Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı ile biraraya geldi. Kerküklü görüşmeyi sosyalmedya sayfasından duyurdu...
Hollanda kamuoyunun yakından tanıdığı güçlü ve dürüst kişiliği, etkili kalemi, güveninilir yazıları ve olaylara yeni pencereler açan çarpıcı analizler içeren yazılarıyla Hollanda ve Avrupa kamuoyuna...
İYİ Parti ile ittifak görüşmeleri sırasında kriz yaşanmasının ardından flaş bir gelişme daha oldu. Krizin sebebi olarak CHP kulislerinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray...

Kırgızistan'da Uygur Türklerine Türkçe kursu

– TİKA ve TÖMER’in katkılarıyla Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi

Haber Merkezi

Haber Merkezi

BİŞKEK (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörlüğünün desteğiyle Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezinin () katkılarıyla ’da Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan Uygur Türklerine sertifikaları verildi.

Kırgızistan’da 60 bin nüfuslu Uygur halkını temsil eden Kırgızistan İttifak Uygurlar Derneğinin inisiyatifiyle diaspora içinde Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan 14 kursiyer almaya hak kazandı.

Kursiyerlerin sertifikaları, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Kırgızistan İttifak Uygurlar Derneği Başkanı Artık Haciyev, TÖMER Müdürü Adem Köseoğlu ve Türkçe öğretmeni Mustafa Altınya tarafından verildi.

Eğitim Müşaviri Sula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Türkçesine ilgi gösteren Uygur Türklerinin Türkçe öğrenmelerini sağladıklarını söyledi.

Sula, “Bugün mutluyuz. Çocuklarımız sertifika aldılar. Türkçeyi konuşur hala geldiler.” diye konuştu.

Derneği Başkanı Haciyev de Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA’nın yardımıyla Türkçe öğrenen diaspora temsilcilerinin sertifikalarını almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uygur genç kızların yoğun ilgi gösterdiği Türkçe kurslarına katılarak sertifika alma heyecanını yaşayan Madina Rahmanova ise “Türkçe kursuna dört ay gittim. Türk dilini çok iyi öğrendim. Türk dili çok güzel bir dil. Kurslarda Türk tarihini ve kültürünü öğrendim. Bunun mutluluğunu yaşadım. Artık Türk dizilerini tercümesiz izleyerek anlayabiliyorum. TİKA, TÖMER ve Türkçe öğretmenime çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TÖMER’in, Kırgızistan’ın Çuy, Celalabad ve Oş bölgelerinde 2016-2017 eğitim döneminde 12 üniversite, 4 ilkokul ve 2 askeri lisede 3 bin 275 kursiyere Türkçe eğitimi verdiği öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın