Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'ın Edelstaal Group'a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda' Dışİşleri Bakanlığını ziyaret...
Fransa’da park kavgası nedeniyle çocuklarının gözleri önünde öldürülen Ali Ünlü’nün ailesine destek olmak için yardım kampanyası başlatıldı.
Fransa’da önceki gün çocukları önünde park tartışması yüzünden vahşice öldürülen Ali Ünlü anlısına cumartesi günü düzenlenecek yürüyüş ailenin isteği üzerine iptal edildi.

Libya’dan AB’ye gerçek ortaklık ilişkileri kurma çağrısı

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Libya’nın Avrupa Birliği (AB) ile gerçek ortaklık ilişkileri kurmak istediğini belirtti.

Libya’dan AB’ye gerçek ortaklık ilişkileri kurma çağrısı

Serrac’ın basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Serrac, resmi temasları kapsamında beraberindeki heyetle ülkeyi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani ile başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Ülkesinin, ile halkının sahada sonuçlarını hissedeceği kurmak istediğini ifade eden Serrac, bu çerçevede Avrupa’daki üniversitelerde eğitim için burs verilmesi ve Libya ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında hava yolunun yeniden açılması gibi bir takım anlaşmaların imzalanabileceğine işaret etti.

Yasa dışı göç meselesi ve insan ticaretiyle mücadele konularının da ele alındığı toplantıda Serrac, “Yasa dışı göç meselesi, Avrupalılar gibi Libyalıları da rahatsız ediyor. Güvenlik açısından çözüm, önemli olmasına rağmen, sorunu çözmek için yeterli değil. Bu ülkelerin gençlerinin, iş olanakları sağlayacak kalkınma programlarıyla desteklenmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Tajani de AB’nin Libya’daki seçimleri izlemek üzere bir heyet göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

Bu ziyaretin Avrupa Birliği ile Libya arasındaki ilişkileri güçlendirmesi ve sorunlara kapsamlı çözümler bulunması temennisinde bulunan Tajani, Libya ve Kuzey Afrika’nın istikrarının, Avrupa’nın istikrarı anlamına geldiğini belirtti.

Tajani ayrıca Avrupa Birliği’nin, Libya’daki kalkınma projeleri için ayrılan bir milyar avroya ek olarak 500 milyon avro tahsis ettiğini kaydetti.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın