Yeni Vatan Gazetesi

Rheinmetall, BMC üzerinden Türkiye’de tank modernizasyonu anlaşması yaptı

Alman savunma şirketi Rheinmetall’in, Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC ile anlaşma yaparak Türkiye’de Alman üretimi Leopard 2 tanklarının modernizasyonu ve yerli-milli tank üretimi için devreye girdiği ileri sürüldü.

Rheinmetall, BMC üzerinden Türkiye’de tank modernizasyonu anlaşması yaptı

Alman savunma şirketi ’in, ’ın sahibi olduğu ile anlaşma yaparak Türkiye’de Alman üretimi Leopard 2 tanklarının modernizasyonu ve yerli-milli tank üretimi için devreye girdiği ileri sürüldü.

‘ETHEM SANCAK GİDİP İMZALADI’

Alman medyasında yer alan haberlere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Alman mevkidaşı tarafından ağırlanmasından 4 gün sonra, 9 Ocak’ta Ethem Sancak liderliğinde BMC’den bir heyet Düsseldorf’a gidip Rheinmetall ile tankları roket ve mayınlara karşı güçlendirecek modernizasyon anlaşmasına imza attı.

‘GÖZLER YENİ KOALİSYONDA’

Türkiye’nin 20 Ocak’ta Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’na başlamasıyle birlikte cepheden Leopard 2 tanklarının görüntülerinin gelmesi ’da siyasilerin ve kamuoyunun yoğun tepkisini çekti. Bunun üzerine 25 Ocak’ta Gabriel’den Türkiye’ye sattıkları Leopard 2 tanklarının modernizasyonuyla ilgili kararı yeni koalisyon hükümetine bıraktıklarını açıklaması geldi. Başkanı liderliğindeki Hıristiyan Demokratlar Birlik (CDU) ile Gabriel’in Sosyal Demokrat Partisi (SPD), 6 gün önce koalisyon anlaşmasına vardı.

‘ANKARA’DA DİKENLİ TELLE ÇEVRİLİ ÜÇ KATLI BİNA’

Diğer yandan kanalının ‘Report München’ programı ile dergisinin Rheinmetall’den kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirketin Türkiye planları çok geniş çaplı. Cumhurbaşkanı yerli-milli tank için düğmeye basarken Rheinmetall de Türkiye’de tank üretmek hedefiyle BMC ile birlikte adında bir şirket kurdu. Onlarca çalışanı olan , Ankara’da büro açtı. Ankara’da tutulan üç katlı binanın etrafının insan boyunda dikenli tellerle çevrili olduğu belirtildi.

‘ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME’

Rheinmetall’in iç yazışmalarına göre Alman şirketi, BMC’ye kapıları açan bir anahtar işlevi yüklüyor. ‘Report München’ programı ile Der Stern dergisi, Rheinmetall’in yönetici pozisyonundaki çalışanlarının e-postalarını ele geçirdi. E-postalarda ”BMC önemli kararlar, ihaleler ve üretim programları üzerinde etkisi olduğunu artık kanıtlamalı”, ”Erdoğan ile TOP (en üst düzey) toplantıya artık kesinkes ihtiyacımız var. BMC’ye baskı yaparak böyle bir görüşme ayarlanmalı” gibi ifadeler yer alıyor. ‘Report München’ ile Stern’in haberine göre bir süre sonra Erdoğan gerçekten de Rheinmetall yöneticileriyle görüştü.

SORULAR YANITSIZ KALDI

Haberde Report München ve Stern’in sorularına ne Rheinmetall ne de BMC’nin yanıt verdiği belirtildi. Alman Dışişleri de silah ihracatı ile ilgili sorulara hukuki gerekçelerle yanıt vermediğini belirtti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın