Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

PKK destekçileriden, Hollanda Türk Federasyonu faaliyetine: Sabotaj

Hollanda’da gerçekleşmesi beklenilen “kardeşlik, dayanışma ve şenlik” manasında düzenlenen “Türk Kültür Festivali’na” PKK destekçisi kurumlarca sabotaj ve ayrıştırıcı çağırısı; Sevcan Orhan’nın festivalde yer alması beklenilirken, festivale katılma çağırısı yapıldı.

PKK destekçileriden, Hollanda Türk Federasyonu faaliyetine: Sabotaj

’da gerçekleşmesi beklenilen “kardeşlik, dayanışma ve şenlik” manasında düzenlenen “’na” PKK destekçisi kurumlarca sabotaj ve ayrıştırıcı çağırısı; Sevcan Orhan’nın festivalde yer alması beklenilirken, festivale katılma çağırısı yapıldı. çatısı altında faaliyet gösteren ‘Mescid-i Aksa Teşkilatı’ adlı kuruluşun ekim ayında düzenliyeceği festivale ses sanatçısı Sevcan Orhan davet edilmişti. Davete katılacağını bildiren Sevcan Orhan, radikal-marjinal sol görünümlü terör örgütü PKK destekçisi kurumların bildirisi üzere, Sevcan Orhan, ekim ayında düzenlenen festivale katılmayacağını bildirdi.

Hollanda Türk Federasyonu başkanı Murat Gedik’in farklı etkinliklerde bir araya geldiği ve samimi görüntüler sergilediği, Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği adlı oluşumun başkanı Mustafa Ayrancı’nın imzasının olduğu bildiride, MHP’nin ‘katliamcı’ olduğu yazıldı.

PKK destekçisi faşizan solun kalıntıları yayınladıkları bildiride: “Sevcan Orhan, Sahne alacağınız konser “Türk Kültür Festivali” adı altında Hollanda’da ülkücü kitlelere hitap eden, ülkücü hareket tarafından organize edilen, açıkça MHP’nin propagandasını yapan Mustafa Yıldızdoğan gibi “müzisyenlerin” de sahne alacağı bir güç gösteri etkinliğidir. Sizi bu şövenist ve hoşgörüsüz çevreye yakıştıramıyoruz.

Yazdıklarımızdan hiç şüpheniz olmasın. Kanıtlar su yüzünde. Festivali organize eden Mescid-i Aksa Teşkilatı, Hollanda Türk Federasyon’una bağlı olan kurumlardan biridir. Irkçı Nihal Atsız hayranlarıyla dolu olan Federasyon’un üst kurumu MHP İstanbul milletvekili ’in başkanlığını yaptığı ve MHP’nin yurtdışı örgütlenmesi olan Avrupa Türk Konfederasyonu’dur” açıklamalarına yer verildi.

Ses sanatçısı Sevcan Orhan’a Türk Kültür Festivali’ne katılma çağırısı yapan o açıklamanın tam metni:

 

Sayın Sevcan Orhan,

6 ekim 2018’de Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sahne alacakmışsınız. Elbette olağan durumlarda – Hollanda’da aktif olan Türkiyeli ilerici kuruluşlar olarak – bir sanatçıya açık mektup yazma ihtiyacı duymayız. Fakat, bu hiç olağan bir durum değil.

Sahne alacağınız konser “Türk Kültür Festivali” adı altında Hollanda’da ülkücü kitlelere hitap eden, ülkücü hareket tarafından organize edilen, açıkça MHP’nin propagandasını yapan Mustafa Yıldızdoğan gibi “müzisyenlerin” de sahne alacağı bir güç gösteri etkinliğidir. Sizi bu şövenist ve hoşgörüsüz çevreye yakıştıramıyoruz.

Yazdıklarımızdan hiç şüpheniz olmasın. Kanıtlar su yüzünde. Festivali organize eden Mescid-i Aksa Teşkilatı, Hollanda Türk Federasyon’una bağlı olan kurumlardan biridir. Irkçı Nihal Atsız hayranlarıyla dolu olan Federasyon’un üst kurumu MHP İstanbul milletvekili Cemal Çetin’in başkanlığını yaptığı ve MHP’nin yurtdışı örgütlenmesi olan Avrupa Türk Konfederasyonu’dur.

Nederlands
Bu sözde “Kültür Festivalleri” Hollanda’da ülkücü hareketin propaganda ve meşrulaşma amacıyla kullandığı taktiklerden biridir. Geçen haziran ayında Arnhem kentinde de benzer bir festival düzenlenmişti. Hollanda Türk Federasyon’u kamuoyu baskısandan dolayı, şarkı sözlerinde Ermeniler’i kan kusturmakla tehdit eden Ozan Manas’ı Arnhem’deki programdan silmek zorunda kaldı.

Sevcan hanım, siz ’de ve Avrupa’da birçok Alevi ve ilerici derneklerin etkinliklerinde yer almış, şövenist çevrelere oldukça uzak bir sanatçımızsınız. Ülkücü hareketin ve mentalitesinin ilerici, Alevi, Kürt ve Ermeni topluluklarına yaşattığı derin acıları siz de mutlaka biliyorsunuz. Malatya, , Çorum ve Maraş katliamları hafızamızdan hiç çıkar mı? Üç hilalin döktüğü kan hiç unutulur mu?

Sizi Hollanda’da selamlamak isteriz. Fakat bu festivalde değil. Size acil bir çağrımız var. Ülkücü, gerici ve şövenist hareketin Hollanda’da meşrulaşmasına, kendisini farklı inanç ve etnik çevrelere açıkmış gibi göstermesine katkıda bulunmayın. Bunun tek bir yolu var: o da festivale katılmayacağınızı, sahne almayacağınızı bildirmek!

Selam ve saygılarımızla,

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Gökkuşağı Vakfı
Haarlem Alevi Kültür Merkezi

Halkların Demokratik Kongresi Arnhem (HDK Arnhem)Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği (HTİB)
Nor Zartonk Nederland
Özgürlük ve Dayanışma Hollanda (ÖDH)
Samenwerkende Democratische Organisaties Enschede (SDO)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın