Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...
Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma’nın sınır dışı edildiği bildirildi. Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci Johanna...

Vatan Gazetesi’den, İbrahim Uyar ve Ümit Akbulut’a çağırı…

MÜSİAD Amsterdam şubesinde olan istifaları haberleştiren YeniVatanGazetesi.com’a MÜSİAD Amsterdam başkanı Ümit Akbulut’tan “bilgi sağlayan kaynağı verin alın 10 bin 20 bin euro” diyerek gazeteye kaynak sağlayanları eleverilmesini istedi.

Vatan Gazetesi’den, İbrahim Uyar ve Ümit Akbulut’a çağırı…

Buna karşın Yeni Vatan Gazetesi’nden sert tepki gecikmedi. Gazetenin üst düzey yetkilileri yaptıkları açıklamada:

 İbrahim Uyar ve Ümit Akbulut ruh ikizlerine sesleniyoruz; köşe yazarlarımızın bazılarını rahatsız ettiğinizi biliyoruz, rahat bırakın. Bizlere kaynak sağlayanlar bizler için önemlidir ve satılık olmadıklarını bildiriyoruz! Kalemimiz ve gazetemiz satılık değildir. Bizler, halkın sesi olma, halkın haber alma hakkını savunma ve ifade özgürlüğüne önem veren gazetecileriz. Bizler, sizler gibi, ‘şunu satın alalım,’ ‘kaynak versin 20 bin Euro verelim’ vs. gibi cümleler kullanan kimseler değiliz. Ancak sizlerin konuştuğu dilden konuşmamızda herhalde sizler için sıkıntı olmaz zira her konuyu parayla satın alacağını zanneden siz ucuzlara sesleniyoruz, ve Ümit Akbulut fiyatınız ne kadar? “ifadelerinde bulundular.

İşte o açıklamanın tam metni:

Türkiye’nin önemli kurumlarından biri olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Amsterdamşubesinde olan kavga ve istifa silsilesini büyük bir üzüntü ile takip ettiğimizi ve ‘başkan’ olarak ileri sürülen adındaki kişinin bu olaylar karşısında nasıl davranması gerektiğini bilmediğini ve her şeyi karıştırdığını üzüntü ile gözlemliyoruz.

Halkın sesi olma kararlığını sürdüren iletişim özgürlüğü ve halkın gerçekleri öğrenme hakkı, yaşamsal önem taşıdığını göz önünde bulunduran gazetemiz Yeni Vatan Gazetesi’ne MÜSİAD içinde olan istifa ve iç çekişmelerle ilgili gelen dosyaları büyük bir titizlikle inceleyerek kurumun itibarını göz önünde bulundurup haber yapılmıştır.

Hollanda’da yönetici bulamayan ve her geçen gün biraz daha gerileyen Sivil Toplum Kuruluşları (STK‘lar) insan bulmakta zorlanırken MÜSİAD ’dan 43 iş adamı bir anda istifasını veriyor. Başkan Akbulut,‘istifalar nerden kaynaklı? Bunların önüne nasıl geçebilirim? İstifa edenleri nasıl geri kazanabilirim? acaba nerde hata yaptık…’ gibi noktalar üzerinde çalışması gerekirken, suçu gazete ve haber yapan gazetecilere atmış ve kurtulduğunu zannetmiştir. Ancak yanlış tespit koymuş ve yanılmıştır. Gazetecilik suç değildir.

Gazetemiz, MÜSİAD’ın içini karıştırmamış hayır, olan iç çekişmeyi ve istifaları haber yapmış ve etik kurallar çerçevesinde kaynağı gizli tutmuştur. Akbulut, dosyaları getirenin kim olduğunu öğrenmek için önce 5 bin Euro sonra 10 bin Euro; daha sonra rakamı ikiye katlayarak 20 bin Euro’ya çıkarmıştır. MÜSİAD Amsterdam ‘Başkanı’ Ümit Akbulut yaptığı toplantılarda, “Yeni Vatan Gazetesi’ne kim kaynak sağlıyor, gazete bize kaynağı verirse bizde 10 bin 20 bin Euro neyse veririz” diyerek gerektiğinde ne kadar seviyesizleşebileceğini de ortaya koymuştur.

CIA (Merkezî İstihbarat Teşkilatı) ve FBI (Federal Araştırma Bürosu) tarafından ABD’de sorgulanan ve daha sonra uzun süre ABD’ye girişi yasaklanan MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı İbrahim Uyar ise konuyu bildiği halde ve haberlerde yer alan bazı satırlardan rahatsız olduğunu bildirdiği halde; hala sessiz kalmayı yüzü kızarmadan sürdürmüştür. İbrahim Uyar ve Ümit Akbulut ruh ikizlerine sesleniyoruz! Köşe yazarlarımızın bazılarını rahatsız ettiğinizi biliyoruz! Rahat bırakın. Bizlere kaynak sağlayanlar bizler için önemlidir ve satılık olmadıklarını bildiriyoruz. Kalemimiz ve gazetemiz satılık değildir. Bizler, halkın sesi olma, halkın haber alma hakkını savunma ve ifade özgürlüğüne önem veren gazetecileriz. Bizler sizler gibi, ‘Şunu satın alalım,  kaynak versin 20 bin Euro verelim…’ vs. gibi cümleler kullanan kimseler değiliz. Ancak sizlerin konuştuğu dilden konuşmamızda herhalde sizler için sıkıntı olmaz zira her konuyu parayla satın alacağını zanneden siz ucuzlara sesleniyoruz, İbrahim Uyar ve Ümit Akbulut fiyatınız ne kadar.?

Amsterdam‘da büyük bir çekişmenin ana nedeni sizlersiniz. Sizler için MÜSİAD hiç bir şey ifade etmiyor adını kullanmaktan başka. Büyük bir sevgi ve heyecanla çalışmak isteyen bütün iş adamlarını kaçırmayı başardınız, acaba en son imzayı kendi istifanız için ne zaman atacaksınız? Dayanışma olmayan yerde için için çekişme var demektir. “MÜSAİD” adını kendi ticari çıkar ilişkiniz için daha ne kadar kullanacak ve iç çekişmeyi ne kadar sürdüreceksiniz? Kamuoyu merakla gelişmeleri takip ettiğini bildiririz.

Yeni Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın