Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...
Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma’nın sınır dışı edildiği bildirildi. Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci Johanna...

Ukrayna'nın “Vışıvanka Günü” kutlaması

Ukrayna'nın “Vışıvanka Günü” kutlaması

ANKARA (AA) – Ukraynalıların, Sovyet Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulmasıyla serbestleşen, işlemeli geleneksel kıyafeti “” için Ankara’da etkinlik düzenlendi.

Ankara Büyükelçiliği tarafından Milli Kütüphane konferans salonunda yapılan Vışıvanka Günü etkinliğine ’dan gelen misafirlerin yanı sıra büyükelçilik çalışanları, Ankara’da yaşayan Ukraynalılar ve öğrenciler katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi , yaptığı konuşmada, Vışıvanka Günü’nü Ankara’da ilk defa kutladıklarını, bunun tarihi bir gün olduğunu belirtti.

Sybiha, Vışıvanka Günü’nün gelenekselleşmesi temennisinde bulundu.

Kiev’den bu organizasyon için gelen Vışıvanka Günü’nün kurucusu Lesia Voroniuk, Ukrayna’nın paskalya yumurtası işlemeli gömleğinin meşhur olduğuna değindi.

Voroniuk, Vışıvanka’nın Ukrayna için çok önemli olduğunu, binlerce sene önce bu kıyafet için özel bir gün ayrıldığını hatırlattı. Voroniuk, şunları söyledi:

“Vışıvanka Günü önce milli bayram oldu daha sonra ise tüm dünya tarafından kutlanmaya başlandı. Bu sene bu bayrama 70’den fazla ülke katıldı. Dünya Vışıvanka Günü Ukraynalıların yaşadığı her ülkede kutlanır.”

Vışıvanka’nın insanı koruduğunun düşünüldüğünü belirten Voroniuk, kıyafetin şimdilerde ise siyasi bir sembole dönüştüğünün altını çizdi. Voroniuk, Donbass’da devam eden Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna toprak bütünlüğünü savunan yabancı askerlerin geleneksel Vışıvanka’yı giydiklerini ifade etti.

Konuşmalardan sonra “Vışıvanka Günü” nedeniyle yapılan fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi. Geleneksel kıyafetlerin sergilendiği bir defilenin de yapılmasının ardından Vışıvanka tarihinin anlatıldığı “Milletin Hazinesi” adlı belgesel gösterildi.

Ukrayna’nın geleneksel işlemeli kıyafeti Vışıvanka, ülkenin milli sembolü olarak görülüyor. Geleneksel kıyafet Sovyet Rusya zamanında yasaklanıp toprağa gömülürken,Ukrayna’nın bağımsızlığa kavuşmasıyla tekrar gün yüzüne çıkmıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın