Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmada şehit düşen piyade sözleşmeli er Yener Kırıkcı'nın ailesine telefonla başsağlığı dileklerini iletti.
Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, eylemin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığını, sorumlular hakkında yasal işlemin başlatılacağınu bildirildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı Cumhurbaşkanlığı yakından takip ediyor.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan: Son aşamaya geldi

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan: Son aşamaya geldi
Eriştirme ve Altyapı Bakanı , TRANSİST 11. İstanbul Erişim Kurultayı ve Fuarı’nda yaptığı konuşmada, eriştirmenin, günümüzde ülkelerin ekonomik gelişimlerini ve refah seviyelerini etkileyen en ehemmiyetli sektörlerin başında geldiğine işaret etti. 

İleri eriştirme sistemlerinin; üretim alanlarına, pazarlara ve yatırımlara ulaşabilirliği basitleştirmenin yanında insanlara sosyal-ekonomik fırsatlar ve faydalar sunduğuna işaret eden Turhan, yoğun popülasyon çoğalışı, bilim ve teknoloji alanındaki hudutları zorlayan adımların; az maliyetli, yüksek kapasiteli, daha süratli, daha tehlikesiz ve daha konforlu erişim gereksinimlerini tüm dünyada gerekli hale getirdiğini vurguladı.

Bu ve eşi sebeplerle hükümet olarak, işe başladıkları günden bugüne kadar eriştirmeye stratejik bir sektör olarak baktıklarını belirten Turhan, şunları kaydoldu:

“Bizim açımızdan sorunun beşeri ve ticari olmak üzere iki güzergahı bulunmaktadır. Beşeri açıdan soruna bakacak olursak, popülasyonumuz 80 milyonu aşmış vaziyette ve bu popülasyonun kahir ekseriyeti kentlerde yaşıyor. 1950’lerde köyden şehre başlayan göç, kısa bir zaman diliminde direnerek fazla derecede çoğalmıştır. Bu vaziyet, özellikle 1980’lerden sonra kentlerde altyapıdan kültüre, sosyoekonomik pek çok meseleye taban teşkil etmeye başlamıştır. 1980’ler, aynı zamanda ülkemizin dışa açılan senelerinin başlangıcı diyebiliriz. Bir Hayli alanda olduğu gibi erişim ve altyapı alanı da ne yazık ki zindelerin gerisinde ilerleme kaydolmuştur. Elbette bunun kıymetini, ulus olarak da devlet olarak da ödedik, ödüyoruz.”

Sektörün Türkiye için iktisadi açıdan beynelmilel ebadı bulunduğuna da dikkati sürükleyen Turhan, Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla barındırdığı avantajlara değinerek, bu avantajlar için doğru atakların geçmiş zamanda atılamadığını söyledi. Turhan, Türkiye’nin bunun değerini de ağır ödediğini, bu sebeplerle hükümet olarak mevzuya başından beri stratejik olarak yanaştıklarını söyledi.

“Erişim alanında sanki tarih yazdık”
Mehmet Cahit Turhan, son 16 senede erişim alanında ehemmiyetli mesafeler katedildiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Erişim alanında sanki tarih yazdık. Üstelik tüm bunları, küresel krizlere, bölgesel keşmekeşlere ve ülkemiz içindeki kalleş hücumlara karşın halkımızın mukavemeti ve takviyesiyle reelleştirdik. Hangi ülke ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar üretim yaparsa yapsın, bilimde ne kadar ilerleyip mahsullerini pazarlamada ne kadar mücadele gösterirse göstersin, eğer erişim sistemlerinde mesele var ise oradaki cemiyetsel hayatta, ticarette, ekonomide mesele var demektir. Biz bu düşünceden hareketle erişim altyapımızı kuvvetlendirip dünyayla entegre olmak için bugüne kadar, son 16 senede 515 milyar liralık yatırım yaptık.”

Bu yatırımlar içinde kara yollarının istisnayı bulunduğunu ifade eden Turhan, 2017 seneyi haysiyetiyle yurt içi yolcu taşımacılığının yüzde 89’u, yük taşımacılığının ise yüzde 90’ının kara yolu ile yapıldığını bildirdi.

Turhan, yapılan çalışmalarla Türkiye’nin kara yolu trafiğinin yüzde 80’inin parçalanmış yollarda ilerlediğini belirterek, laflarını şöyle sürdürdü:

“6 bin km olan parçalanmış yolu, 26 bin 400 kmye eriştirdik. Böylece toplam yol ağımızın yüzde 39’u parçalanmış yol oldu. Ayrıca trafik kazalarında can kayıplarını da eksilttik, kaza yerinde vefatlarda yüzde 30 eksilme sağlandı. Ülkemizde süratli şehirleşme sürecinde vasıta sahipliğinin süratli bir çoğalış sürecine girmesi ve dolayısıyla hareketliliğin artması, kara yollarındaki vasıta kullanımını ve trafik hacmini artırıyor. Nitekim son 15 senede vasıta-km bedeli toplam yüzde 145, ton-km bedeli yüzde 73, yolcu-km bedeli ise yüzde 92 oranında çoğalış gösterdi. Bu sayılar, kara yollarında yürüttüğümüz çalışmaların ne kadar isabetli olduğunu çok net bir biçimde ortaya koymaktadır. Ya biz de evvelki idareler gibi ‘tekerdir nasıl olsa döner’ kavrayışı içinde olsaydık, vaziyet çok korkunç bir hal alırdı.”

“Kara yolu tünel uzunluğunu 50 kmden 460 kmye eriştirdik”
Eriştirme ve Altyapı Bakanı Turhan, Türkiye’nin bugün kuzey-güney eksenlerinin de yer aldığı, 3 kıtanın birleştiği dünyanın en kritik kavşağı konumuna geldiğine işaret ederek, Türkiye’nin erişim altyapısını; doğu-batı eksenlerinin yanı gizeme kuzey-güney dingillerini de içerecek biçimde yine tasarladıklarını bildirdi. 

Turhan, doğu–batı kara yolu antrelerindeki 8 bin 524 km uzunluğundaki kesimin 7 bin 637 kmsinin trafiğe açıldığını, 333 kmsinde imal çalışmalarının devam ettiğini, kalan 554 kmde ise projelendirme ve ihale hazırlık çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

18 dingilden oluşan 12 bin 146 km uzunluğundaki kuzey-güney antrelerinin 10 bin 314 kmsinin fiziki ve geometrik iyileştirilmesinin bitirildiğini, bin 108 kmde çalışmaların sürdüğünü, 724 kmde ise projelendirme ve ihale çalışmalarının devam ettiğini belirten Turhan, “Kara yolu tünel uzunluğunu 50 kmden 460 kmye eriştirdik. Ülkemiz genelinde 524 km uzunluğunda 171 adet tüneldeyse çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Turhan, konuşmasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi küresel ölçekli projeler hakkında da bilgi verdi.

“Ankara-Sivas süratli tren projesinde sona yaklaştık”
Mehmet Cahit Turhan, bilişim teknolojilerindeki gelişimlere paralel olarak, uslu erişim sistemlerinden faydalandıklarını, uslu erişim sistemlerini, trafiğin yoğun olduğu ana eksenlerden başlamak üzere tüm ülke sathına yaygınlaştırarak ana merkez altında bütünleşmiş bir yapı oluşturma niyetinde olduklarını vurguladı. 

Turhan, mevcut demir yolu ağının bakım ve yenilemesini yaptıklarını, son 15 senede bin 983 km demir yolu yaptıklarını, halihazırda 4 bin 15 kmlik demir yolu inşasında da çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

2003 senesinde başlatılan demir yolu seferberliği ile 77 milyon olan yolcu rakamını 2017 senesinde 183 milyona çıkardıklarını bildiren Turhan, “29 Ekim 2013 tarihinde hizmete giren yüzyılın projesi Marmaray’da ise başlangıcından bugüne 296 milyon yolcu taşındı. Ankara-Sivas süratli tren projesinde sona yaklaştık.” dedi.

“Bu senenin ilk 10 ayında hava yolundan 183 milyon şahıs yararlandı”
Eriştirme ve Altyapı Bakanı Turhan, hava yolu erişiminde, açılışı yapılan İstanbul Havalimanı ile yeni bir aşamaya girildiğini belirterek, “Bugüne kadar zati hava yolu erişiminde büyük mesafeler katetmiştik. 2003 senesinde 36,5 milyon olan hava yolu yolcu sayımız, 2017 sonu haysiyetiyle 195 milyona erişti. Bu senenin ilk 10 ayında hava yolundan 183 milyon şahıs yararlandı.” diye konuştu. 

İstanbul Havalimanı’nın ilk etabının devreye girmesiyle havalimanları terminal kapasitesinin 348 milyona çıktığını aktaran Turhan, havacılık sektör cirosunun 3 milyar liradan bugün 100 milyar lirayı aşan vaziyete geldiğini anlattı.

Denizlerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Turhan, “2004 senesinde başlattığımız ÖTV’siz yakıt uygulaması ile kabotaj taşımacılığını canlandırmıştık. Bu kapsamda sektöre bugüne kadar 6 milyar 789 milyon lira dayanak sağladık.” dedi.

“İstanbul’da inşaatı sürdürülen raylı sistem hatlarının uzunluğu 143 km”
Mehmet Cahit Turhan, popülasyon, ekonomik ve kültürel anlamda Türkiye’nin en büyük marka bedeli olan İstanbul’da, senelerin birikimi olan altyapı meselelerinin çözümüne ayrı önemsediklerini vurgulayarak, şunları kaydoldu: 

“Erişim alanında İstanbulumuz’da dev adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Metro uzunluğu sene sonunda 233 kmye erişmiş olacak. Daha geçtiğimiz ay hep beraber Ümraniye-Çekmeköy metrosunun açılışını yaptık. Megakent Belediyemiz’in öngördüğü gaye bin kmnin üstünde… Megakent Belediyemiz’in noksan kaldığı yerlerde Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı olarak biz devreye giriyoruz. 118 şantiyede ve 18 rotada çalışmalarımıza sürekli devam ediyoruz.

Bakanlığımız tarafından İstanbul’da inşaatı sürdürülen raylı sistem hatlarının uzunluğu 143 km. İmaline devam ettiğimiz Kaynarca-Sabiha Gökçen hattıyla Kadıköy-Kartal metrosunu Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacağız. Bakırköy-Kirazlı hattıyla Kirazlı-Olimpiyatköy metrosunu Marmaray’a ve İDO’ya eriştireceğiz. Gayrettepe-yeni havalimanı hattı ve Halkalı-yeni havalimanı hatlarıyla İstanbulluları yarım saatin altında İstanbul Havalimanı’na eriştireceğiz.”

Turhan, metro çalışmalarının yanında İstanbul’un banliyö hatlarının iyileştirilmesini de ilgisizlik etmediklerini, banliyö çalışmaları bittiğinde Gebze-Halkalı arasının 3 hat haline geleceğini bildirdi.

Turhan, Büyük İstanbul Tüneli projesine ait de şu bilgileri verdi:

“İstanbul Boğazı’nı yer altından geçecek Büyük İstanbul Tüneli’nde proje çalışmalarımız son evreye geldi. Bu projeyle dünyada bir ilki asıllaştıracağız. Tek geçişte, tek tünel halinde, 3 katlı tünel inşa edeceğiz. Bu tünelle, Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yükü ehemmiyetli miktarda eksilecek. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 değişik raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak.

30 km uzunluğundaki İncirli-Gayrettepe-Altunizade-Söğütlüçeşme hattında ise 15 istasyon olacak. Dahası bu dev tünel, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ve Altunizade-Ataşehir-Sabiha Gökçen hatlarıyla bütün entegre olacak. Böylece yurttaşlarımız, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli’ni kullanarak Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na tren değiştirmeden bir saatin altında erişebilecekler. Çalışmalarımız bitirildiğinde İstanbul’un tüm ilçeleri, metro ile birbirine bağlanmış olacak.”

Konuşmasının ardından yetkililerle fuardaki stant alanını dolaşan Turhan, İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyacak Havaist otobüsünü de araştırdı.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın