Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, sosyal medya facebook hesabından çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Gazeteci Eşref Kerküklü, Amsterdam'da kirli bir oyunun olduğunu bildirdi, kendisine...
Avusturya'nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya'da da konu gündeme geldi. Bazı Alman...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmen heyeti ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi...

Moskova’da, gözaltındaki RİA Ukrayna çalışanı gazetecilere destek eylemi

Moskova, RİA Novosti Ukrayna ve Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya ajansından gazetecilere destek vermek için kentte eylem düzenlenmesi kararı aldı.

Moskova’da, gözaltındaki RİA Ukrayna çalışanı gazetecilere destek eylemi

Moskova, ve ’in bağlı olduğu ajansından gazetecilere destek vermek için kentte eylem düzenlenmesi kararı aldı. Yarın 14.00’da başlayacak eylemde gazetecilerin hukukdışı bir şekilde gözaltına alınması ve RİA Novosti ’nın aranmasına karşı tepki dile getirilecek.

Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliği’nin önünde gerçekleşecek ve 2 saat sürecek eyleme 300 kadar kişinin katılması bekleniyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Kiev’de Sputnik’in de bağlı olduğu Rossiya Segodnya uluslararası haber ajansının yayın partneri RİA Novosti Ukrayna’nın ofisine zorla girmiş ve arama yapmıştı. RİA Novosti Ukrayna’nın Genel Yayın Yönetmeni de gözaltına alınmıştı.

GÖZALTINA ALINAN GAZETECİNİN EŞİ: DAHA FAZLA BİLGİ İSTİYORUZ

Öte yandan Devlet Televizyon Radyo Kurumu (VGTRK) gözaltına alınan Vışinskiy’nin eşi İrina Vışinskaya ile Skype üzerinden yapılan röportajı yayınladı.

Vışinskaya şu açıklamaları yaptı: “Kirill’le ilgili bildiğimiz tek şey şimdi Herson’da olduğu. Sabah saatlerinde binadan alındı. Avukatları ile orada olduğunu biliyorum, başka avukatlar da Herson’a doğru yola çıktı. Görüşme ne zaman olacak bilmiyorum, bilgim yok. Sağlık durumu konusunda da bilgi veremiyorum, zira en son pazartesi günü konuştum. Salı günü 10.00-10.30’da aradığımda telefonu açmadı, muhtemelen gözaltı o sırada gerçekleşti.

Evi de arandı. İnternetten öğrendiğime göre bazı belgeler bulunmuş. Bu belgelerin teslim edilmesini bekliyoruz. Anne ve babasının da Dnyeper’deki evi aranmış. Bir kadın olarak oraya gidebilecek kadar rahat hissetmiyorum. Her şey olabildiğince gizli. Konuyla ilgili daha fazla bilgi istiyoruz. Eşi olarak kocamı görmek istiyorum. Ben şimdi Kiev’deyim.”

SBU görevlileri 15 Mayıs’ta RİA Novosti Ukrayna ofisine zorla girip arama yapmıştı. Vışinskiy’i gözaltına almış ve evini aramıştı.

Ukrayna ve Rusya vatandaşlığına sahip Vışinskiy vatan hainliği ile suçlanıyor. Gazeteci 15 yıl kadar hapis cezası tehdidi altına.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın