Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!

Uzmanlar açıkladı: Durum aşırı derecede vahim!
Psikiyatri, millet sıhhati ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve korunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Kurulu raporunda, ruh sıhhati mevzusunda dünya çapında gelişen krizin insanlar, cemiyetler ve ekonomiler üzerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği vurgulandı. 

Raporun başyazarı Harvard Tıp Mektebinden Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sıhhat hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve kumpasa tüketme gibi dolaylı yollardan olacağını kaydoldu.

‘YETERİNCE YATIRIM YAPILMIYOR’
Patel, son 25 senede ruh sıhhati rahatsızlıklarının cemiyetlerin gitgide ihtiyarlaması sebebiyle ‘sansasyonel biçimde’ çoğaldığına işaret ederek, “Vaziyet, fazla derecede korkunç ama hiçbir ülke bu mevzuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sıhhati kadar başka hiçbir sıhhat gidişatı umursamama edilmedi” diye konuştu. 

’23 MİLYON İNSAN ŞİZOFREN, 60 MİLYON İNSANDA DA BİPOLAR BOZUKLUK MEVCUT’
Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO tarafından yapılan varsayımlarda, dünya çapında takribî 300 milyon insanın bunalım, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği kaydolundu.

Lancet raporunun bu hafta ’da ilk kere bakanlar seviyesinde hakikatleştirilecek olan ruh sıhhati doruğu evveli yayınlanması dikkati çekti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın