Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Milli Savunma Bakanlığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı.
31 Mart seçimlerinin ardından Ekrem İmamoğlu onca usulsüzlüğe rağmen mazbatasını alıp göreve başladı. Gerek seçim sürecinde, gerekse seçimlerden sonra İmamoğlu'nun yanından ayrılmayan ve kendine yeni...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmada şehit düşen piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın ailesine telefonla başsağlığı dileklerini iletti.

Kemal Karpat Kimdir?

Kemal Karpat Kimdir?

Akademisyen, yazar, fikir ve düşünce insanı , 1925 yılında Türk anne ve babanın evladı olarak Romanya’da dünyaya geldi.

EĞİTİMİNİ FARKLI ÜLKELERDE YAPTI

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Bölümü’nde gören Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler fakültesinde yaptı. Kemal Karpat, doktora eğitimini ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957’de tamamladı.

KemalKarpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyinde görev yaptı. Ayrıca Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu.

ÇEŞİTLİ GÖREVLERDE BULUNDU

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı.

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunan Kemal Karpat,  20 Şubat 2019’da 96 yaşında ABD’nin Winconsin eyaletinde hayatını kaybetti.  

Kemal Karpat, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi. 

Son Dakika Kültür – Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın