Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
15 Temmuz Gazisi Mehmet Arif Arslan’dan FETÖ ile mücadele anlayışına isyan. Arslan gazetecilere verdiği açıklamada, “FETÖ ile gerektiği şekilde mücadele verilmese makam sahiplerinin eli şehitlerin...
Ordu Aybastı’da 34 yaşındaki Safiye B. dini nikahla birlikte yaşadığı 36 yaşındaki Muzaffer Önkol’u yatakta uyurken, tabancayla başından vurarak öldürdü. Olay, gece saatlerinde, ilçenin Esenli...
Hollanda Türkleri Konseyi Başkan yardımcısı Mustafa Cingöz, gündemle ilgili gazeteci Eşref Kerküklü'ye açıklamalarda bulundu.

Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük ihraç: İngiltere, 23 Rus diplomatı sınır dışı edecek

İngiltere parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda Skripal olayıyla ilgili açıklamalarda bulunan May, olayla ilgisi bulunduğunu öne sürdüğü 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini ve kendilerine toplanmaları için 1 hafta süre tanıdıklarını belirtti.

Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük ihraç: İngiltere, 23 Rus diplomatı sınır dışı edecek

parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda Skripal olayıyla ilgili açıklamalarda bulunan May, olayla ilgisi bulunduğunu öne sürdüğü 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini ve kendilerine toplanmaları için 1 hafta süre tanıdıklarını belirtti.

May, “Rus ajan ’nun ölümünden sonra 4 Rus diplomatı sınır dışı etmiştik. Viyana Sözleşmesi uyarınca şimdi 23 diplomatı sınır ediyoruz. İngiltere’nin verilerine göre bu diplomatlar, açıklanmamış istihbarat üyeleri. İngiltere’yi terk etmeleri için sadece 1 haftaları var” dedi.

BREAKING: Prime Minister May expels 23 Russian diplomats from UK

LIVE NOW: https://t.co/OuO6cnVye7 pic.twitter.com/uTz8osxlSk

— Ruptly (@Ruptly) 14 Mart 2018

​’BU İHRAÇ, RUS İSTİHBARATININ İNGİLTERE’DEKİ FAALİYETLERİNİ UZUN YILLAR SEKTEYE UĞRATACAK’

Bunun döneminden bu yanaki en büyük ihraç olacağını kaydeden May, “Rus diplomatların ihracı, Rus istihbaratının İngiltere topraklarındaki faaliyetlerini uzun yıllar sekteye uğratacak” iddiasında bulundu.

‘ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINIYOR, BAKANLAR VE KRALİYET AİLESİ ÜYELERİ DÜNYA KUPASI İÇİN ’YA GİTMEYECEK’

Rusya ile planlanan tüm üst düzey görüşmelerin askıya alınmasını Skripal olayı nedeniyle Moskova’ya karşı alınacak tedbirler arasında sıralayan May, İngiliz bakanların ve Kraliyet Ailesi üyelerinin 2018 FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya gitmeyeceğinin altını çizdi.

BREAKING: Own goal: UK Prime Minister confirms Prince Wills World Cup no go #Russia2018 ??❌? https://t.co/t6BmhTxaI9

—  Sport (@RTSportNews) 14 Mart 2018

LAVROV’A İNGİLTERE ZİYARETİ DAVETİ DE İPTAL

May, Rusya Dışişleri Bakanı ’a yaptığı ziyaret davetini de geri çektiğini belirtti.

‘KANIT BULURSAK RUS DEVLET VARLIKLARINI DONDURURUZ’

May, İngiliz vatandaşlarının hayatlarını ve mülklerini tehdit etmek için kullanılabileceği yönünde kanıt elde etmeleri halinde Rus devlet varlıklarını donduracaklarını da kaydetti. Başbakan, “Ulusal Suç Dairesi, Ruslar da dahil suçlulara ve yolsuzluğa karışmış elitlere karşı koymak için çalışmalarını sürdürecek. Bu kişilere ve paralarına ülkemizde yer yok” diye konuştu.

‘PUTİN’İN BU ŞEKİLDE HAREKET ETMESİ TRAJİK’

Rusya Devlet Başkanı ’in bu şekilde hareket etmesinin trajik olduğunu savunan May, yasalara uyan İngiltere’deki Rusya vatandaşlarıyla herhangi bir anlaşmazlığı olmadığının altını çizdi.

‘ÖZEL UÇUŞLARDA VE GÜMRÜKLERDE KONTROLLERİ SIKLAŞTIRACAĞIZ’

Skripal olayının ardından İngiltere’yi ve müttefiklerini tehdit eden faaliyetlerde bulunabilecek İngiltere’ye seyahat eden kişilerin amaçlarını izleyeceklerini söyleyen May, “Özel uçuşlarda, gümrüklerde ve taşımacılıkta kontrolleri sıklaştıracağız” diye ekledi.

‘RT’NİN STATÜSÜ ’UN YETKİ ALANINA GİRİYOR’

May, bazı İngiliz parlamenterlerin Skripal olayıyla bağlantılı olarak Russia Today’e (RT) karşı lisans iptali de dahil kısıtlayıcı tedbirler alma önerisini yorumladı. Başbakan, “RT’nin statüsüyle ilgili konu, hükümetin değil, (İngiliz yayın, telekomünikasyon ve rekabet otoritesi) OFCOM’un yetki alanına giren bir konu” dedi.

May, BBC Rusça servisinin faaliyetlerini destekleyeceklerinin altını çizdi.

‘GAZ TEDARİKİ İÇİN RUSYA DIŞINDAKİ ÜLKELERE BAKIYORUZ’

May, İngiltere’nin Rusya’dan gaz ithalatını başka ülkelerle çeşitlendirip çeşitlendirmeyeceği sorusunaysa “Gaz tedariki için halihazırda başka ülkelere bakıyoruz” yanıtını verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın