Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
MHP’yi, ‘eleştirme’ adı altında hakaretler eden ve bu nedenle MHP’den uzaklaştırılarak İYİ Parti’ye (İP) yanaşan yazar Ahmet Aytaç, İP Ülkücüleri birbirine düşman ettiğini yazd. Aytaç,...
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, muhafazakar dindarlara Erdoğan’ın ördüğü kalın duvar nedeniyle ulaşamadıklarını söyleyince, Ahmet Hakan, köşe yazısında “sizin beceriksizliğiniz nedeniyle olmasın?” sorusunu yöneltti....
Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ üyeleriyle ilgili yeni bir formül gündeme geldi. FETÖ'nün ''terör örgütü'' yerine ''silahlı suç örgütü'' olarak tanımlanmasının iadeleri kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Ukrayna Yarın Sandık Başına Gidiyor

Ukrayna Yarın Sandık Başına Gidiyor

’da Devlet Başkanı ’in parlamentoyu feshetmesi sebebiyle yarın halk, milletvekillerini belirlemek üzere oy kullanacak.

“Verkhovna Rada” olarak adlandırılan 450 sandalyeli parlamentosuna, sistemi sebebiyle 225 milletvekili siyasi partilerin aday listesinden, diğer milletvekilleri ise “ bölgesi” listesinden girecek.

Rusya’nın kontrolündeki Kırım’da ve ayrılıkçıların kontrolünde olan Donbas’ta toplam 26 bölgede sandık kurulmayacak. Bu bölgelerde oylama yapılamayacağı için 199 bölgeden milletvekilleri çıkabilecek.

Ukrayna Merkez Seçim Komitesinin açıklamasına göre, seçimde 22 siyasi parti listesinden 2 bin 746 aday yarışacak. 199 seçim bölgesi listesi için ise hem partili hem de bağımsız olmak üzere 3 bin 85 aday seçime girecek.

Yapılan anketlere göre, Zelenskiy’in Halkın Hizmetkarı partisi yüzde 49,5, Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu’nun yüzde 10,5, eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun partisi Avrupa Dayanışması’nın yüzde 7,7 oy alacağı tahmin ediliyor.

Vladimir Zelenskiy, Mayıs ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 73,22 oy alarak devlet başkanlığı görevine gelmiş, göreve geldikten hemen sonra 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden ve 21 Temmuz’da erken parlamento seçimleri yapılmasını öngören kararname imzalamıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın