Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihleri ömürlerini uzatmak için ipuçları….

Zümrüt İlter

Zümrüt İlter

çok çeşitli olmakla birlikte,her geçen gün başka yeni özellikler içeren yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. Ancak bu ürünlerin vaat ettiği bakımı ve ürünlerin etkisini göstermesi için,gerekli koşullarda saklanması, ve önerildiği gibi kullanılması gerekmektedir.Herşeyde olduğu gibi makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi vardır.

Çoğu zaman bunu hiç önemsemiyoruz ve kullanım süresi dolmuş malzemeleri ısrarla kullanmaya devam ediyoruz. Ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajların üzerinde belirtiliyor.Başka önemli nokta ise açıldıktan sonra ürünü ne kadar kullanmamız gerektiği. Bu bir işaretle gösteriliyor ürünün arka kısmında,alt kısmında M harfiyile belirleniyor. Mesela6”M” yazıyorsa kullanım süresi 6ay demektir.Ambalajı açılan ürünler son kullanma tarihinden sonra kullanılmamalıdır,çünkü kullanılması durumunda ;alerjik reaksiyonlar,mantarlar görülebilir.

Aynı zamanda makyaj malzemeleri güneş ışığının bulunmadığı, kuru ve serin yerlerde saklanmalıdır.Ürünler kutusu açılmadan saklanıyor ise bu süre üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.aynı zamanda makyaj malzemeleri kişiye özel olmalıdır.

Fondötenler çok hassas ürünlerdir.Yağ yada su bazlı yapıya sahip olduklarından belli bir kullanım süreleri vardır,ve bu süre genellikle 6 aydır. Pudralı fondötenlerde ise bu süre 1yıldır.Pudraların ömrüne gelirsek onlarda yapılarına göre değişiklik gösterir.Kompakt pudralar1, toz pudralamak 1 yıldır.Gözaltı kapatıcıları eğer sıvı ise raf ömrü 1 yıl krem, kalem kapatıcılar 2 yıl göz ve dudak kalemleri 6-12ay arasındadır.

Eyelinerlerin ömrü dahada kısadır,kurumaya başladığı an ömrü bitmiş demektir. Rimeller de kısa süreli makyaj malzemelerindendir. Normal ömrü 6 ay hiç açılmamış 1 yıl tazeliğini korumaktadır.Genelde rimellerin tarihi geçince kuruma ve bozulma meydana gelir,bunun için rimelleri içine bademyağı ekleyerek bu süreyi uzatabilirsiniz. Farlarda kurumuş ve çatlamış ise bozulmuş demektir ve dayanıklılık süresi 12-24 ay kadardır Rujlar ise daha dayanıklı ürünlerdendir.Kapağı açılmamış ise uzun süre dayanıklılığını korur ve ömrü yaklaşık 2 yıldır, ama renk değişiklikleri başlamış ise asla kullanılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın