Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye tarafından “terör örgütleriyle bağlantısı bulunduğu” gerekçesiyle Ocak ayında sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma’nın Suriye kökenli cihatçı sevgilisinin, Hollanda Gizli Servisi (AIVD) için...
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...

Suriyeli çocukların yıl sonu etkinliği izleyenleri duygulandırdı

Suriyeli çocukların yıl sonu etkinliği izleyenleri duygulandırdı

SAKARYA (AA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesince oluşturulan Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören Suriyeli çocukların duygusal gösterilere sahne oldu.

İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kadın ve Demokrasi Derneği’nin () iştirakiyle oluşturulan merkezin, Adapazarı Kültür Merkezindeki etkinliğinde Suriyeli öğrenciler kendi dillerinde şiirler okuyup çeşitli gösteriler sundu. Ülkelerindeki savaş nedeniyle bir ailenin Türkiye’ye sığınmak zorunda kalmasının anlatıldığı tiyatro gösterisi izleyicileri duygulandırdı. Gösteride, İHH, Türk Kızılayı gibi yardım kuruluşlarının yaptığı yardımlar da işlendi.

Gösteriyi izleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli misafirler için Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak İHH, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve KADEM iştirakiyle oluşturduklarını söyledi.

Bu okulda Suriyeli misafirlerin çocuklarının eğitimlerini sürdürdüğünü ifade eden Toçoğlu, “Çocukların yapmış olduğu yıl sonu etkinliği için beraberdik. Çok duygulu ve etkileyici bir gece geçirdik. İnsanın etkilenmemesi mümkün değil. Duamız, temennimiz bu insanların ülkelerindeki iç savaşın sona ererek kendi ülkelerine, normal hayatına dönmeleri. Bir kez daha vatansızlığın, sürgünün ne demek olduğunu burada gördük.” dedi.

Toçoğlu, öğrencilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümete, kendilerine el uzatan İHH, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri ve KADEM gibi kuruluşlara, gösterilerinde teşekkür ettiğini dile getirdi.

Yıl sonu etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Toçoğlu, “İyi bir geceydi, güzel bir gösteriydi hepsinin emeğine sağlık. Tiyatro gösterileriyle biraz hüzünlendik, duygulandık. Orada yaşadıklarını da bir kez daha tazelemiş olduk. Bu akşamki gösteri okulun bir yıllık eğitimin sonucu. Biletli bir gösteriydi. Bilet ücretleri ve toplanan yardımlar, Suriyeli kardeşlerimiz için harcanacak.” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda protokol üyeleriyle öğrenciler toplu fotoğraf çektirdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın