Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...
Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma’nın sınır dışı edildiği bildirildi. Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci Johanna...

Trump Davos Gezisine Gitmeyecek

Trump Davos Gezisine Gitmeyecek

. ABD devlet başkanı Donalt ; Demokratların sınır güvenliği ve milletimizin güvenliğinin ehemmiyeti konusunda uzlaşmazlıklar olduğunu ve bu nedenle İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Formuna katılamayacağını belirtti. Dünya Ekonomi Formuna özürlerini iletti.

Trump söz konusu olan geçici bütçe krizi sebebiyle federal hükümetin kapanmasından ötürü Davos zirvesine gidemeyeceğini söyledi.

Federal Hükümet Bir Süredir Kapalı

Meksika sınırına örülmesi planlanan duvara bütçe ayrılamaması nedeniyle bütçe krizi çıkmıştı. Bu nedenle yaklaşık yirmi gündür federal hükümet kısmı süreliğine kapalıdır.

Federal Hükümet Neden Kapanır?

Amerikan senatosu kasım ayında yapılacak olan ara seçim öncesinde federal hükümetin kapanmasını önlemek amacıyla 854 milyar dolar civarı bir bütçe planlamasına eylül ayında onay vermişti. ABD kanunları gereği 1 Ekim ile 30 eylül arasındaki süre mali yıl olarak ele alınmaktadır. Ve bu mali yıl için geçerli olan bütçe kongrede onaylanmaz ise geçici bütçeler ile ara dönem kapatılmalıdır. Geçici harcama bütçesinin de onaylanmadığı durumlarda federal hükümet harcama yetkisini kaybederek kapanıyor.

Federal hükümetin kapanması demek ortalama 320 milyon insana hizmet verirken, hayati öneme sahip olmayan hizmetlerin yapılmaması anlamına gelmektedir. Yani hayati öneme sahip olmayan kamu kurumlarında çalışan personeller zorunlu ücretsiz izine ayrılmaktadır. Ayrıca Amerikan ordusu, CIA, FBI, NSA gibi istihbarat birimleri, kamuda çalışan doktor ve hemşireler, havaalanı personelleri ve hapishane personelleri görevlerine ara vermeden devam etmektedirler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın