Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
"Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu" kapsamında Ankara'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında övgü dolu sözler söyledi: "Dünyanın neresine...
Bolu Belediyesi'nde son dönemde taşeron olarak istihdam edildikleri işten çıkarılan 97 kişiden 20'si basın açıklaması yaptı. Hizmet-İş Sendikası'nın da destek verdiği işçiler, belediye önündeki basın...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün adliyedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaşanan bu gelişmeye CHP'li isimler "Bu nasıl adalet?" diye...

TÜRKİYE – HOLLANDA İLİŞKİLERİ TURGUT TORUNOĞULLARI LiDERLiĞiNDE MASAYA  YATIRILDI

DEIK- DTIK Avrupa Bölge Komitesi Başkan yardımcısı ve  Edelstaal Groep Başkanı Turgut Torunogulları’n  girişimiyle Hertegenbosch kentınde düzenlenen toplantıda Hollanda ile Türkiye ilişkileri  ele alındı.

TÜRKİYE – HOLLANDA İLİŞKİLERİ TURGUT TORUNOĞULLARI LiDERLiĞiNDE MASAYA  YATIRILDI

DEIK- DTIK Avrupa Bölge Komitesi Başkan yardımcısı ve  ’n  girişimiyle Hertegenbosch kentınde düzenlenen toplantıda Hollanda ile Türkiye ilişkileri  ele alındı.

Hollanda’daki Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra basın mensuplarının da ilgi gösterdigi Toplantıya ilgi oldukça fazlaydı.

100 e yakın kurum ve kuruluş temsilcisinin katıldığı toplantıda alınan kararlar, önümüzdeki günlerde Hollandalı ve Türk  siyasetçilere iletilecek. Sorunlara çözüm yolları aranacak.

Hollanda da degişik alanlarda aktif olarak faaliyetlerde  bulunan,  hemşeri  dernekleri, sosyal, kültürel, eğitim ve spor başta olmak üzere çalışmalar yapan kuruluşların temsilcileri birlikten kuvvet dogar atasözünden hareketle mersin escort mevcut sorunların çözülmesi  için birlikte hareket ederek, yeni çalışma alanları belirleyebiliriz  dediler

Toplantının açılış konuşmasını yapan NETUBA Edelstaal Groep yönetim kurulu Üyesi  Ertan Torunogulları konuşmasında  Hollanda ile Türkiye arasında gelişen ve son zamanlarda daha da artan siyasi gerginliğe değindi Torunoğulları

“ Hepimizin de bildiği gibi, Hollanda Türkiye arasında siyasi bir  gerginlik var. Bu siyasi gerginlikten Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımız, ticaretle uğraşanlar, meslek sahibi olanlar olumsuz yönde  etkilenmektedir. Bu bağlamda vatandaşların magdur olmamaları adına  bazı çalışmaları yapmak ve hayata geçirmek mecburiyetindeyiz. Bu amaçla düzenlemiş olduğumuz bu toplantıya gösterilen ilgi konunun ne kadar önem taşıdığının en güzel kanıtıdır.

Bugün burada yaptığımız toplantıda kesimden sivil toplum kuruluşundan temsilci bulunmaktadır.

Gelin, içerisinde haraket ederek sorunları çözmek için projeler üretelim, bu projeleri de rapor edip dosyalar halinde Türkiye’de ve Hollanda’daki mevcut hükümetlere sunalım.

İki ülke arasında milyarlarca avroluk yatırımlar mevcuttur. Ticari çıkarlar söz konusu olunca çözülmeyecek sorunlar yoktur.

Bugün burada toplanmamızın sebebi ‘haklar verilmez alınır’ sözünden yola çıkarak birlik beraberlik içerisinde hareket ederek sorunlarımızı tartışıp neler olduğunu belirleyerek çözmeye çalışacağız” dedi.

Toplantının amacıyla ilgili olarak konuşan

Edelstaal Group, OYönetim Kurulu Başkanı ve DTIK Avrupa Bölge Komitesi Başkan vekili ve Netuba YK  üyesi Turgut Torunoğulları konuşmasında

“ düzenlemiş olduğumuz toplantımıza gösterdiğiniz ilgiye  teşekkür ediyoruz. Sizlerinde bildiği gibi Hollanda genelinde faaliyet gösteren irili ufaklı yüzlerce Türk kökenli sivil toplum kuruluşu (STK) bulunuyor.

İlk bakışta çok örgütlü bir toplum görüntüsü vermemize karşılık  günümüzde bireylerin talep ve beklentilerindeki hızlı  değişimler,  toplumları ekonomik ve sosyal yapılarını  derinden etkilemektedir. Ortaya çıkan değişimleri toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirebilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Söz konusu süreçte toplumsal sorunları uzun vadeli, toplum lehine çözümler üretme ve siyasal iktidar nezdinde farkındalık yaratma çabasındaki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) önemli aktörler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Aktif  bir sürecin başlamasında; çoğulcu ve insan odaklı kararlar alınmasında STK’lar belirleyici olabilirler. Bu niteliği ile STK’ ların, kamuya sundukları hizmetin yanında politika ve stratejilerin oluşumunda, yürütülmesinde pay sahibi oldukları görülmektedir. Diğer taraftan STK’ lar yerel ve merkezi idarenin aldığı kararlarda önemli bir paydaş rolünü üstelenmektedirler. Sivil Toplum Kuruluşları kamunun ve özel sektörün yanında  üçüncü bir sektörü üstelenebilmektedirler. Tek başlarına üstesinden gelemeyecekleri sorunlar karşısında etkinlikleri artırabilmek amacıyla aralarında işbirliğine  gitmektedirler. Böylece Sivil Toplum Platformları (STP) adı verilen üst yapılar ortaya çıkmaktadır. Hollanda’da gün geçtikçe STP’lerin sayısı artış göstermektedir. Yerel ölçekte varlık gösteren ve bu çalışmada, birer sivil insiyatif olarak STK’lerin toplum açısından yeri ve önemi sorgulanmaktadır.

Bildiğiniz gibi ,geçmiş yıllarda  DTIK  adına Avrupa’nın genelinde yapmış olduğumuz çalışmalarla hazırladığımız raporlarla  ve geliştirdigimiz projelerle  Türkiyeden kaynaklanan  bir çok sorunumuzu çözdük.

Gelişen olaylar tekrardan  bir araya gelerek  neler yapabiliriz, bu sorunların çözümüne nasıl katkı verebiliriz.

Hollanda Türkiye arasında siyasi gerginlik var. Bu siyasi gerginlikten Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımız, ticaretle uğraşanlar, meslek sahibi olanlar etkilenmektedir.

İki ülke arasında yaşanan krizleri istemiyoruz. Demokrasinin beşiği denen Hollanda’da sene Türkiye’den gelen bakanları kabul etmediler. İnsan haklarına saygısızlık olmuştur. Türkiye’de yapılan seçimler öncesi bakanların Avrupa’ya gelmelerinde bizler vatandaşlar olarak bir sakınca görmüyoruz. Hollanda’da 00 bin Türk yaşıyor. Bu Türklerin bir çoğu ticaretle uğraşıyor. Bakanlar gelirse sorunlarımızı bizzat kendilerine iletme olanağımız oluyor.

Hollanda ve Türkiye’de yapılan seçimlere mutlaka katılalım, oylarımızı kullanalım” dedi.

TÜRK ÇOCUKLARININ EGİTİMİ  CİDDİ BİR  SORUN

Toplantıda bir konuşma yapan  ve Hollanda da  Egitim Uzmanı ve araştırmacı olarak çalışan.

Zeki Aslan, “Eğitimle ilgili güvensizliği ortadan kaldırmazsak başarılı olamayız. Yabancı uyruklu çocukları eğitime 1-0 yenik başlamaktadırlar. Hollanda hükümeti yabancı çocuklar için 850 milyon avro kaynak ayırmaktadır, bu kaynaktan yabancı uyruklu çocuklar yararlanamamaktadır. Yapılan  araştırmalarda ayrılan bu kaynakların amaç dışı kullanıldıgı görülmektedir. Ayrıca yabancı çocuklar CİTO testlerinde oldukça zorlanmaktadır. Bu testler de çok kültürlü bir toplum için hazırlanmış degil bu konuda da ciddi çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

, “ Sivil toplum kuruluşların yaptığı bugünkü gibi toplantılara Hollandalı sivil toplum kuruluşların da çağrılmasını gerekli buluyorum. Sorunlar hepimizin sorunlarıdır” dedi.

Toplantıda konuşan TV yapımcısı Ömer Hünkar  Ilık, “Son yıllarda Hollanda’nın güvenlik sorunu var. Hollanda’ya sonradan gelen Suriyeli, Iraklı, Afgan, Bulgar vatandaşları ile Türkler birlikte kıyaslanmaktadır. Hollandalılar bakış açılarını değiştirmeyerek Türkleri Truva atı olarak düşünerek yanlış ön yargılı davranmaktadırlar. Gençlerimizden ricam, eğitime önem vererek önemli yerlerde görev almalarıdır” dedi.Durmuş Doğan, “ Hollanda tarihine baktığınızda Türkleri hiç sevmemiştir, Türkler hakkında en ufak bir olayı medyası geniş ve kötü şekilde işleyerek halkına sunmaktadır. Halbuki tarihe baktığınızda Türkler Hollandalılara zor günlerinde yanında olup yardım etmiştir. Sivil toplum kuruluşları olarak birlikte mücadele ederek sorunlarımızı çözmek için çalışmalarımız devam edecek, yarayışlı olan bugünkü toplantının başka toplantılara vesile olmasını dilerim” dedi.

Hatice Can Engin de konuşmasında, bu gün burada düzenlenen toplantıya büyük önem vermekteyim. Hollandada gelişen bu olumsuzluklar  toplumumuzu derinden etkilemektedir. Türkiye ile Hollanda arasında gelişen bu olumsuz hava Hollanda da yaşayan ve hayatlarını bu ülkede sürdüren bizleri  1. Derecede etkiliyor. Bu alanda yapılacak ve düzenlenecek olan girişimler önemlidir. Biz iki üle siyasetçilerine sag duyu çagrısında bulunuyoruz. Güçlü bir lobi oluşturulması için yapılan be  girişime destek verilmeli . bu gün buraya gelenlerde bunu görmekteyiz şeklinde konuştu.

Cemile Sezer ,” Hollanda ve Türkiye  bizler için önemli. Biz ikisinden de vazgeçemiyoruz . Hollanda daki kurum ve kuruluşların karar mekanizmalarında bulunmalı ve oraların yönetimlerine  girmeliyiz. Ben  bu bağlamda bazı Hollanda kurumlarının yönetimine girdim. Bazı çalışmaları karşı taraftan beklememeli, kendimiz insiatif almalıyız. Yetenekli olanlara ve çalışmak isteyenlere Hollanda ve Hollandalılar şans vermektedirler  ”dedi.

Hollanda da Türkler İçin Danışma Kurulu IOT Müdürü Ahmet Azdural  da konuşmasında

Hollanda ile Türkiye arasında gelişen  olumsuz siyasi atmosferde basının da büyük rol oynadıgına ve Türkler ile ilgili çıkan haberler  ne yazıkkı her geçen gün olumsuzluklarla doludur.Hollanda Parlamantosuyla Hollandalılar arasındada  bazı sorunlar mevcut. Yabancılar bu grup arasında ise Türklere  karşı bir güvensizlik sorunu var. Hollanda Hükümeti tarafından ciddiye alınmak istiyorsak Yüzümüzü Hollandaya  dönmeliyiz . Biz IOT olarak bugünkü  toplantıya büyük önem vermekte ve bu girişime destek verecegiz. Önümüzdeki dönemde geliştirilerecek olan insiyatiflere de destek olacagız

Hatice Işık Beker, “Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin ardından iki ülke ticari ilişkilerinin kopmaması ve daha yogun devam etmesi için NETUBA iş konseyi 2017 yılında yaptığı çalışmalara hız kesmeden devam .

Hollandalı iş adamı Turgut Torunoğulları ile beraber gerçekleştirilen bu aktivitelerin genel amacı yaşanan bu olumsuzluklardan Türk ve Hollandalı is adamlarının en minimum seviyede etkilenmesi idi. NETUBA is konseyi gergin dönemde İstanbul’da  Ofis açmak ile ilişkilerin hız kesmeden devam etmesi icin elinden geleni yapmaktadır.”

Diğer konuşmacılar da Hollanda ve Türkiye arasında gerginlige degil hoş görüye ihtiyacımız var. Her iki tarafında siyasetçilerini sag duyuya ve empati yapmaya davet  ediyoruz şeklinde konuştular.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan   Turgut Torunogulları da bu gün burada konuşulan sorunlarımızın bazılarını biliyorduk. Bu  etkinlige katılan ve yeni  öneri getiren  arkadaşlarımızın bu önerilerini not aldık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızı genişleterek sürdürecegiz. Bu konudaki notları ve taleplerimizi Hollanda ve Türkiye’deki yetkili makamlara iletecegiz

 

Ergün Kula | YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın