.

Resmi kayıtlara göre iştigal ettiği bazı suçlar şu şekildedir:

  • Uyuşturucu kaçakçılığı
  • Cinayete azmettirme
  • Adam kaçırma

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın