Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa İslam Üniversitesi'den, diploması olmadığı gerekçesi ile 'muhasebe' görevinden kovulan Fatma Jale Sağ Hollanda'nın Den Haag kentinde yeni bir Üniversite kurdu ve geçtiğimiz günlerde açılışını...
Hollanda’da, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişinin tespit edildiği iddia edildi. Hollanda’da sosyal yardım alan 12 bin Türk vatandaşı...
Uzun süredir tedavi gören HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu’nun kardeşi Koç sucuk sahiplerinden Fatih Gürcüoğlu hastalıkla mücadelesine yenik düşmüştü, geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu...

Kırgızistan'da Uygur Türklerine Türkçe kursu

– TİKA ve TÖMER’in katkılarıyla Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi

Haber Merkezi

Haber Merkezi

BİŞKEK (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörlüğünün desteğiyle Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezinin () katkılarıyla ’da Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan Uygur Türklerine sertifikaları verildi.

Kırgızistan’da 60 bin nüfuslu Uygur halkını temsil eden Kırgızistan İttifak Uygurlar Derneğinin inisiyatifiyle diaspora içinde Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan 14 kursiyer almaya hak kazandı.

Kursiyerlerin sertifikaları, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Kırgızistan İttifak Uygurlar Derneği Başkanı Artık Haciyev, TÖMER Müdürü Adem Köseoğlu ve Türkçe öğretmeni Mustafa Altınya tarafından verildi.

Eğitim Müşaviri Sula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Türkçesine ilgi gösteren Uygur Türklerinin Türkçe öğrenmelerini sağladıklarını söyledi.

Sula, “Bugün mutluyuz. Çocuklarımız sertifika aldılar. Türkçeyi konuşur hala geldiler.” diye konuştu.

Derneği Başkanı Haciyev de Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA’nın yardımıyla Türkçe öğrenen diaspora temsilcilerinin sertifikalarını almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uygur genç kızların yoğun ilgi gösterdiği Türkçe kurslarına katılarak sertifika alma heyecanını yaşayan Madina Rahmanova ise “Türkçe kursuna dört ay gittim. Türk dilini çok iyi öğrendim. Türk dili çok güzel bir dil. Kurslarda Türk tarihini ve kültürünü öğrendim. Bunun mutluluğunu yaşadım. Artık Türk dizilerini tercümesiz izleyerek anlayabiliyorum. TİKA, TÖMER ve Türkçe öğretmenime çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TÖMER’in, Kırgızistan’ın Çuy, Celalabad ve Oş bölgelerinde 2016-2017 eğitim döneminde 12 üniversite, 4 ilkokul ve 2 askeri lisede 3 bin 275 kursiyere Türkçe eğitimi verdiği öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın