Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İsrail güçleri tarafından geçtiğimiz cuma günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te  gözaltına alınan Türk asıllı milletvekili Tunahan Kuzu, Hollanda’ya döndü Hollanda Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu...
Türkmen milletvekilinin danışmanı olduğu iddia edilen Turgut Hürmüzlü, Irak'ta yaptığı yolsuzluğu geniş kapsamlı anlattı, Whatsapp grub konuşmasında bulunan insanlara, "gidin Azerbaycan'a davetiye alın gelin başkan...
Sempatik tavırlarının yanı sıra sesi ile sevilen türkücü Sevcan Orhan yoğun bakıma alındı. Videotorakoskopi operasyonu geçiren Sevcan Orhan’a ne oldu, hastalığı ne Sevcan Orhan kanser...

Puşkov: İngiltere RT’yi yasaklarsa, BBC’ye karşı aynı önlemleri alırız

Rusya Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, İngiltere’de medya düzenleyici kuruluşu Ofcom’un RT’ye karşı 3 yeni soruşturma açmasını değerlendirdi.

Puşkov: İngiltere RT’yi yasaklarsa, BBC’ye karşı aynı önlemleri alırız

Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı , ’de medya düzenleyici kuruluşu Ofcom’un ’ye karşı 3 yeni soruşturma açmasını değerlendirdi.

Puşkov, “Eğer RT ciddi yayın kısıtlamalarıyla karşılaşırsa, Moskova da aynı önlemleri alacak. Bu, Rusya’da hem televizyonu hem de radyosu faaliyet yürüten BBC’ye ciddi bir darbe indirecek” dedi.

Puşkov, Ofcom’un RT’yi yasaklama kararı alması durumunda, Rusya’nın çok sert yanıt vereceğini, Londra’nın bunu anlaması gerektiğini vurguladı.

Ofcom’un RT’ye yönelik soruşturmaları Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ’nın da gündemindeydi.

ZAHAROVA: ÇOK SERT YANIT VERECEĞİZ

Ofcom’un adımını İngiltere’deki Rus medya kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlama girişimi olarak niteleyen Zaharova, Moskova’nın buna çok sert yanıt vereceğinin altını çizdi.

Soruşturmaların kanalın 26 Nisan ve 4 Mayıs’taki haber programları ile 20 Nisan’daki Crosstalk programına karşı açıldığını anımsatan Zaharova, Ofcom’un tam olarak hangi içeriklerin soruşturmanın gerekçesini oluşturduğunu açıklama zahmetine girmediğini belirtti.

‘RUS MEDYASI, LONDRA YÖNETİMİNİ RAHATSIZ EDEN GERÇEKLERİ YAYINLIYOR’

Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın mart ayında zehirlenmesinin ardından ingiltere’nin RT’ye karşı 7 benzer soruşturma açtığına da dikkat çeken Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ofcom’un bu adımının İngiltere’deki Rus medya kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlama girişimi olduğu konusunda en ufak şüphemiz yok. Zira Rus medya kuruluşları, Londra yönetimini rahatsız eden gerçekleri yayınlıyor.”

RT HAKKINDAKİ SORUŞTURMA SAYISI 10’A YÜKSELDİ

Ofcom 18 Nisan’da RT’nin haber ve belgesel programlarına karşı 7 soruşturma açtığını duyurmuştu. Böylece kurumun RT’ye açtığı soruşturma sayısı 10’a ulaştı.

Ofcom mart ayında RT’nin lisans hamiline eski Rus ajan ve kızının zehirlenmesi olayıyla ilgili olarak kanala yaptırım uygulanabileceği yönünde bir mektup göndermişti. RT ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan da kanalın lisansının iptal edilmesi halinde Rusya’nın aynı şekilde karşılık vereceğini söylemişti.

Skripal ve kızı Yuliya’nın Salisbury’de zehirlenmesi nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler gerginleşti. İngiltere, ikilinin A234 isimli sinir gazıyla zehirlendiğini ve bundan Rusya’nın sorumlu olduğunu iddia ediyor. Rusya ise suçlamaları reddediyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın