Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sert sözlerine yazılı açıklamayla yanıt verdi. MHP Genel...
Teksas Eyaleti Eğitim Kurulu, FETÖ’nün Teksas’taki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools’da üst düzey yöneticilik görevinde olan Soner Tarım’ın yeni okul başvurusunu oy birliğiyle...
Kısa adı HOTİAD olan, Hollanda Türk İşadamları Derneği üyelerinden bir bölümü birlikte Kutsal Şehir Kudüs`e gittiler.

Teröristlerin avukatı Ömer Kavili tutuklandı!

Terör örgütü DHKP-C üyelerinin yargılandığı Silivri’deki davayı provoke eden avukat Ömer Kavili geçtiğimiz saatlerde tutuklandı.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen DHKP-C duruşması esnasında Mahkeme Başkanı ile münakaşaya girdiği ve duruşmanın huzurunu bozduğu gerekçesiyle salondan çıkarılmaya davet edilen Avukat Ömer Kavili’nin görevli personellere mukavemet gösterince duruşma salonundan dışarı çıkarıldığı öğrenilmişti. Kavili’nin bu sırada Mahkeme Başkanı’na ağır hakaretlerde bulunduğu da kayıtlara geçmişti.

Mahkeme tarafından tutulan olay yeri görgü ve tespit tutanağında, Avukat Kavili’nin dışarı çıkarıldığı esnada mağdurlardan birinin göğsüne yumruk vurduğu ve iki eliyle boğazını sıktığı kaydedilirken, Kavili’nin ardından duruşma salonunun çıkış kapısında yine görevli jandarma astsubayını iterek yere düşürdüğü öğrenilmişti.

Tutuklandı
Terör örgütü avukatı Kavili ‘görevli memura hakaret’ suçlamasıyla sulh ceza hakimliğine sevk edilirken, Özdemir’in ise adli kontrol kararıyla serbest bırakılması istenmişti. Kavili, hakimlik sorgusunun ardından tutuklandı.

Kavili, 2 yıl önceki genel kurulda İstanbul Barosu’nun başkan adayıydı.

Ömer Kavili kimdir?

Terör örgütü DHKP-C üyeleri Grup Yorum davasında hakimin şikayeti üzerine gözaltına alınan avukatlardan . Ömer Kavili kimdir?

20 Haziran 1960 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun olmuştur. 12 Ocak 1989 yılından bu yana serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1998 yılında Avukat Hakları Merkezi’nin ilk kurucusu olan isimdir.

Yaşantısını İstanbul’da sürdüren Avukat Ömer Kavili aslen Malatya, Yeşilyurt’ludur. En son İstanbul Üsküdar’da bulunan hukuk bürosunda çalışmalarını sürdürmüştür.

GRUP YORUM NEDİR KİMLERDEN OLUŞUR VE HANGİ ÖRGÜTE DESTEK VERİR?

Grup Yorum, Türkiye çıkışlı protest, özgün ve folk-Rock gibi müziğin çeşitli dallarında eserler üreten politik, devrimci müzik grubudur. 1985’ten günümüze siyasi görüşlerini müzikleriyle topluma duyurmaya çalışmıştır. Bu yönüyle gruba günümüze(2013) kadar 400’ün üzerinde dava açılmıştır. 15 üyesi tutuklanıp hapis yatmış ve çıkardığı 21 albüm ile 2 milyondan fazla albüm satışı yapmıştır.

1987’den başlayarak günümüze kadar 21 albüm çıkaran, Türkiye’de ve Avrupa’da her yıl konser veren grup, bunun dışında yüzlerce kitle eylemine, sokak gösterisine, greve, fabrika ve üniversite işgaline katılmıştır. Uzun yıllar konserleri yasaklanıp, üyeleri gözaltına alınıp, tutuklanmış ve birçok kentte kasetlerinin satılması engellenmiştir. Albümleri, şarkıları suç unsuru taşıdığı iddiasıyla resmi olarak toplatılmıştır. Grup Yorum albümlerindeki kimi şarkıların yasa dışı DHKP-C örgütü militanlarına adanmış olmasından dolayı, grup üyelerinin bu örgüt ile organik bağı bulunduğu iddia edilmektedir. Fakat bu iddia grup tarafından “Organik bir bağımız yok” denilerek yalanlanmıştır.

Grup hakkındaki eserler
Hakkında birçok araştırma yazıları ve kitaplar yayımlanan Grup Yorum, basın tarafından “Hapishane Şarkıcıları”, dinleyiciler tarafından “Kar Makinesi” sıfatlarıyla anılıyor.

Grup hakkında iki kitap bulunmaktadır:
Bir Kar Makinesi I-II
Sıyrılıp Gelen Grup Yorum

Konserleri
Grup Yorum, 30 yıllık sanat geçmişinde çok sayıda konserler vermiştir. Bu konserlerden en kitlesel olanı 15 Nisan 2012 yılında Bakırköy Halk Pazarı alanında gerçekleştirdikleri “2. Bağımsız Türkiye” konseridir. 200.000’e yakın kişinin katılımıyla gerçekleşen konserde, Grup Yorum Korosu ve 20 kişilik orkestranın yanı sıra Beşik Halk Dansları Topluluğu danslarıyla, Nihat Behram şiirleriyle, Zülfü Livaneli, Aylin Aslım, Aynur Doğan ve Hüseyin Turan şarkılarıyla eşlik etti. Konserin sonunda TAYAD’lı ailelerden Anadolu müzik gruplarına kadar değişik yerlerden gelenlerden ve yediden yetmişe her yaştan kurulan 150 kişilik halk korosu da sahneye gelerek Yorum’a eşlik etti. 3. Bağımsız Türkiye Konseri ise yine Bakırköy Halk Pazarı alanında 14 Nisan 2013’te gerçekleşti ve 500.000 kişi katıldı. Grup Yorum 30.Yıl Ege Konseri ise 20 Haziran 2015’te Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirildi ve yaklaşık 250.000 kişi katıldı.s

Diskografi
Sıyrılıp Gelen (1987)
Haziranda Ölmek Zor / Berivan (1988)
Türkülerle (1989)
Cemo / Gün Gelir (1989)
Gel ki Şafaklar Tutuşsun (1990)
Yürek Çağrısı (1991)
Cesaret (1992)
Hiç Durmadan (1993)
İleri (1995)
Geliyoruz (1996)
Marşlarımız (1997)
Boran Fırtınası (1998)
Kucaklaşma (1999)
15. Yıl Seçmeler (2000)
Eylül (2001)
Feda (2001)
Biz Varız (2003)
Yürüyüş (2003)
Yıldızlar Kuşandık (2006)
Başeğmeden (2008)
Halkın Elleri (2013)
Ruhi Su (2015)
İlle Kavga (2017)

Grup üyeleri
25 yıllık müzik kariyeri boyunca grup çok farklı sanatçılarla çalışmıştır. Grup “isimlerini değil müziklerini bir marka olarak yaratmıştır”.

Güncel üyeler
Solo Vokal : Selma Altın, Eren Olcay, , Sultan Gökçek
Bağlama : İhsan Cibelik, Ayfer Rüzgar
Klasik/Akustik Gitar : Muharrem Cengiz,
Tuşlu Çalgılar : İnan Altın
Nefesli Çalgılar : Ali Aracı, Selma Altın, İhsan Cibelik, Bahar Kurt
Bas Gitar : İbrahim Gökçek
Vurmalı Çalgılar : İnan Altın

Geçmiş üyeler
Vokal : Ayşegül Yordam(), , , İlkay Akkaya, , Özcan Şenver, Gülbahar Uluer, Selma Çiçek, Nuray Erdem, Mesut Eröksüz, Beril Güzel, Aylin Şeşen, Taner Tanrıverdi, Özgür Tekin, , Aynur Dogan
Bağlama : Tuncay Akdoğan(
), Metin Kahraman(), İrşad Aydın, Suat Kaya, , Taner Tanrıverdi, ,Cihan Keşkek
Klasik/Akustik Gitar : Kemal Sahir Gürel(
), , Hakan Alak, Serdar Güven, Serdar Keskin, Ufuk Lüker, , , Caner Bozkurt
Tuşlu Çalgılar : Kemal Sahir Gürel, Ufuk Lüker, Taci Uslu; Ali Papur
Nefesli Çalgılar : Kemal Sahir Gürel
Bas Gitar : Ejder Akdeniz, Hakan Alak, Ufuk Lüker
Vurmalı Çalgılar : Kemal Sahir Gürel, Ejder Akdeniz

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın