Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'ın Edelstaal Group'a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda' Dışİşleri Bakanlığını ziyaret...
Fransa’da park kavgası nedeniyle çocuklarının gözleri önünde öldürülen Ali Ünlü’nün ailesine destek olmak için yardım kampanyası başlatıldı.
Fransa’da önceki gün çocukları önünde park tartışması yüzünden vahşice öldürülen Ali Ünlü anlısına cumartesi günü düzenlenecek yürüyüş ailenin isteği üzerine iptal edildi.

İYİ Parti’den flaş istifa! Meclis’in 8. partisi oldu…

İYİ Parti’nin listesinden Meclis’e giren Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti’den istifa ederek Demokrat Parti’ye geri döndü. Böylece Meclis’te temsil edilen parti sayısı 8’e yükseldi

İYİ Parti’den flaş istifa! Meclis’in 8. partisi oldu…

24 Haziran seçimlerinde İYİ PartiÙden Afyonkarahisar milletvekili olarak seçilen Gültekin Uysal, istifa ederek yeniden ’ye geçti.  UysalÙın istifasıyla Meclisteki koltuk dağılımı ve parti sayısı da değişti. UysalÙın İİYİ PartiÙden ayrılmasıyla TBMMÙde temsil edilen parti sayısı sekize çıktı.

MECLİS’TE 8 PARTİ OLDU… Demokrat Parti’nin de Meclis’te temsil edilmeye başlanmasıyla birlikte Meclis’te temsil edilen parti sayısı 8 oldu.

İşte Meclis’te Temsil edilen partiler: , , , , İYİ Parti, , Demokrat Parti ve BBP… olmak üzere 8 parti oldu.

AK PARTİ’NİN SANDALYE SAYISI 290’A DÜŞTÜ… Dün gece açıklanan yani kabinede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, , İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve yer almıştı. Meclis içinden dört ismin yeni kabinede yer almasıyla AK Parti’nin milletvekili sayısı 290’a düştü.

MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI… TBMM Genel Kurulu’nun son sandalye dağılımına göre şu anda AK Parti’nin 290, CHP’nin 144, HDP’nin 67, MHP’nin 49, ’nin 42, Saadet ’nin 2, Demokrat Parti’nin ise bir milletvekili bulunuyor. Mustafa Destici hala AK Parti milletvekili olarak görünüyor.

ÇOĞUNLUK SAYISI… Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması Meclis çalışmalarında yıllardır uygulanan “çoğunluk” sayılarının değişmesine de neden oldu.  Bu çerçevede TBMM’nin çalışabilmesi için gerekli olan toplantı yeter sayısı 184’ten 200’e, karar yeter sayısı 139’dan 151’e, 276 olan üye tam sayısı salt çoğunluğu 301’e, anayasa değişikliği için gerekli 330 oy 360’a, referandumsuz anayasa değişikliği için gerekli 367 oy 400’e, olası seçim kararında basit çoğunluk şartı da 360’a çıktı.

  • Demokrat Parti

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın