Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Bu akşam Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında yapılacak programı saat 21.00’de birçok televizyon kanalı ortak yayınlayacak. Peki Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu yayını online internetten...
Sosyal medyada çektiği videolar ile tanınan Tuğrul Selmanoğlu isimli bir katılımcı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “mülteci” olduğunu öne sürdüğü video tepki topladı. Videoda yer alan bir diğer...
Gazeteci Eşref Kerküklü çok tartışılan büyük bir dosyayı açtı. Irak Türkmenleri arasında büyük bir tartışma başlatı. Kerküklü, Irak Türkmen Cephesi önceki dönem Telafer milletvekili Nebil...

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!
Psikiyatri, millet sıhhati ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve korunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Kurulu raporunda, ruh sıhhati mevzusunda dünya çapında gelişen krizin insanlar, cemiyetler ve ekonomiler üzerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği vurgulandı. 

Raporun başyazarı Harvard Tıp Mektebinden Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sıhhat hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve kumpasa tüketme gibi dolaylı yollardan olacağını kaydoldu.

‘YETERİNCE YATIRIM YAPILMIYOR’
Patel, son 25 senede ruh sıhhati rahatsızlıklarının cemiyetlerin gitgide ihtiyarlaması sebebiyle ‘sansasyonel biçimde’ çoğaldığına işaret ederek, “Vaziyet, fazla derecede korkunç ama hiçbir ülke bu mevzuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sıhhati kadar başka hiçbir sıhhat gidişatı umursamama edilmedi” diye konuştu. 

’23 MİLYON İNSAN ŞİZOFREN, 60 MİLYON İNSANDA DA BİPOLAR BOZUKLUK MEVCUT’
Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO tarafından yapılan varsayımlarda, dünya çapında takribî 300 milyon insanın bunalım, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği kaydolundu.

Lancet raporunun bu hafta ’da ilk kere bakanlar seviyesinde hakikatleştirilecek olan ruh sıhhati doruğu evveli yayınlanması dikkati çekti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın