Yeni Vatan Gazetesi

”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor

”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor

”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor

Macaristan genelinde başarılı çalışmaları ile elde ettiği netice ve işlerine bağlılıklarından dolayı dünyaca ünlü olduklarını duymuşsunuzdur.

Macaristan genelinde başarılı çalışmaları ile elde ettiği netice ve işlerine bağlılıklarından dolayı dünyaca ünlü olduklarını duymuşsunuzdur.   ( Magyar Mentökutyas )  beklenilenin aksine çok fazla ilgi ve destek görmektedir.

Avusturya ile ortak çalışmalar yapıyoruz

Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu 14 Üye Dernek ile 2017 yılı faaliyetlerini değerlendirdiği toplantıda Başkan Orlik Zoltan şunları söyledi, ” Bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu Macaristan Emniyet Müdürlüğü birimleri ile birlikte çalışmalarını sürdürecektir. AB’de ortak kullanılan ”112 Yardım” telefon numarasına Federasyonumuz da dahil edilmiştir. Avusturya ve Almanya ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye ile de ortak eğitim çalışması yapmak istiyoruz. Değerli dostum Konsolos ’ın desteğine ihtiyacımız var. Macaristan’da  iki merkez var, Szombathely ve Miskolc şehirleri Emniyet Müdürlükleri. Dünya’da 10 000’den fazla köpek arama kurtarma için hizmet veriyor. Yetiştirdiğimiz köpekler işlerimizi kolaylaştırıyor.

Dört ayaklı dostlarımıza çok şey borçluyuz

adına, Szombathely Emniyet Müdürü  konuşmasında, ” Macar Köpekli Aramar Kurtarma Federasyonu ile başarılı çalışmalar yapıyoruz ve halkımızın emniyetine katkı sağlıyoruz. 2017 Yılında sıkıntıda  olan 4 750 000 insandan telefon aldık. Dört ayaklı arkadaşlarımızın bulabildiğini, hissettiklerini biz insanlar beceremiyoruz. Dört ayaklı dostlarımıza çok şey borçluyuz. Bizde artık 112’nin içindeyiz. Her beş dakikada bir şikayet bildirimleri alıyoruz. Ufo gördüklerini söyleyenler de bizi arıyorlar.” dedi.

AFAD ile ortak çalışmalar yapmayı öneriyorum

ise, ” Macar Köpekli Aramar Kurtarma Federasyonu’nun çalışmalarını büyük bir memnuniyetle dinledim. Grubunuzun ve dört ayaklı dostlarımızın hayatımızı kolaylaştırdığını gördüm.  Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı bulunmaktadır. Afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösteren Köpekli Arama kurtarma yapan AFAD ile ortak çalışmalar yapmayı öneriyorum. Ülkemiz farklı deprem riski kuşakları üzerinde bulunmaktadır. Özellikle deprem sonrası enkazlarda arama ve kurtarma görevlerini yerine getirecek arama köpekleri ve eğitmenleri insanlık için önemli vazifeler üstleniyorlar” dedi.

Unutamayacağım birçok olay yaşamıştım

ise, ” 1999 Yılı Ağutos ayında Gölcük merkezli depremde yüksek oranda can ve mal kaybının olduğu İzmit’e ekibimizle gelmiş bir hafta kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmuştuk. Unutamayacağım birçok olay yaşamıştım”dedi.

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen toplantıya  Szombathely  Emniyet Müdürü ezredessel, a központ vezetőjé Dr. Balázs Zsolt, (TÜMİŞAD) Başkanı ve , MMSZOSZ Başkan Yardımcısı ve Kutyákkal Az Életért Alapítvány Başkanı Szabó Gábor, FIVOSZ  Turizm Meclisi ve Digital Turizmus Zrt. Başkanı Rasztovits Dávid, Simplon Zrt. Szilágyi Viktória, , Gazeteciler Czuh János, ,  Cserhát Mentõkutyás Egyesület Başkanı Juhász Zoltán ve kalabalık davetli topluluğu hazır bulundu.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Dr. Canan Saka dedi ki:

  Macaristan’da kopek egitiminin çok yüksek olduğunu biliyoruz.
  Bu işbirliğine katkı sunan değerli konsolos Osman ŞAHBAZ beye gönülden teşekkür ederiz.
  Bizlerde Budapeste’ye gelmeyi ve sizinle görüşmeyi çok istiyoruz.
  Sevgiler
  Dr. Canan Saka

 2. AV. Sami Saka dedi ki:

  Sayin Konsolos Osman Bey;
  Bu Kopek Federasyonu ile tanışmayı çok istiyoruz.
  Saygılar,

  İzmir / Bornova
  Sami Sarı

 3. Canan Abanoz dedi ki:

  Sizler harikasınız. bu güzel çalışmayı büyük bir mutlulukla okudum.
  Umarım ki, ülkemizden birileri konuya sahip çıkar ve paydaş olurlar.

  Sevgiler, Teşekkürler Osman Bey,

  Canan Abanoz

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın