Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sert sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. MHP Genel...
Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu, FETÖ’nün Teksas’taki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools’da üst düzey yöneticilik görevinde olan Soner Tarım’ın yeni okul başvurusunu oy birliğiyle...
Kısa adı HOTİAD olan, Hollanda Türk İşadamları Derneği üyelerinden bir bölümü birlikte Kutsal Şehir Kudüs`e gittiler.

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘stokçular’ için genelge

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘stokçular’ için genelge
, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan faydalanarak stokçuluk yapan ve maliyetlerini fahiş biçimde artıran firmalara karşı harekete geçti.

Bakanlık, 5442 rakamlı Şehir Yöneti Kanununun 9’ncu maddesine göre fahiş maliyet uygulayanlar için valiliklere “genel emir” çıkarma mevzusunda yönerge verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında  Kusurlar Kanununa göre lüzumlu adli ve yönetimsel harekâtların uygulanmasını istedi. 

TEMKİN ALINMASI İSTENDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 şehir valiliğine sevk edilen genelge ile,  son yarıyılda kur kaynaklı büyümeleri fırsat öğrenerek fahiş maliyet uygulayanlara karşı lüzumlu ihtiyatların alınması istendi.

Genelgede,  son günlerde bazı esnaf, firma ve firmaların, yurttaşların gereksinimlerine müteveccih piyasa şartlarında sunulan mülk ve hizmetlere fahiş maliyet uyguladığı; bazı mahsulleri ise stoklarında bekleterek maliyet çoğalışına neden olduğu, bunun da yurttaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir vaziyet oluşturduğu belirtildi. 

VALİLERE  GENEL EMİR ÇIKARMA TALİMATI 
Mevzubahisi genelgede, 5442 rakamlı Şehir Yöneti Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve değişik mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları bülten ederler” kararı andırdırılarak, valiliklere  “genel emir” çıkarma mevzusunda yönerge verildi. Ayrıca genelgede,  6502 rakamlı Harcayıcının Korunması Hakkında Kanunun 6’ncı maddesinde; bir mülkün sunumu ve satışından sakınma ile bir hizmetin sunumundan sakınma hallerinin teftişi, uygulanması ve izlenmesine ait vazifelerde belediyelerin yetkili kılındığı ifade edilerek,  yetkili yönetlerin, doğrudan veya Bakanlığın arzı üzerine, 6585 rakamlı Perakende Ticaretin Tertip Edilmesi Hakkında Kanunun alakalı maddesi uyarınca teftiş ve tedbirleri almakla misyonlu olduğu belirtildi. Bu kararlara sabredilerek kamu kumpası ve güvenliğinin korunması, yurttaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi emeliyle valiliklerden fahiş maliyet uygulamalarıyla alakalı alttaki ihtiyatların alınması  istendi; 

STOKÇULUK YAPILMAYACAK
Şehir hudutları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü şirket tarafından sunulan mülk ve hizmetlerin maliyetleri yükseltilmeyecek.  Mahsullerin piyasaya taleplerinin geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan mülkün imal yeri, ayırıcı özelliği, tüm aidatlar dahil satış maliyeti, ünite satış maliyeti, satış maliyeti ve ünite maliyetinin uygulanmaya başladığı tarih,  yerli mülkler için Ticaret Bakanlığınca tespit ve bülten edilen biçim, logo veya işaret koşullarına uyulacak. Mahsullerde kullanılan yaftaların tanıma ve maliyet listelerinin üzerindeki sayı ve harflerin okunabilir, muntazam, noksansız, asla uygun, yeterli büyüklükte ve başka sayı, kelime ve işaretlerle karmaşıklığa sebebiyet vermeyecek biçimde kullanılacak. Tanıma ve maliyet listelerinin hangi mülke ait olduğunun harcayıcılar tarafından basitlikle görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek. 

ADLİ HAREKÂT VE PARA CEZASI
Bu ihtiyatlara ilișkin, genel dikteye uymayanların tespit edilmesi halinde, Kusurlar Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimsel operasyonlar yapılacak  ve  yönetimsel para cezası uygulanacak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın