Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
KARS’ın Paslı köyündeki kayıp Sedanur’la ilgili şüpheli olarak gözaltına alınan Ertan Bozkurt, gözaltı öncesinde Müge Anlı’nın programına bağlanıp bir sürü yalan söylemiş. KARS’ın Kağızman ilçesine...
Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'ın Edelstaal Group'a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda' Dışİşleri Bakanlığını ziyaret...
Fransa’da park kavgası nedeniyle çocuklarının gözleri önünde öldürülen Ali Ünlü’nün ailesine destek olmak için yardım kampanyası başlatıldı.

Koalisyondan ‘Fransa-PKK/YPG işbirliği’ itirafı

Koalisyondan ‘Fransa-PKK/YPG işbirliği’ itirafı

DAEŞ karşıtı koalisyonun resmi Twitter hesabı, Fransız askerlerinin Suriye’de DAEŞ’e karşı obüsle saldırı yaptıkları bir anın fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafın altında 3 Haziran’da Suriye-Irak sınırındaki bazı bölgelerde DAEŞ’e karşı başlatılan “Toparlama Operasyonu”nun ikinci aşamasının icra edildiği ve Fransız askerlerinin de destek verdiği operasyonda Daşişa beldesi içinde ve civarındaki (DAEŞ’e ait) hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Böylelikle Koalisyon, Fransız özel kuvvetlerinin Suriye’de PKK/’nın ana omurgasını oluşturduğu SDG ile yan yana savaştığını itiraf etmiş oldu.

McGURK’TEN DAŞİŞA AÇIKLAMASI 
ABD Başkanı Donald Trump’ın DAEŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk de Twitter hesabından yaptığı açıklamada Daşişa’nın ilk kez DAEŞ’in kontrolünden çıktığını belirtti.

McGurk son 4 yıldır ilk kez bu noktaya gelindiğini ve terör örgütü PKK/YPG unsurlarının ana omurgasını oluşturduğu SDG güçlerinin bu ilerlemeyi sağladığını savundu.

AA -YPG İŞBİRLİĞİNİ DUYURMUŞTU 
Anadolu Ajansı’nın 30 Mart’ta verdiği ve güvenilir yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, Fransız özel kuvvetlerine mensup 70’den fazla askerin DAEŞ karşıtı koalisyon çatısı altında Suriye’de PKK/YPG unsurları ile yan yana faaliyet gösterdiği belirtilmişti.

Terör örgütüyle işbirliği yapan Fransa özel kuvvetlerinin sahada 2 yıldır bulunan personeli dışında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1. Deniz Piyade Paraşütçü Piyade Alayı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 10. Paraşüt Komando birliklerinin mevcut olduğu kaydedilmişti.

Bu kuvvetlerin kayıtlarda Irak’ta konuşlu görünse de sık sık Simelka sınır kapısı üzerinden Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeyine girdiği ve son dönemde Suriye’ye girişlerin arttığı ifade edilmişti.

Fransız inşaat şirketi Lafarge da 2010 yılında Suriye’nin kuzeyine bir çimento fabrikası açmıştı. Şirketin iç savaşın ikinci yılından itibaren, faaliyetlerini devam ettirebilmek amacıyla 1,5 yıl süreyle terör örgütü DAEŞ’e rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı.

Daha sonra DAEŞ’in ele geçirerek işlettiği fabrikayı ABD destekli YPG/PKK ele geçirmiş ve üs olarak kullanmaya başlamıştı.

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın