Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
31 Mart seçimleri sonrası Ekrem İmamoğlu’nun makamına astırdığı ve mazbatasının elinden alınmasıyla birlikte indirilen Atatürk tablosu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Beylikdüzü Belediye Başkanı...
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre 12 üniversitede yeni enstitü, fakülte ve yüksekokullar kuruldu. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve...
AK Parti seçim sonrasında kulis bilgilerine göre görevden almalar, birkaç kişi ile son bulmayacak.

Tedbir Alınmazsa Hamsi Türü Tehlikeye Girecek

Tedbir Alınmazsa Hamsi Türü Tehlikeye Girecek

’un Piraziz ilçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, tedbir alınamazsa hamsinin geleceğinin tehlikede olduğunu ifade etti.

Mesele ile alakalı açıklamar yapan Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan “Hamsinin kıyılarımızı erken terk etmesinin sebebi aşırı av baskısıdır. Daha önceki senelerde Ereğli’den başlayan avı Hopa’ya dek sürüyordu ve 5-6 ay devam ediyordu. Şimdi ise bir ay gibi kısa zaman içinde Ereğli’den başlıyoruz Hopa’ya varmadan karşı kıyılara yolluyoruz. Bunun en önemli sebebi ise çevresel etkilerden ziyade aşırı av baskısıdır” dedi.

“HAMSİ SADECE BALIKÇILARI DEĞİL TÜM ÜLKE İNSANINI İLGİLENDİRİYOR”

“Hamsi özellikle Karadeniz’de olmazsa olmazımızdır” diyen Arslan “Ülkemizde avlanan balığın hemen hemen yüzde 80’ini hamsi meydana getiriyor ve ülkemiz insanını en önemli besin kaynağı. Yani hamsi bir tek balıkçılarımızı alakdar etmiyor. Ülkemiz insanını da alakadar ediyor. Fakat ne yazık ki denizlerimiz her türlü teknoloji ile donatılmış teknelerimizin ve teknelerin yoğunluğunun av baskısını kaldırmıyor. Ayrıca hamsi denizlerdeki diğer balıklarında besin kaynağıdır. Hamsiyi bulamayan diğer balık çeşitleri kendi yavrularını yemektedir. Bu da şu manaya gelmektedir ki hamsinin olmayışı diğer balık çeşitlerinin de geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple hamsilerin bir an önce koruma altına alınması lazımdır. Devletin asli vazifesi var olan kaynağını korumaktır ve hamside, balıklarımızda bu ülkenin bir kaynağıdır. Yoksa denizlerimiz elden gidiyor” açıklamasını yaptı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın