Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

Muhterem Nur gençlik halleri evlendiğinde kaç yaşındaydı?

Muhterem Nur gençlik halleri evlendiğinde kaç yaşındaydı?
Müslüm filmi gişede rekor kırdı, son zamanların en çok izlenen ve hoşlanılan dizisi oldu. Filmdeki oyuncular da parmak ısırtan türdendi. Filmi izleyenler bir insanın başına bunlar nasıl kazanç diye ’e üzülürken Saygıdeğer Nur’un da acı dolu öyküsü merak uyandırdı. Daha doğduğu gün vefata terkedilen Saygıdeğer Nur’un suratı yaşamı süresince yalnızca ile gülmüş. Kendisini kuyunun dibinde görürken ile 1982 senesinde Malatya turnesinde tanışan Saygıdeğer Nur 1986 senesinde haklarında söylenti çıktığı için, otellerde beraber rahat kalamadıkları için 1986 senesinde nikay kıydı. ile aralarındaki yaş farkı 21 yaş. 

Müslüm Gürses daha minikken hep Saygıdeğer Nur ile tanışmayı halay ediyormuş. O yarıyıl Saygıdeğer Nur oldukça namlı ve zaferli bir yıldızmış.  

SAYGIDEĞER NUR KİMDİR: Bir yarıyılın efsane ses sanatçılArında olan Saygıdeğer Nur’da yaşamı süresince bir hayli acı yaşamış. Makûs mukadderatı daha doğduğunda başlayan Saygıdeğer Nur, annesinin 16 yaşında hocayı tarafından hamile kalması neticeyi dünyaya gelmiş ve dedesi can vermesi için dışarıya atmış. 12 yaşında tecavüze uğrayan Saygıdeğer Nur, eniştesinin de kerelerce tacizine maruz kalmış. 1982 senesinin Mayıs ayında Müslüm Gürses ile Malatya turnesinde tanıştı. Kendisinden 21 yaş minik olan Müslüm Gürses ile 5 Mayıs 1986’da Beykoz Evlendirme Memurluğu’nda saklıca nikah masasına oturdu.

SAYGIDEĞER NUR KİMDİR: Bir yarıyıl sinemanın ve sahnelerin yıldızı olan Saygıdeğer Nur’un asıl adı Olga’dır. 31 Aralık 1932 de Daha Önceki Yugoslavya şimdi ise Makedonya hudutları içinde olan Manastır kentinde dünyaya geldi.

16 yaşındaki annesini doğum esnasında kaybetti, babasını hiç tanımadı. “Anne” dediği teyzesi tarafından geliştirildi. Çok minik yaşlarında ailesinin geri kalanıyla Türkiye’ye göç etti.. Yeni popülasyon cüzdanıyla ismi Aysel Saygıdeğer, soyadı da Kısa oldu. Çocukluğu İstanbul – Eyüp’te geçti. Uzun seneler fabrika emekçisi olarak çalıştı.

Sinemaya o günlerde kazara tanıştığı namlı ses sanatçısı ve aynı zamanda yarıyılın en büyük film üretimcisi Ulus Film’inde ortağı olan Suzan Yakar Rutkay’ın yardımıyla 1950 senesinde “Yıldızlar Revüsü” filminde figüran olarak oynayarak sinema yaşamına başladı. Fabrikadaki işinden bölüp günde 5 lira fiyatla filmlerde figüranlık yapmaya başladı. Yıldızı parlayıncaya kadar da 20’nin üzerinde filmde minik roller oynadı. Hakikat şanını ise Üç Dost filmini tuttu.

Kısa müddette başrollere yükselerek bir çok film çevirmesineşın, yarıyıl oyunculuğuna bağlı kalması nedenini iş yapamaz olan sanatçı, ününü de yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Parasal kasvetleri de artık başa çıkamayacağı ebada erişmişti. Sonunda ödeyemediği borçları suratından 1967 senesinin Mart ayında 10 gün mapus yattı. İlk konutluluğunu 1961 senesinde gazeteci-oyuncu Işın Kaan Köseoğlu ile yaptı, bu konutluluk 1963 senesinde boşanma ile sona erdi.

1965 senesinden itibaren sinema çalışmalarını eksilterek dansöz olarak sahneye çıkmaya başladı. 1967’de şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. 1970 senelerde daha çok minik gazinolarda ve turne takımlarında şarkıcı olarak çalışan Saygıdeğer Nur, Tekerrür sinemaya dönerek aralıklı senelerle 2002’ye kadar sinemada yer aldı.

1982 senesinin Mayıs ayında Müslüm Gürses ile Malatya turnesinde tanıştı. Kendisinden 21 yaş minik olan Müslüm Gürses ile 5 Mayıs 1986’da Beykoz Evlendirme Memurluğu’nda saklıca nikah masasına oturdu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın