Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...
Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin şehit olduğu saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini ve fotoğrafını yayınladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı müdürlükten yapılan yazılı açıklamada,...

Torunoğulları’ndan Hollanda bakanlıklarına ziyaret

Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’ın Edelstaal Group’a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda’ Dışİşleri Bakanlığını ziyaret etti.

Torunoğulları’ndan Hollanda bakanlıklarına ziyaret

Geçtiğimiz yıl Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’ın  Edelstaal Group’a yaptığı ziyarete karşı iade-i ziyaret yapıldı. Tugut Turunogulları Başkanlığında bir heyet dün Hollanda’ Dışİşleri Bakanlığını ziyaret etti.
Hollanda Ekonomi Bakanlığından Bürokratların da katılımasıyla ziyaret  adeta mini bir zirveye dönüştü. Bir buçuk saate yakın süren bir toplantının her yönü ile çok verimli geçtiği öğrenildi.

Basına kapalı yapılan toplantıda iki ülke arasında yaşanan sorunlar masaya yatırılarak çözüm önerileri üzerine konuşuldu.

Hollanda ve Türkiye İş dünyasının tanınmış ve sevilen iş adamlarından ve beraberindeki heyet bakanlık yetkilileri tarafından çok sıcak bir şekilde karşılanarak başlayan toplantıda iki ülke arasındaki sorunlardan, Hollanda Türk Toplumunun beklentilerine kadar konuşulmayan konu kalmadı.

Turgut Torunoğulları

 

Bilindiği üzere 11 Mart 2017 akşamı Rotterdam’da yaşanan olayların ardından Hollanda Eski Dışişleri Bakanı Bert Koenders merkezi Hollanda’nın  Den Boch şehrinde bulunan Edelstaal Group’u 14 Mart 2017 tarihinde ziyaret etmiş, verdiği mesajlarla krizin daha fazla tırmanmamasını önlemişti.

Dün yaplan ziyaret ile ilgili Turgut Torunoğulları yaptığı açıklamada:” Geçen yıl bir önceki dış işleri bakanımız Sayın Koenders’ın bize yaptığı ziyaretin karşılığı olarak dün ben ve arkadaşlarım yeni bakanımızı ziyaret ettik. İki ülke arasındaki ilişkilerin iyi yönde ilerleme kaydetmesinden duyduğumuz memnuniyeti dile getirdik. Köklü ticari ilişkilerimizle birlikte 400 küsür yıllık dost iki ülkenin insanları olarak gelinen noktadan taraflar olarak memnun olduğumuz aişkardır” dedi.

Hollanda Türk Toplumu olarak kendisine iletilen sorunları da dile getirdiğini ve yetkili makamlara bizzat dosyalar halinde teslim ettiğini ifade eden Turgut Torunoğulları ” Hollanda’ya işçi olarak gelen birinci nesil insanların  emekli maaşlarının diğer emeklilere göre düşük olmasını; gençlerimizin işsszilik sorunlarını; küçük ve orta ölçekli işletmecilerin, esnafalrımızın sıkıntılarını dile getirdik. Bize bu imkanı veren her iki bakanlığımıza ve yetkililerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders

 

Önümüze bakma zamanı   

Hollanda ile Türkiye’nin karşılıklı büyükelçiler atamasının en büyük adımlardan biri olduğuna vurgu yapan Torunoğulları; dünkü ziyaret ile açıklamasını iyi niyet, dilek ve temennilerle sürdürürken mesaj vermeyi de ihmal etmedi. ” Geçmişte yaşananları bir kenara bırakıp önümüze bakmalıyız. Unutulmamalıdır ki; Türkiye sadece bizler için değil Avrupa’nın güvenliği için de çok önemli bir ülkedir. Bu girişimlerle yeniden güven tazeleneceğine ve iki dost ülkenin ticaretinin artarak devam edeceğine inanıyorum. .

Hollanda ile Türkiye’nin yaşadığı sorunlar anne-baba kavgasına benziyor; Mağdur olan ise çocuklar, yani bizleriz, yani sokaktaki insan, ticaret yapan herkes ister istemez etkileniyor.

Ziyaretle ilgili son olarak Turgut Torunoğulları sözlerini şöyle tamamladı; ” Hollanda Dış İşleri Bakanımız Sayın ’un önümüzdeki ay Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaret ilişkilerimize ivme kazandıracak, dostluklar pekişecek, güven tazelenecektir. Siyaset ve Ticaret’in birbirini tamamladığını unutmamak gerekir” dedi.

Turgut Torunoğulları kimdir? Hollanda Türk toplumunda etkisi nedir? Özgeçmişi için TIKLAYIN 

YeniVatanGazetesi.com 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın