Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

Maymun deneyleri skandalı sonrası Volkswagen’de ilk görevden alma

VW’nin yanı sıra  yanı sıra Daimler ve BMW gibi Alman otomotiv devleri tarafından görevlendirilen ‘Avrupa Ulaşım Sektöründe Çevre ve Sağlık Araştırmaları Derneği’nin (EUGT) dizelin ‘çevre dostu’ olduğunu savunmak için 2014 yılında 10 adet maymun üzerinde ABD’de deney yaptığının ortaya açıkmasının ardından Volkswagen’de üst düzey bir yönetici görevden alındı.

Maymun deneyleri skandalı sonrası Volkswagen’de ilk görevden alma

VW’nin yanı sıra  yanı sıra Daimler ve BMW gibi Alman otomotiv devleri tarafından görevlendirilen ‘Avrupa Ulaşım Sektöründe Çevre ve Sağlık Araştırmaları Derneği’nin (EUGT) dizelin ‘çevre dostu’ olduğunu savunmak için 2014 yılında 10 adet üzerinde ABD’de deney yaptığının ortaya açıkmasının ardından Volkswagen’de üst düzey bir yönetici görevden alındı.

Alman gazetesi Sueddeutsche Zeitung da egzos dumanı içinde bulunan zehirli azot oksit gazının (NOx) solunmasının etkilerini test etmek için 25 sağlıklı insan üzerinde daha önce EUGT tarafından deney yapıldığını öne sürmüştü.

‘SORUŞTURMA SON HIZ DEVAM EDİYOR’

Şirketten yapılan açıklamada Dış İişkiler ve Sürdürülebilirlik Departmanı Başkanı Thomas Steg’in kendi isteği ile görevinden ayrıldığı açıklandı.

Volkswagen CEO’su  açıklamasında ‘2017’de sonlandırılan EUGT’nin faaliyetlerini ayrıntılı şekilde inceliyoruz ve gerekli sonuçları çıkarıyoruz. Steg tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu açıkladı ve ben buna saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı. 

Şirket soruşturmanın ‘son hız’ devam ettiğini de belirtti. Maymun deneylerinin ortaya çıkmasının ardından VW, BMW ve Daimler kınamış ve konuyla soruşturma başlatmıştı.

Söz konusu maymun deneyleri VW’nin dizel emisyon testlerini kasıtlı olarak yanlış gösteren yazılımın bulunduğu bir çla (Volkswagen Beetle) ile yapılmıştı. 

Volkswagen dünya genelinde 11 milyondan fazla dizel araca hava kirliliğini kontrol eden sistemi devre dışı bırakan bir yazılım yüklediğini kabul etmiş, şirket CEO’su Martin Winterkorn görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

AB: ŞOKE OLDUK

Alman hükümeti, siyasiler, çevre örgütleri ve hayvan hakları savunucuları maymunlar üzerinde deney yapılmasını kınamıştı.

Konuyla ilgili son açıklama Avrupa Birliği’nden (AB) geldi.

Deneyleri ‘etik olmayan ve kabul edilemez’ olarak niteleyen Brüksel, Almanya’ya soruşturma çağrısı yaptı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas “Herkes gibi biz de nedeniyle şoke olduk. Alman yetkililerin konuyu soruşturma hedefine önem veriyoruz, umarım bunu yaparlar” dedi.

‘BİRKAÇ BİREYİN HATASI MI YOKSA ŞİRKET KÜLTÜRÜNDEKİ SİSTEMATİK BİR SORUN MU?’

Volskwagen’in ‘Dizelgate’ olarak anılan önceki emisyon testi skandalına AB’nin vereceği yanıtlardan sorumlu olan endüstri komiseri Elzbieta Bienkowska da Twitter’dan yaptığı açıklamada ” İnsanlar ve maymunlar üzerinde dizel emisyonu testi yapmak etik değil ve 21. yüzyılda hiçbir Avrapalı şirket için kabul edilemez. Tekrarlıyorum. Bu birkaç bireyin hatası mı yoksa şirket kültüründeki sistematik bir sorun mu? Sıfır emisyona yatırım yapma zamanı” dedi.

Testing #diesel #emissions on humans and monkeys is unethical and unacceptable for any European company in 21st century. Again: just the fault of a few individuals, or rather a systemic problem of company culture? Time to invest in zero emissions. #cleanairnow

— Elżbieta Bieńkowska (@EBienkowskaEU) January 30, 2018

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın