Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Yaşar Bahçeci kimdir ve aslen nereli? Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaşar Bahçeci adını AK Parti Kırşehir Belediye Başkan adayı olarak duyurdu. YAŞAR BAHÇECİ KİMDİR? 1975 senesinde Kırşehir’de...
Avrupa İslam Üniversitesi Yönetim Kurulu Sekreteri Elif Bahçekapılı, Avrupa İslam Üniversitesi Yönetimiden gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ve Jale Sağ ile ilgili basın açıklaması yaptı. Elif Bahçekapılı,...
AK Parti’de Iğdır Belediye Başkan adayı Adil Aşırım oldu. Peki Adil Aşırım kimdir nerelidir? ADİL AŞIRIM KİMDİR? 1964’te Iğdır’da dünyaya gelen Adil Aşırım, ODTÜ Elektrik ve...

Ramazan ayını “Melede” ateşi ile karşıladılar

Ramazan ayını “Melede” ateşi ile karşıladılar

SİİRT (AA) – İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan tarafından, ramazanın gelişini simgeleyen ve yaklaşık bin yıllık geçmişi olduğu belirtilen “Melede” ateşi yakıldı.

Malatya Emniyet Müdürlüğü Mehter Takımı’nın Üniversitesi Merkez Yerleşkesi önünden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yürüyüşüyle başlayan etkinlikte vatandaşlar mehter gösterisini ilgiyle izledi.

Vali Mustafa Tutulmaz, burada yaptığı konuşmada, Siirt’in bir kültür şehri, Melede ateşinin de bu kültürün bir parçası olduğunu söyledi.

Melede ateşinin ramazanın müjdecisi olduğunu belirten Tutulmaz, “Belki ‘bugünün teknolojisinde buna ihtiyaç yok.’ diyebilirler ancak toplumları ayakta tutan, onların geleneklerine bağlılığıdır. Biz geleneklerimize ne kadar bağlı kalabilirsek, bu toplumun geleceğe de güçlü bir şekilde gitmesi mümkün olur. Bu yıl biraz daha farklı bir bakış açısıyla belediyemizin, hayırseverlerimizin katkısıyla, ayrı bir heyecan ve etkinlikle burada toplum karşısında olunacak.” dedi.

Vali Tutulmaz, ramazan ayının birliğe, kardeşliğe ve huzura vesile olmasını diledi.

Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın da kentte ramazanı yakarak karşıladıklarını söyledi.

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Taşkın, “Ne güzel bir millet, topluluğuz ki gönlümüze hoş gelen bir sürü şeyden fedakarlık yapacağımız bu mübarek aya coşkuyla giriyoruz. Allah coşkumuzu artırsın, huzur, sağlık ve en güzel günler, en müreffeh yarınlar nasip etsin. Allah ramazanımızı mübarek etsin.” dedi.

Müftü Faruk Arvas’ın dualarının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlarca Melede ateşi yakıldı.

– Melede ateşi

Melede ateşi, Siirtte her yıl ramazan ayının başladığı gün mahallelerin meydanlarında yakılıyor.

Melede ateşi için hazırlıklar yaklaşık bir ay önceden başlıyor. Mahalleli gençler ve çocuklar, maniler söyleyerek ev ev dolaşıyor ve çalı çırpı topluyor. Ayrıca esnafın eve dönüş saatlerinde, mahallelerin ana girişleri çocuklar tarafından ince sırıklarla kapatılıyor ve esnaftan para toplanıyor. Mezarlık ziyaretinin ardından her mahallenin en büyük meydanında çalı çırpılar kule haline getirilerek tutuşturuluyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın