Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmada şehit düşen piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın ailesine telefonla başsağlığı dileklerini iletti.
Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, eylemin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığını, sorumlular hakkında yasal işlemin başlatılacağınu bildirildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı Cumhurbaşkanlığı yakından takip ediyor.

Savcı Sarıkaya’dan etkin pişmanlık talebi

Savcı Sarıkaya’dan etkin pişmanlık talebi
EGEMENLER ve Savcılar Heyeti tarafından işten ihraç edilen ve geçtiğimiz hafta nezaretine alınan daha önceki savcı , savcılıkta verdiği ifadede, FETÖ/PDY hakkında verdiği bilgiler sebebiyle aktif pişmanlık kararlarından faydalanmak istediğini söyledi. Savcılık ifadesinin ardından hapsedilmesi istemiyle duruşmaya sevk edilen Sarıkaya, nöbetçi egemenlik tarafına hapsedildi.

’nin Şemdinli ilçesinde, 2005’te Umut Kitapevi’nin bombalanması hadiseyi ile alakalı yarıyılın Kara Güçleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın da yargılandığı iddia belgesini hazırlamasıyla gündeme gelen daha önceki savcı Ferhat Sarıkaya, geçtiğimiz hafta HSK tarafından işten ihraç edildikten sonra nezaretine alınmıştı. Emniyetteki harekâtlarının ardından, bugün Ankara Adliyesi’ne getirilen Sarıkaya, savcıya ifade verdi.

FETÖ ABONELİĞİNİ KABUL ETMEDİ

Sarıkaya ifadesinde FETÖ/PDY ile yaşamının hiçbir yarıyılında organik bağı bulunmadığını, sohbet buluşmalarına katılmadığını, himmet vermediğini, ‘ByLock’ kullanmadığını ve bu yapıyla ilgili hiç kimseyle aidiyet duygusu içerisinde iletişim kurmadığını söyledi. 2016 senesinde, darbe teşebbüsünün hemen sonrasında, Şemdinli soruşturması sırasında yaşadıklarını ve 2006’da işten ihraç edildikten sonra ilişkisi olduğunu söylediği teşkilatın hakikat suratının ortaya çıkması için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek şahit sıfatıyla ifade verdiğini anlatan Sarıkaya, “Bu ifademden sonra HSK tarafından işten uzaklaştırılma ihtiyatı verildi. O tarihten 1 Kasım 2018 senesine kadar sarihteydim ve bu tarihte ihraç edildim” dedi.

“EŞİMİN BAŞI KAPALIDIR İFADESİ DOĞRU DEĞİLDİR”

İfadesinde, emniyette kendisine sorulan, FETÖ/PDY tutuklusu daha önceki öğretim vazifelisi Turgay Tekinay, Ergün Özdemir, İsa Dinçtürk, Hasan Aktürk, Hüseyin Aktürk, Oktay Kavacık, Hasan Hüseyin Tanrıverdi, Ahmet Yazıcı ve Fikret Yücel’i, FETÖ/PDY tutuklusu yarıyılın Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanı Mehmet Saltan aracılığıyla tanıdığını söyledi. FETÖ/PDY ile alakalı şahit olarak verdiği ifadeleri tekerrür ettiğini belirten Sarıkaya, “Bu ifademde eşimin başının kapalı olmasına karşın 2007’de başını açtırdığım istikametindeki ifadem doğru değildir. Eşimin başı hiçbir zaman kapalı olmadı. İfademde neden böyle söylediğimi anımsamıyorum, ancak 2007 senesinin sonlarında Bosna’ya gitmeden evvel Mehmet Saltan bana eşimin başı kapalı ise açmam gerektiğini söylemişti. Ancak eşimin başı sarih olduğu için ben böyle teşkilatsal bir tutum sergilemedim” diye konuştu.

“KONUTUMDA BULANAN CD’LERDE KABAHAT UNSURU YOK”

Evinde yapılan aramalarda ele geçirilen, içerisinde 150-200 adet CD bulunan çantanın yurt dışına çıktığında teşkilat ismine kendisiyle ilgilenen Tarık isimli şahıs tarafından kendisine verildiğini söyleyen Sarıkaya, “CD’lerde kimilerinde çizgi filmler, filmler, kimilerinde şarkılar ve Türkiye ile alakalı kültürel ve tarihsel görüntüler çıktı. Bunlar arasında kabahat unsuru olacak rastgele bir şey bulunmadı” diye ifade verdi.

“BU TEŞKİLATIN ABONESİ OLDUĞUM İDDİALARINI KABUL ETMİYORUM”

2006’daki Şemdinli soruşturması ile başlayan süreçle beraber, teşkilatla bağlantı ve temasını, 2013 yılana kadar aldığı parasal takviyeyi şahit olarak verdiği ifadesinde detaylı bir biçimde anlattığını ve kabul ettiğini belirten Sarıkaya, “Ancak bunu teşkilatsal aidiyet ve mensubiyet kabulü ile yapmadım. Bu sebeple de bu teşkilatın abonesi olduğum iddialarını kabul etmiyorum. Ancak hem şahit hem de kuşkulu olarak verdiğim ifademde yapmış olduğum teşhis harekâtları değerlendirilerek hakkımda aktif pişmanlık kararlarının uygulanmasını istiyorum” dedi.

Savcılık ifadesinin ardından hapsedilmesi istemiyle duruşmaya sevk edilen Sarıkaya, duruşmada da ifadesini tekerrür etti. Sarıkaya, ifadesinin ardından Nöbetçi Barış Ceza Duruşması tarafına hapsedildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın