Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sert sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. MHP Genel...
Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu, FETÖ’nün Teksas’taki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools’da üst düzey yöneticilik görevinde olan Soner Tarım’ın yeni okul başvurusunu oy birliğiyle...
Kısa adı HOTİAD olan, Hollanda Türk İşadamları Derneği üyelerinden bir bölümü birlikte Kutsal Şehir Kudüs`e gittiler.

SAİT ÇAMLICA: TIPKI PARMAK İZİNİZ GİBİ, KALEM VE KELAM İZİNİZ SİZE ÖZELDİR!

SAİT ÇAMLICA: TIPKI PARMAK İZİNİZ GİBİ, KALEM VE KELAM İZİNİZ SİZE ÖZELDİR!

Aydın Didim İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle yazarlık üzerine söyleşi yapan Eğitimci Yazar Sait ÇAMLICA, öğrencilerle soru cevaplı bir program yaptı.

Yazmak için bolca okumak zorunda olduklarını öğrencilere anlatan Sait ÇAMLICA, ‘Yazarlığın okulu ve diploması yoktur. Yazar olmak için bolca okumak zorundasınız. Bizim milletimizin tarihinin en büyük yanılgılarından bir tanesi, eğitimi diploma ile sınırlandırmaktır. Okul bitine eline bir daha kitap almayan kişi, hangi lise veya üniversiteden mezun olmuş olursa olsun, eğitimi anlamamış demektir. Ülkemizde eğitim maalesef diploma için yapılıyor. Tıp fakültesini dereceyle bile bitirseniz, okul bittikten sonra elinize kitap almıyorsanız, eğitimi anlamamışsınız demektir. Doktor, Mühendis, Öğretmen, Polis, İmam veya Subay olmak için diploma almak yeterlidir. Bununla yetinenler, eğitimi anlamamış demektir.

 

İyi Bir Kitap Okuyucusu Olun

Öğrencilere İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un mesleğini soran yazar, birçok öğrencinin Mehmet Akif’in Baytar (Veteriner) olduğunu bilmediğini hatırlattı.

‘Şayet Mehmet Akif Ersoy aldığı diploma ile yetinseydi, bugün belki de ismini bile hatırlamadığımız bir Veteriner olarak tarihte kalacaktı. Ancak Mehmet Akif Ersoy çevresindeki Âlimlerden istifade ederek ve sürekli kitap okuyarak kendini yetiştirmiştir. Sizlerde hangi liseden veya üniversiteden mezun olursanız olun mutlaka iyi bir kitap okuyucusu olmaya gayret edin.

Dinimizin ilk emri ‘oku’ olmasına rağmen, beş vakit namaz kılan dindar insanların önemli bir kısmının okuma alışkanlığının olmaması çok üzücüdür.

Gençlere Mehmet Akif Ersoy Örneği

Yazar olmak isteyen öğrencilere tıpkı parmak izleri gibi, kalem ve kelam izinin kişiye özel olduğunu hatırlatan Sait Çamlıca ‘Aklın dili kalemdir. Alim unutur kalem unutmaz’ gerçeğini gençlere hatırlatarak, okurken önemli gördükleri yerlerin altını çizmelerini ve bir ajandaya bu çizdikleri notları yazmalarını tavsiye etti.

‘Yazar olmak için çok okumak ve bilmek yeterli olsaydı, dünyanın en güzel şiirlerini ve kitaplarını Bilgisayarlar yazardı. Bilgisayarda ki bilgi ile insandaki bilgi arasında ki fark nedir?’ sorusunu öğrencilere yönelten Yazar, doğruya en yakın ve en güzel cevapları veren öğrencileri kitaplarından hediye etti.

‘Yazabilmek için sadece bilgi yetmez’ diyen Sait Çamlıca konuşmasına şöyle devam etti.

‘İnsan yazarken bazen yaşadıklarından, bazen yaşayamadıklarından etkilenir. ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyen Mehmet Akif Ersoy’un kastettiği şey tam olarak budur. Şayet o acılı savaş yıllarını bizzat yaşamasaydı Mehmet Akif, o mısraları yazamazdı.

YeniVatanGazetesi.com /

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın