Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Ankara destekli yerel bir televizyon kanalının yayın müdürü olduğu bilinen ve Irak Türkmen Cephesi (İTC) başkanı Erşat Salihi'nin kardeşi olan Türkeş Salihi'nin diplomasının 'sahte' olduğu...
İYİ Parti İstanbul Şehir Başkan Yardımcısı Avukat Osman Erusta, misyonundan istifa ettiğini duyurdu. Avukat Osman Erusta, istifasını sosyal medya platformu Twitter üzerinden duyurdu. “Gördüğüm gereksinim...
Daha Önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dostları dün AK Parti’den istifa etti. Davutoğlu takımının AK Parti içinden hali hazırda 10 milletvekilinin yeni parti kurulması halinde...

Türkiye sınırında neler oluyor? Rus özel kuvvetlerinden sızma girişimi

Türkiye sınırında neler oluyor? Rus özel kuvvetlerinden sızma girişimi
Rus özel kuvvetleri, Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan ’in güneyine sızma girişiminde bulundu. Daha önce eli kanlı Beşşar Esed rejimi ordusuna destek biçiminde sızma harekatlarına katılan kuvvetler, bu kez operasyonu tümüyle kendileri gerçekleştirdi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altındaki Nasır OrdusuSözcüsü Muhammed Raşit, yaptığı açıklamada, Rus özel kuvvetlerinin dün gece ’in güneyinde sızma harekatı düzenlediğini söyledi.

Sözcüye göre, Rus güçleri kısa süre önce rejimin kontrolüne giren Han Şeyhunilçesinin batısındaki Kassabiyye bölgesinden sızmaya çalıştı.

Bu tür ilerleme yalnızca operasyon Rus güçlerince düzenlendiğinde görülüyor

Daha önce rejimin Hama kırsalındaki Tel Dem ve Hakura’ya yönelik sızma operasyonlarında yer alan Rus özel kuvvetleri, dün geceki harekatı tümüyle kendileri düzenledi.Rus güçleri, ilk aşamada silahlı insansız hava araçları (SİHA), ardından aydınlatıcı bombayla saldırıyor.Sonraki aşamada keskin nişancılara başvuran Rus kuvvetleri, ısı güdümlü silahlar da kullanıyor. Raşit, “Bu tür ilerleme yalnızca operasyon Rus güçlerince düzenlendiğinde görülüyor” ifadelerini kullandı.Rus güçleri, girişimin ardından geri çekildi.

’nın İdlib’de kara savaşına müdahalesi

Ekim 2015’ten bu yana müttefiki Esed rejimine hava desteği sağlayan Rusya, son dönemde rejimin kara savaşına da müdahil oluyor.Bu durum, kapsamlı ve açık şekilde ilk defa İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde gün yüzüne çıktı.Rus özel kuvvetlerinin yanı sıra güvenlik şirketlerinin paralı askerleri de askeri muhaliflerce cephelerde sıkça görülüyor.

Aktif halde kara savaşına dahil oldu

Söz konusu kuvvetler, rejimin kontrolüne giren Kefrenbude ilçesi, Habit beldesi ve Mellah Tepesi bölgelerinde aktif halde kara savaşına dahil oldu.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 20 Ağustos’taki açıklamasında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde Rus askeri birliklerinin bulunduğunu ve Suriye ordusuyla hareket ettiğini dile getirmişti.

Rusya’ya ait piyade birliklerinin rejim güçleriyle ön saflarda çatıştığını görüyoruz

İdlib’deki askeri muhaliflerin çatı kuruluşu ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşeni Ulusal Özgürleştirme Cephesi Sözcüsü Naci Mustafa da 19 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “(Hama’nın kuzey kırsalındaki son çatışmalarda) Bu defa farklı ve kapsamlı şekilde Rusya’ya ait piyade birliklerinin rejim güçleriyle ön saflarda çatıştığını görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın