Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Hollanda’da, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişinin tespit edildiği iddia edildi. Hollanda’da sosyal yardım alan 12 bin Türk vatandaşı...
Uzun süredir tedavi gören HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu’nun kardeşi Koç sucuk sahiplerinden Fatih Gürcüoğlu hastalıkla mücadelesine yenik düşmüştü, geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu...
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...

Pakdemirli: Fiyatlardaki dalgalanmalara son vereceğiz

Pakdemirli: Fiyatlardaki dalgalanmalara son vereceğiz
Tarım ve Orman Bakanı , “Özellikle tarım piyasalarında, yüksek kuru gerekçe ederek yurttaşın ekmeğine göz diken fırsatçılara göz açtırmıyoruz.” dedi

Tarım arazilerini çiftçilere kiraya verme sürecini başlattıklarını, uygulama kapsamında toplam 218 bin çiftçiye 125 milyon liralık bir yardımda bulunacaklarını ifade eden Pakdemirli, şunları söyledi:

“Çiftçi kardeşlerimiz artık kendi arazisini gönül rahatlığı ile takım biçecek. Ayrıca çiftçimiz isterse 10 sene sonra bu arazisini satın alabilecek. ÇKS’ye kayıtlı çiftçimiz, zirai yardımlardan da faydalanabilecek. Yeniden uslu kart uygulaması ile çiftçimizin kredi kullanım sürecini süratlendirdik. Artık işlerini daha süratli ve daha tehlikesiz yapacak. Gübresini, tohumunu ve gereksinimlerini daha rahat karşılayacak.”

Pakdemirli, tarımın bir strateji ve tasarılama işi olduğunu, Bakanlık olarak her işlerini tasarılı ve programlı bir biçimde yaptıklarını dile getirdi.

“TARIMDA ULUSAL BİRLİK PROJESİ”

“Yaşama geçirecekleri ‘Tarımda Ulusal Birlik Projesi’ ile Türkiye’nin gelecekteki tarım siyasetlerini, sağlam bir tabana oturtacaklarını vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Tarımda Ulusal Birlik Projesi, herkesin sıhhatli beslenmesini, hakkaniyetli bir bedel zinciriyle sağlayarak, ülkemizin beynelmilel alanda rekabetçi bir efor olmasını sağlayacaktır. Tarımda Ulusal Birlik Projesi ile allahın izniyle yeniden tarımda bütüncül bir perspektifle, yapısal reformları yaşama geçireceğiz. Tarladan sofraya kadar uzanan mahsul bedel zincirinde yüzde 50’ye varan israf ve bereketsizlikleri ortadan kaldıracağız. Tasarısızlık sebebiyle besin maliyetlerindeki yapay dalgalanmalara son vereceğiz. Ölçek problemi sebebiyle zirai girdi maliyetlerindeki yüksekliği, alacağımız ön önlemlerle hakimiyet altına alacağız.”

“KAFASINA ESEN, İSTEDİĞİ GİBİ ZAM YAPAMIYOR”

Çiftçiye ve üreticiye daha iyi hizmet etkenin çabayı içerisinde üreticinin yükünü rahatlatabilmek ismine büyük bir mücadele sarf ettiklerini kaydolan Pakdemirli, aynı zamanda üreticiyi ezdirmemeye, harcayıcıyı ise gözlemeye çalıştıklarını söyledi.

Gübrede yapılan yüzde 15’lik indirimi hatırlatan Bakan Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu:

“Tarımda en ehemmiyetli girdilerden olan gübrede can suyu kavrayışı ile yüzde 15 oranında indirim yaptık. Bu indirim, çiftçimizi imale yöneltmiştir. Çiftçimiz, sonbahar yarıyılı ekimlerine başlamıştır. Yem alımlarında ise yüzde 10 oranında indirim yaptık. Buğday ve arpada, çiftçilerimize ödenen destekleme primini, 5 kuruştan 10 kuruşa çıkardık. Yaptığımız görüşmeler neticeyi, market zinciri sahibi Carrefour, BİM, Şok, Migros, Metro gibi işletmelerimiz de 50 mahsulde, 2 ay süresince yüzde 10 indirime gitti. Piyasaların regülasyonu mevzusunda ehemmiyetli bir şuur oluşturduk. Artık kafasına esen, istediği gibi zam yapamıyor. Son yarıyıl özellikle tarım piyasalarında, yüksek kuru gerekçe ederek yurttaşın ekmeğine göz diken fırsatçılara göz açtırmıyoruz. Bu mevzuda kararlıyız.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın