Yeni Vatan Gazetesi

Osman Özköylü, üniversitede ders verdi

Osman Özköylü, üniversitede ders verdi

SAMSUN (AA) – ekiplerinden ’un teknik direktörü , Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde antrenörlük bölümü öğrencilerine ders verdi.

Özköylü, teknik direktörlerin görevde kalma sürelerinin alınan sonuçlara bağlı olduğunu belirterek, “Çalıştığınız yerde ne kadar kalıcı olduğunuz sadece aldığınız sonuçla alakalı. Bu da sizi baskı altında, sürekli sonuç almaya endeksli bir hale getiriyor. Günlük yaşıyoruz. Hep ‘maç kazanılsın, başarı olsun’ düşüncesiyle yaşıyoruz.” dedi.

Başarıya, uzun ve planlı bir çalışmayla ulaşıldığını aktaran Özköylü, “Başarıya ulaşmak uzun süreçli bir planlamadır ve zaman gerektirir ama maalesef ne halkımız, ne yöneticimiz, ne de basınımız bu zamanı size tanıyor. Bu anlamda çok kalifiye hocalar, elinde doğru bir yapı, doğru oyuncular ya da doğru kulüp planlaması bulamadığı için yok olup gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Türk futbolundaki en önemli sorunlardan birinin yanlış yönetici profili olduğunu dile getiren Osman Özköylü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Futboldan gelen, futbolu bilen, senin neler yaşadığını hissedebilen insanlarla çalışma şansı bulamıyorsun. Müteahhit, market sahibi veya galerici ile futbolun ve oyuncunun geleceği konusunda nasıl planlama yapabilirsin? Oradaki futbolcuyu, antrenörü, kendi marketinde çalışan kasiyer veya market müdürü gibi zannediyor. Onlara nasıl muamele yapıyorsa sana da öyle muamele yapmaya çalışıyor. Birçok yerden bundan dolayı ayrılmak zorunda kaldım. Osmanlıspor’dan, ligin 14’üncü haftasında takım liderken ayrıldım. Oradaki yönetici ile olan problemimden dolayı o kulüpten ayrılmak zorunda kaldım. İşime müdahale etmeye çalışıyordu. Müsaade etmediğim için maalesef yönetici her zaman haklı oluyor. İstediğin kadar başarılı ol ama ayrılmak zorunda kalıyorsun.”

Altyapılarda görev alan antrenörlerin de yetersiz olduğunu öne süren Özköylü, “Altyapıdaki birçok hocanın hedefi, ‘A takımdaki hoca kötü olsa da gitse, yerine biz gelsek’ oluyor. Adamlar oyuncu yetiştirmek için uğraşmıyor.” şeklinde görüş belirtti.

Osman Özköylü, Samsunspor’un ligdeki hedefleri konusunda ise şunları kaydetti:

“Hedefimiz bu ligde kalıcı olmak. Çünkü bulunduğumuz yer, elimizdeki kadronun yetersizliği bizim sonuç almamızı engelliyor. Elimizde 12 oyuncu var. Bu oyuncularla gitmek zorundayız, alternatifimiz yok. Yarışmacı takımı oluşturmam için alternatif oluşturulmak zorunda. Bu kulüp, 2 dönem transfer yasağı almış, elindeki iyi oyuncularını kaybetmiş bir kulüp. Mecburiyetten yeterli olup, olmadığına bakılmaksızın altyapıdan oyuncular getirerek bu süreci geçiştirmeye çalışan bir kulüp durumundayız. Gerçekçi olmak gerekirse, Samsunspor’un kendine hedef koyabilmesi için birkaç sene gerekiyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın