Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

İşte CHP’nin elindeki İş Bankası hisselerini Hazine’ye devredecek formül

İşte CHP’nin elindeki İş Bankası hisselerini Hazine’ye devredecek formül
’nin elindeki paylarıyla alakalı AK Parti’de başlatılan çalışmada, payların Hazine’ye devrine müteveccih çok doğrultulu tahlil yürütülüyor. Politik Partiler Yasası’ndaki ‘Politik partilerin ticari faaliyetle uğraşamayacaklarını’ tertip eden maddelere yapılacak minik bir ilave etmenin ’nin paylarının Hazine’ye geçmesini sağlayacağı belirtiliyor.

ÖZEL YASA KALDIRILABİLİR… AK Parti’nin hukukçu kurmayları, Servet Hukuku, Politik Partiler Yasası’nın ‘partilerin ticaret yapamayacaklarına’ müteveccih maddeleri ve Atatürk’ün paylarının devrinin sağlanabilmesi için çıkartılmış olan ’12 Haziran 1933’te çıkartılan 2307 rakamlı özel yasa’un yürürlükten kaldırılması gibi alternatifleri değerlendiriyor.

SÜREÇ ARAŞTIRILACAK… CHP, Atatürk’ün 5 Eylül 1938’deki vasiyeti uyarınca İş Bankası paylarının mülkiyetini elini yakalıyor. Vasiyetnameye göre CHP, İş Bankası idare heyetinde 4 abone bulunduruyor. Bankanın kazancından alınan hisse ise, Türk Tarih Müesseseyi ile Türk Dil Müesseseyi’na aktarılıyor.

BUGÜNE KADAR DOĞRU KULLANILDI MI?.. CHP’nin bu payları bütün olarak vasiyete uygun olarak elinde bulundurup bulundurmadığı ve bugüne kadar geçen süreçte CHP’nin elindeki payların, Atatürk’ün vasiyetine uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı araştırılacak. Öbür bir tertip etmenin de Politik Partiler Yasau’nda yapılabileceği belirtiliyor. 

İŞTE O YÖNTEM… ‘Politik partilerin ticari faaliyetle uğraşamayacaklarını’ tertip eden maddelerine, ‘firma ortağı olamayacaklarına’ müteveccih bir ekleme yapılması halinde CHP’nin bu payları elinde bulundurmasına son verilebileceği değerlendirilen yöntemler arasında geliyor.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın