Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Kassam Tugayları komutanlarından Fukaha'nın cenaze töreni

– İsrail, Fukaha’nın Batı Şeria’daki ailesinin, Gazze’de düzenlenen cenaze törenine katılmasına izin vermedi

Haber Merkezi

Haber Merkezi

TUBAS (AA) – İsrail, Gazze Şeridi’ndeki evinin önünde dün uğradığı sonucu hayatını kaybeden Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından için Gazze’de düzenlenen cenaze törenine, Fukaha’nın ailesinin katılmasına izin vermedi.

Fukaha’nın Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tubas kentinde bulunan ailesi, İsrail makamlarının Gazze’ye gitmelerine izin vermemesi nedeniyle cenaze törenini televizyondan izlemek zorunda kaldı.

Mazin Fukaha’nın annesi Hitam, oğlunu en son yıllar önce, İsrail’in Gazze’ye girişine izin verdiği zaman gördüğünü, şimdi ise gelininin yanında olamadığını söyledi.

Oğlunun her zaman kendilerini arayıp hal hatır sorduğunu aktaran Hitam, “Son zamanlarda Tubas’ı ve bizleri çok özlediğini söylüyordu. Bizden, Tubas’ta ilkbahar fotoğrafları çekmemizi istedi, ama fotoğrafları görmek nasip olmadı.” dedi.

İsrail ordusunun kendilerini pek çok defa Fukaha’yı öldürmekle tehdit ettiğini dile getiren Hitam, “Bu tehditlerin sonuncusu 1,5 yıl önce İsrail güçleri evimizi basıp, oğlumun İsrail karşıtı faaliyetlerine son vermesini istedikleri zaman gerçekleşti.” ifadesini kullandı.

Fukaha’nın babası Muhammed ise suikastten İsrail ordusunu sorumlu tutarak, “Oğlumu İsrail güçlerinin öldürdüğünden en ufak bir şüphemiz yok. İsmi öldürülecekler listesindeydi. İsrail güçleri, ‘ya tuttuğu yolu terk eder ya da onu öldürürüz’ diye bizi tehdit ediyordu.” şeklinde konuştu.

Oğlunu kaybetmekten ve son yolculuğuna uğurlayamamaktan duyduğu üzüntüyü dile getiren Muhammed, “Gerçekten çok zor. Ona veda edemedik. Allah kendisine rahmet etsin.” dedi.

İsrail ile 2011’de imzalanan esir takası anlaşmasıyla serbest bırakılan Kassam Tugayları komutanlarından Mazin Fukaha, dün Gazze’nin güneyindeki Tel el-Heva bölgesinde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın