Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı. Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediyenin çay ocağında geçtiği ve kurgu olduğu iddia edilen görüntülerinin gerçek olduğu ortaya çıktı.
Tutuklanan ABD’nin İstanbul Konsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz’un, 17-25 Aralık darbe girişiminden 32 gün önce FETÖ’cü eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile emniyette...

Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası

Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası

İZMİR (AA) – tarafından düzenlenen finalleri İzmir'de başladı.

Şirinyer Hipodromu'nda gerçekleştirilen organizasyonda, Türkiye genelinde 22 ilde düzenlenen yarışlarda dereceye girerek finalllerde yarışmaya hak kazanan 100'e yakın at yer aldı.

Bin 200 ile 2 bin 200 metre arasında değişen pist uzunluğunda 3'lü tay, 4'lü tay, küçük orta, büyük orta, baş altı, baş, ithal A ve ithal B olmak üzere 8 kategoride koşulacak finallerde dereceye girenlere toplam 197 bin lira ödül verilecek.

Şampiyona bu akşam sona erecek.

– "Amacımız rahvan at biniciliğini tanıtmak"

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 22 ilinde nisan ayından bu yana yapılan ön eleme yarışlarına katılan yaklaşık bin 500 attan, 100 kadarının İzmir'deki finallerde yarışmaya hak kazandığını söyledi.

Kazancı, Rahvan Binicilik Türkiye Şampiyonası'nda 2017 finallerini İzmir'de düzenlemekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Amacımız rahvan biniciliğinin Türkiye genelinde başta gençler olmak üzere herkese tanıtılması, geliştirilmesi ve ileride de yurt dışına açılması. Türk ırkına ait atlarla bunu yaymak için çabamız var. İzmir Şirinyer Hipodromu da bu yarışların yapılması için güzel bir ortam. Ayrıca rahvan biniciliği Ege Bölgesi'nde daha çok yaygın olduğu için burayı tercih ettik." dedi.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı de at sporunun ihmal edildiğine dikkati çekerek, "Ata binmek bizim temel sporlarımızdan. Ata binmekle ilgili dünyada bir spor türemiş. Bu sporu ortaya çıkaran atların ata babası da Osmanlı'dan Avrupaya giden ırklar." diye konuştu.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı ise rahvan biniciliğin Türklerin Asya'dan Anadolu'ya getirdiği kadim bir gelenek olduğunu belirterek, "Bu atların, çeşitli rivayetler olmakla beraber tarihte ilk yarıştırıldığı yer İzmir'in Ödemiş ilçesinde bulunan Çaylı Mahallesi. Bugün halen rahvan yarışlarında Çaylı büyük bir öneme sahip." ifadelerini kullandı.

Ceylan, rahvan geninin atlarda bilimsel olarak tespit edilmesinin ardından federasyon olarak bu geni taşıyan atları tescillenip koruma altına alınmasıyla ilgili çalışma başlattacakları bilgisini verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.