Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İYİ Parti İstanbul Şehir Başkan Yardımcısı Avukat Osman Erusta, misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Avukat Osman Erusta, istifasını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu. “Gördüğüm gereksinim...
Daha Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dostları dün AK Parti’den istifa etti. Davutoğlu takımının AK Parti içinden hali hazırda 10 milletvekilinin yeni parti kurulması halinde...
Irak Türkmen Cephesi (İTC) Türkiye önceki dönem temsilcisi ve İTC YK ve İdari Heyet Üyesi Dr. Hicran Kazancı'nın verdiği açıklama tartişmaları beraberinde getirdi.

Neden Beluçistan?

Elyar Türker

Elyar Türker

İranın Sistan Beluçistan ilin’deki yapılan saldırı rejimin kendi isteği üzerine baş verme ihtimali varmı ?

İran rejmi bugün 14 şubat 2018 Polonya’nın başkenti Varşovada geçirilen İrana karşı oturum öncesi, kendisini terörizim kurbanı göstermek için bu olaya yeşil ışık yakma ihtimalı vardır.

Bundan önce 22 Eylül 2018 Bİrleşmiş Milletler oturumu öncesi, kurumunu terör örgütü listesine eklenme istenilmesi konuşması olduğu zamanda şüpheli şekilde Ahvaz şehirinde askerlere sözde IŞID tarafından terör saldırısı düzenlenmişti ancak o zamanda İran BM toplantı öncesi kendisini terör mağduru göstermek için bu olayın baş vermesine musaide etmiştir diye konuşulmaktadır.

Bildiğiniz gibi İran petrol ülkesi olsada petroldan elde ettiğ paraları kendi halkı değil belki Şiilik ve Persliği yaymak için farklı ülkeleri karıştırmağa ,o ülkelerde militan yetirmeğe harcamaktadır.
Günümüzde İran petrol satışından elde edilen parayla ,,Lubnan,Afğanistan,,, ve Afrikanın bazi ülkelerini karıştırmak , halkı kışkırtmak için girişimde bulunmaktadır.

İranın kendi içinde fars olmayan halklar özelikle Sünnilerin hakları ezilmektedir. Güney Batıda Huzestan Sünni Arapları, Güney doğuda Sünni Beluçlar ve ülkenin kuzeyi hazar denizin kıyısında Sünni Türkmenler kendi etnik ve mezhep haklarından mahrumlar.
Söz konusu bölgelerde daha fazla yoksulluklar, işsizlikler, imkansızlıklar göze çarpmaktadır .

Ülkenin üst düzey yönetiminde Sünni yetkili nerdeyse bulunamaz haldedir, Sünni din adamları kendi memleketlerinden başka memlekete gitmek için istihbaratın izinine tabiler, istihbarat izin vermezse gidemezler, okul ve din eğitimi olarak Sünniler kendi mezheplerini iyice araştırma ve yayınlama hakları yoktur.

Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran 2017 – NTV’de konuştuklarında” İran kendi ülkesi içi ve bölgede Şilik adı altında Pers ırıkçılığını yaymaktadır ancak bunu bilmesi lazım ki İran sadece Pers değildir orada Azerbaycan Türkleride vardır ve biz istersek bu konunu uluslararası platforma taşırız” demişlerdi ve tam doğrudur .

İran eski dış işler bakanı Aliakbar Salehi 2014 Ankara ziyaretinde basın açıklamasında bulunmuş İranda kaç milyon Türk vardır? Sorusuna karşın Türk nufusunu az göstermek istesede İranın 40% Türktür cevabını vermiştir ve bu İranın 81 milyonluk nufusunun nerdeyse 35 milyonuna tekabul etmektedir ancak nufusunun geri kalanı ise Pers değildir belki 5 milyon Arap, 4 Milyon Kürd , 4 Milyon Beluç ve 10 milyon diğer etnikler olursa belki 25 milyon Pers yaşamaktadır.

Nufus dağılımı böyle olduğuna rağmen rejim tüm ülkeyi sanki her kes Pers ve Şiidir diye gösterip, yönetmektedir. ayrıca İran siyaseti ise tek parti şekilinde Dini Lider Hameneyinin emrinde yönetilmektedir bunun içinde İran’da yaşıyan insanların çoğunluğu mevcut rejimden rahatsızlar ve Güney medeni ,siyasal ve kültürel mucadile etselerde onların dışında her kes (Arap,Beluç,Kürd vs) rejime karşı silahlı savaşmaktadır .

İranda basın özgürlüğü ve özel basının olmadığından sonra haberlerin hepsi dışarı çıkma imkanı yoktur yalnız rejimin kendi onayladığı haberler medyaya yansımakta ancak son zamanlarda sosyal medyanın önünü kesemeyen İran’ın eli okunup ifşa olmaktadır ve bütün dünya İran rejiminin hukuk ve insan dışı davranışlarını duymaktadır.

Son söz olarak Türkiye ve İran arasında 600KM ortak sınır vardır ve bu sınırlar tarihi ve nufus çoğunluğu olarak Güney Azerbaycan Türklerine aittir ancak İran rejimi ve Irakın kuzeyindeki Barzani yönetimi işbirliği ile Türkiye -Iran sınırında programlı şekilde PKK yanlıları yerleştirimektedir ,Türkiye bu olayları çok dikkatle izlemeli Irak, Suriye gibi geç kalmamalı oradaki 35-40 milyona yakın Türkiye sevdasını gönüllerinde yaşatan Türklere destek vermelidir ve onların yanında olmasını onlara hissetirmelidir ,nasıl ki İran rejimi Türkiye sınırlarında ve hatta Türkiye içerisindeki Türk duşmanı İran yanlılarına desteklerini his etirmektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
Neden Beluçistan? - 15 Şubat 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın