Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

‘Kayalığa Türk müdahelesi yok, Yunan bayrağı dalgalanmaya devam ediyor’

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ege’de bulunan bir kayalığa dikilen Yunan bayrağının Türkiye’nin sahil güvenlik ekiplerince kaldırıldığı açıklamasının ardından Yunan hükümet sözcüsü ve bir yerel yetkiliden yalanlama geldi.

‘Kayalığa Türk müdahelesi yok, Yunan bayrağı dalgalanmaya devam ediyor’

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ege’de bulunan bir kayalığa dikilen bayrağının Türkiye’nin sahil güvenlik ekiplerince kaldırıldığı açıklamasının ardından hükümet sözcüsü ve bir yerel yetkiliden yalanlama geldi.

Yunan dikilen Mikros Anthropofas adacığının bağlı olduğu Fourni (Hurşit) adasının belediye başkanı Yiannis Marusis, Kathimerini gazetesine konuştu.

Mayor of Fourni says Greek flag still on nearby islet https://t.co/DkdNFJDfZg pic.twitter.com/CEwh3LRKEF

— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) 16 Nisan 2018

Yunan sahil güvenlik teknesiyle çıktığı turda dürbünle bakarken Mikros Anthropofas’ta Yunan bayrağının dalgalandığını gördüğünü söyleyen belediye başkanı, üç erkeğin adacıkta Yunan bayrağı dikme çabalarına dair birkaç gün önce sosyal medyada çıkan haberleri okuduğunu belirtti.

‘PASKALYA TATİLİNDEKİ ÜÇ DELİKANLI’

Marusis, ”Onlar sadece Paskalya tatili için adaya gelmiş üç delikanlı” dedi.

Fourni Sahil Koruma Sözcülüğü de adacığa yönelik Türk müdahalesine dair bir işaret görmediklerini öne sürdü.

‘GRİ BÖLGE KURAMINI KABUL ETMEYİZ, EGEMENLİĞİMİZİ SORGULATMAYIZ’

Yıldırım’a bir yanıt da Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Çanakopulos’dan geldi.

Government says no evidence of violation of Greek territory https://t.co/zlo5FLfdfh pic.twitter.com/Tjnw3zrNeS

— Kathimerini English Edition (@ekathimerini) 16 Nisan 2018

Çanakopulos, Yunan Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’dan aldıkları brifinglere göre Yunan toprağına yönelik Türk ihlalini teyit edemediklerini söyledi.

”Yine de meseleyi soğukkanlı ve çok ciddi şekilde soruşturmaya ediyoruz” diye ekleyen Yunan hükümet sözcüsü ”Yıldırım’ın açıklaması tümüyle provokatif ve kınanmayı hak . Yunanistan asla ‘gri bölgeler’ (egemenliği tartışmalı bölgeler) kuramını kabul etmeyecek ve toprak bütünlüğünün, egemenliğinin sorgulanmasına izin vermeyecek” çıkışını yaptı.

Fourni (Hurşit), Ankara’nın Ege’de egemenliğini ve statüsünü tartışmalı gördüğü bölgelerden. 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın