Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı Tuncay Karataş görevinden istifa ettiğini açıkladı. Karataş, gerekçe olarak işlerinin yoğunluğunu gösterdi. Karataş, “Kamuoyunun bildiği üzere Veteriner Hekimlik yapıyorum ve...
Danimarka’daki bütün Müslümanları ülkeden sınır dışı etmek ve ülkede İslam’ı yasaklamak gibi bir ideali olan ırkçı milletvekili Paludan yanına polisleri alarak bir Müslüman mahallesine gitti....
Irak’ın Erbil kentinde önceki gün Türk diplomatın şehit edildiği saldırının failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olduğu ortaya çıktı.  Önceki gün Irak’ın Erbil kentindeki bir lokantada silahlı saldırı...

Yalçın’dan Avrupa’ya Bozkurt tepkisi

Avusturya’nın bozkurt ve rabia gibi sembol olan bazı işaretleri yasaklama girişiminin ardından ülkedeki en büyük azınlığın Türklerin olduğu Almanya’da da konu gündeme geldi. Bazı Alman politikacılar yaptıkları açıklamalarda bu işaretleri aşırı milliyetçilik ya da faşizmin sembolü olarak gördüklerini belirtirken, ülkedeki kimi siyasilerse Hitler selamıyla kıyaslıyor.

Almanya’daki Türkler bu konuda oldukça farklı fikirlere sahip. Kimileri bu işaretin Türklüğün sembolü olduğunu düşünürken, ve benzeri terör örgütü sampatızanları, siyasi bir sembol olduğu gerekçesiyle yasaklama fikrine karşı olmadıklarını belirtiyor. Bozkurt selamını günümüz siyasi arenasında ilk kullanan kişiyse Milliyetçi Hareket Partisi kurucusu Alparslan . Euronews partinin şu andaki en önemli isimlerinden MHP Genel Başkan Yardımcısı ile bu konuyu konuştu.

Yalçın konuyla ilgili Euronews’s açıklamalarda bulundu. Yalçın, konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

’dan sonra Almanya’da da bozkurt işaretinin yasaklanması tartışmalarını hayret ve üzüntüyle takip ediyoruz. Biz ’da birkaç yıldır politikacıların göstere göstere ırkçılık yaptıklarını, bunun ülkedeki azınlıklar üzerinde bir baskı ve zulüm aracı hâline gelmeye başladığını söyleyip durmakta ve bunun doğuracağı mahzurlar üzerinde ilgilileri uyarmaktayız. Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının ’dan sonra öteki AB ülkelerine sıçraması büyük bir tehlike, bu ilkel ve vandalca tutumun hükümetlerin resmî politikaları hâline getirilmek istenmesi ise bir felaketin habercisidir. Bozkurt işaretinin Hitler selamına benzetilmesi, akıl tutulmasıdır. Hitler selamı Almanların millî sembolü değildir ama bozkurt; Türk milletinin binlerce yıllık zengin kültüründe yer alan anlamlı, önemli ve kıymetli bir motiftir. Esir edilemeyen bozkurt; Türkler nezdinde cesaretin, bağımsızlık azminin ve özgürlüğün sembolüdür.

‘ALMANYA TÜRKLERİ BARIŞA HİZMET ETMEKTEDİR’

Üstelik bozkurt, Almanya’da yasalar çerçevesinde yıllardır görev yapan ve ülkede toplumsal barış ve huzura katkıda bulunan Türk Federasyonları’nın da kullandığı bir simgedir. Azılı PKK militanları paçavraları ve elebaşlarının resimleriyle sokakları terör ortamına çevirirken; Türkler, büyük bir vakar ve olgunlukla Almanya’da toplumsal barışa hizmet etmektedir. Millî değerlerimizin bir parçası olan bozkurt motifinin kullanılması nasıl yasaklanabilir? Almanya’da yaşayan Türkler en doğal, demokratik ve yasal haklarından nasıl mahrum bırakılabilir. Bozkurt işaretinin yasaklanması; Almanya’nın entegrasyon çabalarını sekteye uğratacak, toplumsal barışı zedeleyecek; ayrımcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı bir adım olacaktır.

‘TÜRKİYE ARTIK BATILI ÜLKELERDEN DAHA ETKİN! KORKULARI BURDAN’

Nasıl Almanya bayrağında yer alan kartal, Fransızların sembolü olan horoz, İspanyolları temsil eden boğa zararsız millî sembollerse bozkurt da Türklerin remzidir. Bunlar da mı Avrupa’da yasaklanacaktır? Asıl ırkçı olanlar bozkurt işaretini kullananlar değil, yasaklanmasını savunanlardır. Bozkurt üzerinden Türk ve yabancı düşmanlığı yapılmaktadır. Söz konusu tartışmalar, demokrasinin beşiği olduğu öne sürülen; insan haklarının, din, ibadet ve fikir hürriyetinin bir zamanlar evrensel değerler bağlamında titizlikle savunulduğu Avrupa’nın geriye gittiğinin göstergesidir. Millî sembollerimizin kullanılmasına yasak getirilmeye çalışılmasının ardında aynı zamanda Türkiye ve Türk korkusu yatmaktadır. Çünkü Türkiye; artık dünyada ve bölgesinde büyük Batılı ülkelerden daha etkin, küresel bir güç hâline gelmiştir. Türkiye’nin mevcut konumuyla dünyada bir yıldız gibi parlaması, Batılı ülkeleri rahatsız etmektedir.”

PKK’YA SESSİZ KALAN FAŞİST PARTİ LİDERİ: “BOZKURT İŞARETİ DEĞERLERE TERS”

konuyla ilgili açıklamasında, “dini sembollere karşı olmadıklarını ve sadece ülkenin değerlerine ters düşen sembollerin yasaklanmasını istediklerini” ifade ederken terör örgütü PKK’nın Avusturya’daki yaplanmasına sessiz kalıyordu.

‘BOZKURT İŞARETİ YASAKLANSIN’

Yasaklama çalışmaları Türklerin Avrupa’da en büyük azınlık olduğu Almanya’da da gündem getirilmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 2017’de Hamburg Konsolosluğu’nda bozkurt işareti ile Türkleri selamlaması yine Almanya da tepkilere yolaçmıştı.

Bozkurt İşaretine yasak

Bozkurt işaretinin tarihçesi

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş Bozkurt işaretini siyasi arenaya taşıyan isim oldu. Türkeş ile birlikte siyasi sembol haline geldi

1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurucusu Alparslan Türkeş’in Bozkurt işaretini miting ve parti kongrelerinde yapması sonrası bu işaret siyasi bir sembol haline geldi. Bozkurt işareti kısa sürede MHP tabanında yayışarak halk arasında sıkça kullanıldı.

Türk ve İslam olgusu üzerine kurulan MHP’nin merhum başkanı Alparslan Türkeş bozkurt işaretinin anlamını; “Serçe parmak Türk’tür, şu işaret parmağı da İslam’dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır. Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız…” sözleriyle ifade etmiştir.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın