Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bu akşam Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında yapılacak programı saat 21.00’de birçok televizyon kanalı ortak yayınlayacak. Peki Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu yayını online internetten...
Sosyal medyada çektiği videolar ile tanınan Tuğrul Selmanoğlu isimli bir katılımcı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “mülteci” olduğunu öne sürdüğü video tepki topladı. Videoda yer alan bir diğer...
Gazeteci Eşref Kerküklü çok tartışılan büyük bir dosyayı açtı. Irak Türkmenleri arasında büyük bir tartışma başlatı. Kerküklü, Irak Türkmen Cephesi önceki dönem Telafer milletvekili Nebil...

İBB Başkanı Mevlüt Uysal: Su ile ilgili çalışmalarımızla iftihar ediyoruz

İBB Başkanı Mevlüt Uysal: Su ile ilgili çalışmalarımızla iftihar ediyoruz
Dünya, suyun geleceğine güzergah verebilmek için İstanbul’da buluştu. İstanbul Megakent Belediyesi ve İSKİ tarafından tertip edilen “İstanbul Su Kurultayı ve Fuarı” Haliç Kurultay Merkezi’nde başladı. Kurultaya 22 ülkeden ve Türkiye’nin 32 kentinden katılımcılar iştirak etti. iştirak firmaları, çok rakamda müessese ve özel firma stant açtı. 13 Ekim’e kadar devam edecek kurultay, 8 binin üzerinde su profesyonelini buluşturacak. Suyun geleceği, atık suların arıtılıp tekerrür değerlendirilmesi ve sektördeki teknolojik büyümelerin ele alınacağı seanslarda yerli ve yabancı uzmanlar bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacak.

Kurultayın açılış buluşmasına İstanbul Megakent Belediye Başkanı , İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beynelmilel Su Birliği Başkanı Prof. Dr. Helmut Kross, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, çok rakamda yerli ve yabancı konuk katıldı. Açılış konuşmasını yapan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan suyun geleceği, yapılan yatırımlar ve çalışmaları içeren bir sunum hakikatleştirdi.

DÜNYA, SUYUN GELECEĞİNE İSTANBUL GÜZERGAH VERECEK
İstanbul’da son yarıyılda yapılan yatırımlarla su probleminin çözüldüğünü belirten Uysal, “Her zaman suyla alakalı çalışmalarda lider olduk. İstanbulumuzun suyla alakalı tam meselelerini, çözüm ve yatırımlarını hakikatleştiren İSKİ’mizle bu mevzuda misal çalışmalara imza attığı için gurur ediyoruz. Bir yarıyıl İstanbul’da, musluklardan su akmazdı. Şimdi ise ‘İSKİ’mizin yaptığı çalışmalarla, önümüzdeki 50 senelik su problemini çözdük’ demek bize iftihar veriyor. Natürel İSKİ’mizin yaptığı bu çalışmayla da artık, dünyada bölgesinin en büyük ve ehemmiyetli organizasyonlarından birisi olan İstanbul Su Kurultayı ve Fuarı’nı yapabilir hale gelmenin ehemmiyetli olduğunu düşünüyoruz. ‘İstanbul’da bir hayli şeyi yaptık’ demek yetmiyor. İstanbul’un su meselesini çözmek için 200 km öteden su getiriyorsak, o bölgenin ve şehrin su meselesini de bizim çözmemiz gerekiyor. Yalnızca komşu şehirler değil, komşu ülkelerle de birlikte ortak siyaset üretmeliyiz. Şayet, Avrupa’yı boydan boya aşıp gelen Tuna Nehri ile alakalı bir çalışmada, birlikte, ortak bir siyaset üretmezsek o zaman ‘İstanbul problemlerimizi çözebilmiş. Biz gereğini yapmış olduk’ diyemeyiz. O mantıkta burada üç gün devam edecek çalışmaların ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum” dedi.

SAĞLIKLI SUYUN GELECEĞİ İÇİN KÜRESEL İŞBİRLİĞİ ŞART
Suyun geleceği için küresel işbirliğine dikkat sürükleyen Uysal, “3 gün sürecek bu kurultayda pak su kaynağına erişmek, kente pak su kaynağı getirmek, atık suyun tekerrür arıtılıp kaynak olarak kullanılması, su baskın, taşkın gibi suyun hasarlarından korunmak, içme suyu ve arıtma alanında teknolojik büyümeler, bölgesel ve beynelmilel seviyede işbirliklerinin geliştirilmesi gibi başlıca mevzular ele alınacak. Küresel ısınmayla beraber eksilen su kaynakları için seçenek su kaynaklarının nasıl kullanılabileceği misalin deniz suyunun kullanılıp kullanılmayacağı gibi su ve suyun geleceğine dair her şey bu kurultayda tartışılacak. İnanıyoruz ki burada yapılan kavgalar kentler, yönetçiler ve insanlık ismine ufuk açıcı olacaktır.

Suyla alakalı yeni ve yararlı ortak fikirlerin, çalışmaların ortaya çıkmasını istiyoruz. Geçmişte yalnızca bir ülkenin, kentin tek başına yapacağı çalışmalar yeterli görülebiliyordu ama gitgide evrenselleşen dünyada kentlerin, ülkelerin tek başına yapacağı çalışmalar yeterli olmayacaktır. Özellikle içme suyu ve etraf pakliği mevzusunda kentler, ülkeler ilim adamları ve millet işbirliği yapmak zorunda ki bu problemler aşılabilsin. Yalnızca bölgesel değil, küresel ölçekte çözülmesi gereken problemleri çözersek yarın da bizi etkilemesini önlemiş oluruz. Küresel ısınma, etraf lekeliliğinin çoğalması dünyanın bir ucunda olsa dahi oradaki problem bize de yansır” ihtarında bulundu.

PAK SUYUN KIYMETİNİ EN İYİ BİZ ÖĞRENİRİZ
Etraf lekeliliğini önlemenin büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Uysal, “Suyun kullanılması ve kullanıldıktan sonra arıtılıp tekerrür tabiata vazgeçilmesi ehemmiyetli ve ciddi bir maliyet. Ancak şayet zamanında bu maliyetlere direnilmezse daha sonra kirlenen etrafın, denizin, suyun arınılması daha büyük bir maliyettir. Bunu en iyi İstanbul olarak biz öğreniriz.

Haliç, geçmişte bu maliyetler sakınıldığı için çok lekelenmiş, zamanında kurulacak arıtma sisteminin maliyetinden yanaşıp 10 katı maliyetle anca arınılabilmiştir. Etrafla alakalı yapmamız gerekenleri zamanında yapmazsak biz kent yönetçileri olarak çok daha büyük maliyetlerin altında ezilmek vaziyetinde kalırız. Bunun evvelden konuşulup tartışılması, beynelmilel seviyede işbirliği yapılması, insanlığa ve o kentte yaşayanlara büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Megakent Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan tarafından katılımcılara onurluk ibraz edildi. Ardından toplu olarak hatıra resmi sürükletildi ve kurultayın açılış kurdelesi kesildi. Konuklar daha sonra fuarda yer alan stantları ziyaret etti. Başkan Uysal, İSKİ’nin 1.90 metre çapındaki kanalizasyon tünelinin simgelendiği maketi araştırdı ve bilgi aldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın