Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!
Psikiyatri, millet sıhhati ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve korunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Kurulu raporunda, ruh sıhhati mevzusunda dünya çapında gelişen krizin insanlar, cemiyetler ve ekonomiler üzerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği vurgulandı. 

Raporun başyazarı Harvard Tıp Mektebinden Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sıhhat hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve kumpasa tüketme gibi dolaylı yollardan olacağını kaydoldu.

‘YETERİNCE YATIRIM YAPILMIYOR’
Patel, son 25 senede ruh sıhhati rahatsızlıklarının cemiyetlerin gitgide ihtiyarlaması sebebiyle ‘sansasyonel biçimde’ çoğaldığına işaret ederek, “Vaziyet, fazla derecede korkunç ama hiçbir ülke bu mevzuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sıhhati kadar başka hiçbir sıhhat gidişatı umursamama edilmedi” diye konuştu. 

’23 MİLYON İNSAN ŞİZOFREN, 60 MİLYON İNSANDA DA BİPOLAR BOZUKLUK MEVCUT’
Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO tarafından yapılan varsayımlarda, dünya çapında takribî 300 milyon insanın bunalım, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği kaydolundu.

Lancet raporunun bu hafta ’da ilk kere bakanlar seviyesinde hakikatleştirilecek olan ruh sıhhati doruğu evveli yayınlanması dikkati çekti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın