Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İçişleri Bakanlığı’nın kayyum kararına destek çıktı. Habertürk’te katıldığı programda AK Parti’nin mevcut haliyle terörle mücadele ettiğini söyleyen Perinçek, AK...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı dünyasının radikalizmi kullandığını söyleyerek, “Mesela, Amerikalılar şu anda, bizim kırsalda bitirdiğimiz MLKP terör örgütüyle çalışıyor. Daha önce PYD ve PKK...
Van, Mardin ve Diyarbakır HDP belediyelerine atılan Kayyum'la ilgili halk ne düşünyür? Yeni Vatan Gazetesi sokaklarda halka mikrofon uzattı. Konu ile ilgili halk tepkili.

İran Nükleer Anlaşmayı Kısmen Durdurdu

İran Nükleer Anlaşmayı Kısmen Durdurdu

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı (ISNA)’nın haberine göre İran, Ulusal Güvenlik Konseyi kararıyla nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmi olarak durdurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen hafta 60 gün sonra İran’ın nükleer anlaşmayla uygunluk konusunda küçülmeye gidileceğini, uranyum zenginleşme seviyesini yükselteceklerini söylemiş, yeniden BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilirse sert bir cevap vereceklerini, Tahran’ın nükleer uzlaşma noktasında hazır olduğu yönünde uyarıda bulunmuştu.

İRAN ANLAŞMANIN 26 VE 36’INCI MADDESİNE VURGU YAPIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) nükleer anlaşması Tahran’a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme çalışması yapabileme hakkı tanıyor. Anlaşma kapsamında İran, en çok 300 kilogram uranyumu elinde bulundurabiliyor.

Anlaşma İran’a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasada satarak bunun karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı veriyor.

İran bunun yanı sıra anlaşmaya göre, ağır su stokunu 130 tonun altında tutmalı ve aşımı durumunda ülke dışına çıkarmak zorunda.

İran, nükleer anlaşma metninde, “Yaptırımların geri getirilmesi durumunda veya taraflardan birinin anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tamamen ya da kısmen sonlandırabileceğini” ifade eden 26 ve 36’ncı maddeyi esas aldığını vurguluyor.

YAPTIRIMLARI GERİ GETİRDİ

ABD hükümeti, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’de tek taraflı çekilerek İran’a yönelik yaptırımları tekrardan getirmişti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın