Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa İslam Üniversitesi'den, diploması olmadığı gerekçesi ile 'muhasebe' görevinden kovulan Fatma Jale Sağ Hollanda'nın Den Haag kentinde yeni bir Üniversite kurdu ve geçtiğimiz günlerde açılışını...
Hollanda’da, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişinin tespit edildiği iddia edildi. Hollanda’da sosyal yardım alan 12 bin Türk vatandaşı...
Uzun süredir tedavi gören HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu’nun kardeşi Koç sucuk sahiplerinden Fatih Gürcüoğlu hastalıkla mücadelesine yenik düşmüştü, geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu...

Rotterdamlı Türklerden Aboutaleb’e sert tepki: Aboutaleb Önce Özür Dile!

Rotterdamlı Türklerden Aboutaleb’e sert tepki: Aboutaleb Önce Özür Dile!

Fethullahçı Terör Örğütü’nün (FETÖ) yapılanması ile sıkı ilişki için de olan ve Rotterdamlı Türklere yaptığı Küçük düşürücü açıklamaları ile bilinen  ’a, Rotterdamlı Türklerden sert eleştiri yapıldı. ’da yaşayan Türkler, “Aboutaleb yaptığın olumsuz çıkışlarından dolayı önce özür dile,” dedi.

‘iKi YÜZLÜ ABOUTALEB’

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb’in, Türklere saldırılması için polislere izin verdiğini, belediye seçiminin yaklaşması dolayısıyla Rotterdam’daki Türklerle arasını ‘oy’ için düzeltmeye çalıştığını bildiren seçmenler, “Aboutaleb’in oyununa gelmeyin. Aboutaleb önce saldırdı, şimdi sarılmak istiyor. Bu iki yüzlü davranışın amacı belli seçimlerde ‘oy’ elde etmek,” dedi.

‘ABOUTALEB KÖPEKLERiNi ÇEK ÜZERiMiZDEN’

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’daki T.C. Konsolosluğuna girmesine izin verilmemesi sonucu konsolosluk önünde toplanan vatandaşları dağtmak için köpeklerle saldıran polislere izin veren Aboutaleb’e tepki gösteren Rotterdamlı seçmenler, “Aboutaleb köpekli saldırılarını unutmadık bizden ‘oy’ alamasın çek köpeklerini üzerimizden,” ifadelerinde bulundular.

‘ŞiMDi Mi AKLINA GELDi’

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, olaylar karşısındaki yanlış tutumunu tekrarlamaya devam ediyor. Belediye seçimleri yaklaşırken Rotterdamlı Türklerle barışmak için girişimde bulunması hiç de tesadüf değil. DENK Milletvekili Selçuk Öztürk’e göre zeytin dalı uzatmak için artık çok geç. Rotterdamlı Türklerin çoğu, belediye başkanının barışma çabasını samimi bulmadıklarını belirtiyorlar.

Aboutaleb’in Rotterdamlı Türklerle konuşmak istemesi karşısında sosyal medya üzerinden yoğun tepkiler geliyor. “Şimdi mi aklına geldi? Seçimler mi yaklaşıyor? Önce hakaret edip sonra konuşmak mı istiyor?” gibi tepkiler DENK Milletvekili Öztürk’e de ulaşmış. Öztürk, “Bu insanların duygularını anlıyorum. Geçtiğimiz dönemde Aboutaleb hiç de demokratik olmayan tutum sergiledi ve bu yönde kararlar aldı. Belediye başkanı birçok durumda çifte standart uyguluyor. Belediye başkanının kararları ve davranışları ile ilgili bir araştırma başlatılmalı” dedi.

‘POLiSTEN TÜRKLERE ORANTISIZ GÜÇ’

Belediye başkanının sergilediği aciz tutumun sonucu olarak haksız gözaltılar, gösteri hakkının engellenmesi ve özgürlüklerin kısıtlanması gibi hukuksuzluklar yaşanmıştı. Mart ayındaki Genel Seçimler öncesinde yaşananlar, siyasi olsun veya olmasın, fikir ve görüş beyan etme özgürlüğünün herkes için geçerli olmadığını ortaya çıkarmıştı. Polis o gece göstericilere orantısız güç kullanarak gösteri hakkını ihlal etmişti. Yerde yarı baygın halde yatan bir vatandaşin polis köpeğinin dakikalarca ısırması kabul edilemez.

‘ROTTERDAMLILARIN ANLATIKLARI ŞOK EDiCi’

Belediye başkanı şimdi Rotterdamlı Türkleri konuşmaya davet ediyor. Daha önceki görüşme çağrısı da başarısız olmuştu. Birçok kurum, belediye başkanının gösteri sırasındaki tutumu ve haddini aşan sözlerinden dolayı önce özür dilemesi gerektiğini belirtiyor.  Selçuk Öztürk, “Rotterdamlıların bize anlattıkları insanı şok ediyor. Bazı kurumlar ve vatandaşlar daha fazla kontrol edilmek, desteklerın alınmasında ya da sürelerin zatılmasında zorluklar yaşatılması gibi misilleme yapılmasından korktuklarını ifade ediyorlar. Aboutaleb’in bu görüşmeyi vatandaşlar arasında ayrım yapmak için kullanacağından kaygılandıklarını belirtiyolar. Toplumsal barışı sağlamak ve bağlantı kurmak adı altında, kimin kendisini desteklediğini ve kimin desteklemediğini görmek için yapılmış bir plan olduğunu düşünüyorlar.”

 

Bu olaylar, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb hakkında büyük soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Selçuk Öztürk, belediye başkanının tutumu hakkında Rotterdam Belediye Meclisi’ne bağımsız bir araştırma yapılması çağrısında bulunuyor. Öztürk: “Maalesef Rotterdam Belediye Meclisi, buna benzer durumlarda Aboutaleb’i durduramıyor” dedi.

YeniVatanGazatesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın